Ekranlarımızdan yayılan mavi ışığın cildimize verdiği zararı hepimiz biliyoruz. Öte yandan LED ışıkları akne gibi cilt sorunlarını gidermek için kullanılmaya başlandı. Güzellik merkezlerinde yapılan cilt bakımlarında LED ışık kullanımına aşina olsak da FOREO UFO gibi cihazlarla birlikte bu uygulama çok daha yaygın bir hal aldı! Peki LED ışıkları cilt sağlığı konusunda nasıl işe yarıyorlar? 

İlginizi çekebilir: Mavi Ekranlar Cilt Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

LED ışıkların cilt bakımında kullanılmaya başlanması

LED ışıklar, başta NASA’nın bitki yetiştirdiği bir çalışmada kullanılmış ve bu çalışma sonucunda LED ışıkların yara iyileşmesinde de yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. 90’lı yıllarda da Amerikan ordusu tarafından yaraların çabuk iyileşmesi ve hasarlı kasların yenilenmesi için kullanılmaya başlanmıştır. Şimdi ise yaşlanma karşıtı ve akne tedavilerinde, kızarıklıkları ve lekeleri geçirmede, inflamasyonu azaltmada yaygın bir şekilde kullanılıyor. 

Cilt için LED terapisi kimler için uygun?

LED ışık terapisi, diğer ışık terapilerinin aksine ultraviyole ışınlar içermiyor, dolayısıyla düzenli kullanım için daha kullanışlı ve güvenli. Kimyasal peeling, dermabrazyon ya da lazer gibi tedavilerden sonra oluşabilen yanıklar, LED ışık kullanımından sonra görülmediği için de tüm cilt tiplerine uygun olarak sınıflandırılıyor. LED ışıklar; güneş hasarı, akne, gül hastalığı, egzama, sedef hastalığı, dermatit gibi sorunlar için tedavi niteliği taşımanın yanı sıra, cilt yenilenmesi ve yara iyileşmesi için de önerilen bir yöntem.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakımında Soğuk Sıkım Yağlar

Kırmızı ışık 

Kırmızı ışık cildin üst katmanı olan epidermis tarafından emilerek cildin elastikiyetini arttıran kolajen üretimini uyarıyor. Kolajenin artması ise daha dolgun ve pürüzsüz bir görüntü sağlayarak ince kırışıklıkları gideriyor. Aynı zamanda kırmızı ışık  kan dolaşımını artırarak inflamasyonu azaltarak, cildi daha parlak bir görünüme ulaştırıyor.

Mavi ışık

Mavi ışık yağ bezlerini hedef alarak daha az aktif olmalarını sağlıyor ve akne oluşumunu azaltıyor. Aynı zamanda akneye neden olan bakterileri öldürerek de uzun vadede oluşabilecek daha ciddi akne sorunlarını tedavi ediyor. Dermatologlar, mavi LED ışığı, mikro dozlarda ve dalga boylarını kullanarak yalnızca 20 dakikalık seanslarla uyguluyor.

Fotoğraf: Dr. Dennis Gross

İlginizi çekebilir: Sivilceler Sağlığımız Hakkında Ne Söylüyor?Doğa Tuna

Doğa, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun. Yeni şeyler öğrenip araştırmayı sevdiği gibi, bilimi daha anlaşılabilir bir dille başkalarına aktarmayı da çok seviyor. Yaşam tarzımızın bizi şekillendirdiğine inanan Doğa, çoğunlukla düşündüklerimizin, yediklerimizin, cildimize sürdüklerimizin ve hareketlerimizin bizim üzerimizdeki etkilerine odaklanıyor ve bunlarla ilgili araştırmalar yapıyor....BLOOM SHOP