Dengeli bir beslenme, ihtiyacımız olan tüm vitaminleri sağlasa da zaman zaman vücudumuzda belirli vitamin grupları azalabiliyor. Bu gibi durumlarda da vücudumuz bize spesifik sinyaller veriyor. Bu sinyalleri doğru anlamak ve ihtiyaca göre beslenmeyi düzenlemek, sağlıkla çalışan bir sistem için oldukça önemli. Peki vücudumuz bize ne demeye çalışıyor? İşte vücudumuzda oluşan spesifik vitamin eksikliklerinin belirtileri!

Görme problemleri

Genetikle oldukça yakından alakalı olan göz problemlerinin bir diğer popüler nedeni de beslenme. Özellikle gece görüşünde zayıflık olarak kendini gösteren bu problem, A vitamini eksikliğiyle yakından alakalı. Rodopsin olarak bilinen ve retinada bulunan maddenin üretiminde rol oynayan A vitamini eksikliğinde retinada gözle görülebilen beyaz lekeler meydana gelebiliyor. İleri seviye A vitamini eksikliğinde ise bulantı, baş ağrısı, deri rahatsızlıkları, eklem ve kemik ağrıları görülebiliyor.

Yağda çözünen bir vitamin olan A, vücudun yağ depolarında birikerek toksik etki yaratabiliyor. Dolayısıyla takviye olarak A vitamini almak doktor kontrolünde olmadığı sürece önerilmiyor.

A vitamini içeren yiyecekler: Sakatat, süt ürünü, yumurta, balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve sarı-turuncu grup sebzeler.

Saç dökülmesi

Oldukça yaygın bir problem olan saç dökülmesinin farklı vitaminlerle alakası olabiliyor. Demir, çinko, lionelik asit (LA), alfa lionelik asit (ALA), B3 ve B7 vitaminleri gibi saç oluşumunda ve beslenmesinde önemli rol oynayan vitaminlerin eksikliği saç kaybına neden oluyor.

Saçları güçlendirmek, dökülmesini engellemek ve oluşumunu desteklemek için üretilen neredeyse bütün besin takviyeleri bu vitaminleri içeriyor.

Demir ve çinko içeren yiyecekler: Kırmızı et, balık, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tam buğday.

B3 ve B7 içeren yiyecekler: Kırmızı et, sakatat, balık, süt ürünleri, yumurta(sarı), tam buğday, baklagiller, kuruyemişler, tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler.

LA ve ALA içeren yiyecekler: Yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler, tam buğday, sebze yağları ve tohumlar.

İlginizi çekebilir: Saç Dökülmesi ile Baş Edebilmeniz İçin 4 Etkili Yöntem

Diş eti kanamaları

Diş fırçalarken moralimizi bozan bu durum C vitamini eksikliğinin en sık gözlenen göstergesi. Yara iyileşmesinde ve bağışıklık sisteminde çok büyük bir role sahip olan C vitamini, aynı zamanda antioksidan etkiye de sahiptir. Vücudumuz tarafından üretilemeyen C vitaminini beslenmemizle veya besin takviyeleriyle dışarıdan almamız gerekir.

Taze meyve sebze tüketen bireylerde eksikliği çok nadir görünen C vitamini takviye edilmediği durumlarda diş kaybına neden olabilmektedir. Ayrıca ileri seviyelerde bağışıklık sistemini düşüren, kas ve kemikleri zayıflatan ve halsizlik yapan iskorbüt hastalığına da neden olabilmektedir.

Bunların dışında C vitamini eksikliğinin işaretleri kolay morarmak, yavaş yara iyileşmesi, kuru cilt ve burun kanamaları olarak gösterilebilir.

C vitamini içeren yiyecekler: Turunçgiller, kivi, karalahana, acı biber, brokoli, maydanoz, ananas, papaya, bezelye ve karnabahar.

Cilt lekeleri

Ciltte tavuk derisi görünümüne neden olan keratosis pilaris hastalığı genellikle çocuklarda görülen, vitamin eksikliklerinin belirtileri ile ortaya çıkıp zamanla kendiliğinden kaybolan bir hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinmese de genetik yatkınlıkla ilgili olduğu, ayrıca A ve C vitamini eksikliği görülen bireylerde ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Ciltte oluşan lekeler ve soluk görünüm ise genellikle B12 eksikliğiyle ilişkilendirilmiştir.

B12 içeren yiyecekler: Kabuklu deniz ürünleri, süt ürünleri, balık, kırmızı et.

BLOOM SHOP