Son yıllarda tüm dünyada bitkisel içerikler ve aromaterapiye büyük bir ilgi başladı. Nedeni ise bitki, meyve, çiçek ve reçinelerin hiçbir kimyasal veya sentetik madde eklenmeden soğuk sıkım veya pres yöntemi ile elde edilip kullanılması sonucu bütünsel iyilik ve güzellik halini sağlamaları. Aromaterapik cilt bakımı da, bu bitkisel içeriklerin doğallıklarını ve güçlerini cilt bakımı rutinlerimize taşıyor.

İlginizi çekebilir: Aromaterapide Kullanılan Uçucu Yağlar Zihne ve Bedene Nasıl Katkı Sağlar?

Soğuk sıkım yağların faydaları

Çekirdek, tohum ve kabuklu yemişlerin soğuk sıkımı ile elde edilen baz yağlar, Omega 3-6-9, vitaminler ve asitler yönünden zengindir. Bu nedenle, cilt ve saç bakımlarında, cilt hastalıkları tedavilerinde ve benzer durumlarda kullanımı uygundur. Epidermis üzerinde nemlendirme, iyileştirme ve yenileme etkisine sahiptirler.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakımında Soğuk Sıkım Yağlar

Uçucu yağların faydaları 

Bitkilerin yaprak, meyve, kabuk ve reçinelerin, preslenmesi ile edilen uçucu yağlar ise, hoş kokulu, yüksek frekanslı ve yüksek verimli içeriklerdir. Uçucu yağlar-öz yağlar, yüksek miktarlarda bitkilerin preslenmesi ile küçük bir şişe kadar elde edildikleri için, bitkinin bütün özünü ve gücünü taşırlar.

Uçucu yağlar, cildin dermis tabakasına kadar inerek kalıcı cilt güzelliği sağlarlar. Uçucu yağları koklamak, bir baz yağ ile karıştırarak teninize uygulamak, odanızı kokulandırmak için kullanmak, sizin ve bulunduğunuz ortamın enerjisini yükseltir

Cilt bakımında aromaterapinin kullanılmasını da yukarıda bahsetmiş olduğum 2 neden dolayısıyla önemsiyorum. Öncelikli nedenim, cildi iyileştirmesi ve güzelleştirmesi. Diğeri ise, bütünsel iyiliği desteklerken ruhu dinlendirip güzelleştirmesi.

Aromaterapiyi güzellik rutininize taşıyın

Baz ve öz yağlar, hücrelerimiz ile aynı kökten geldiği için aynı dizilimlere sahiptir. Yapay, kimyasal, sentetik içerikli cilt bakım ürünleri gibi cildi maskeleyip geçici bir etki sağlamaz. Aksine, cilt hücrelerinde kalıcı iyileştirme ve güzellik hali yaratır. Düzenli kullanımda, cildinizdeki olumlu değişiklik ve iyileşmeyi hissedersiniz. Önemli olan, cilt tipi ve ihtiyacına uygun doğru yağlar ve yağ karışımlarını kullanmanız.

Doğal, aromaterapik cilt bakım rutini örneği oluşturmamız gerekirse;

Cildinizi temiz içerikli bir jel ile yıkayın. Tercihen müslin bez gibi pamuklu bir bez ile keseleyin ve ölü deriden kurtulun.

Cilt tipinize uygun gül suyu, lavanta suyu veya papatya suyu gibi bitki sularını tonik olarak kullanın. Bitki suları cildinizi yatıştırırken, nemlendirme adımına hazırlayacaktır.

Nemlendirme-serumlama aşamasında öncelik göz çevresinin. Hassas göz çevrenize yüzünüz için hazırlanan serumların değmemesine özen gösterin. Göz çevresi için hazırlanan serum ile yüz için hazırlanan serum içindeki uçucu yağ oranları farklıdır. Bu nedenle önce göz çevresi serumunu uygulayarak alanı kapatın. 

Gözaltı aydınlığı ve yeniliğini sağlaması amacıyla, antioksidan açısından zengin nar çekirdeği, kuşburnu çekirdeği ve jojoba yağı bazlarında hazırlanan bir gözaltı serumu kullanabilirsiniz. Gözaltında kullanılabilecek uçucu yağlar sınırlı olduğu için, ıtır ve ylang ylang gibi yağlar dışına çıkmamanızı öneririm. Her iki uçucu yağ da, yüksek frekanslarının yanı sıra, göz çevresinde oluşan ince çizgiler ve koyu halkaları siler.

Cildinize uygulayacağınız yağ serumunun nemlendirme ve besleme özelliğinin kuvvetli olmasına dikkat edin. 

Jojoba yağı güçlü bir nem kaynağı oluştururken, kuşburnu çekirdeği yağıyüksek C vitamini ile cildi besleme ve aydınlatma özelliklerine sahiptir. Ek olarak, dermis tabakasında kalıcı iyileştirme için ylang ylang, lavanta ve gül yağlarından faydalanabilirsiniz. Bu uçucu yağlar cildinize gençlik, ışıltı, renk eşitliği, aydınlık ve aknesiz görünüm sağlayacaktır. 

320 mHz frekansa sahip gül uçucu yağı ve yine yüksek frekanslı lavanta ve ylang ylang uçucu yağları sayesinde, cilt bakımının yanı sıra zihinsel ve ruhsal bir terapi de gerçekleştirmiş olacaksınız. Bütün günün yorgunluğunu ve stresini azaltmaya destek bu yağlar ile daha sağlıklı ve huzurlu hissetmeniz mümkün.

Uyguladığınız yağ-serumları gua sha ile cildinize masaj yaparak yedirin. Gua sha masajı, ürünlerin emilimini arttırırken cilt kaslarını rahatlattığı için kısa zamanda daha genç ve gergin bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Aromaterapik cilt bakımı ile gençleşmek ve güzelleşmek çok kolay. Sentetik ürünlerin frekansınızı düşürmesine ve cilt güzelliğinizin azalmasına neden olmalarına izin vermeyin.

İlginizi çekebilir: Aromaterapi Yağları Yeni Botoks Yöntemi Mi?

Fotoğraf: Woman photo created by Racool_studioSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP