İçeriklerini yaratırken realistik bir yaklaşım benimseyen, en etkili sonuçlar için çabalayan ve etik koşullarda çalışan Roius Naturals markasının kurucusu Çağla Bingöl; markasını, ürünlerini, ilhamını ve misyonunu kendi sözleriyle anlattı.

Roius Naturals kuruluş hikayesi nasıl başladı? Markanızı kurmaya nasıl karar verdiniz?

Moda ve güzellik sektöründe edindiğim tecrübe ile makyaj ve cilt bakımının doğru yapıldığı zaman insana kendini çok iyi hissettirebilen önemli bir güç olduğunu keşfettim. Eğer iyi hazırlanmış tuval yoksa makyaj da iyi durmuyor. Ben cilt bakımının başardığı duru güzelliği sevdim. Bunun için de az ama öz, sağlıklı ve dürüst ürün serilerini yaratmanın hayali kurdum ve bunu ilk olarak eşimle sonra da fikirlerini almak için değer verdiğim bazı editör arkadaşlarımla paylaştım.

Zaten, eşim Ufuk da yıllardır distribütör olarak Fransa ve Amerika’dan sertifikalı markaları eczane kanalına getiriyordu. Bu doğrultuda yarattığım markam olan Roius Naturals dışında, bir de ortağım Ahmet Çoban ile Garage Organics adında bir saç bakım markamız var.

Roius Natural’ı yaratırken ne tür içerikler kullanıyorsunuz?

Roius Naturals markasını yaratırken; laf kalabalığından uzak, gerçekten vaadini yapan, dürüst, sağlıklı ürünler üretme hayalini kurduk. Japonların tasarım mantığında fonksiyonu olmayan hiçbir detaya, süse yer yoktur. Biz de bu felsefeyi kendimize örnek aldık. Bu anlamda cilt bakımında önemi yeni yeni anlaşılmaya başlayan aktif içerik kullanımına da öncelik tanıdık.

Mesela asitler, enzimler ve vitaminler gibi. Önceden biz de sadece en doğalın peşindeydik. Ama işin formül tarafına iyice konsantre olunca anladık ki bazen sadece doğal içeriklerle olmuyor. Ayrıca “green washing” politikası ile olmaması gereken boyutta bir korku yaratıldı.

İnsanlara, ürünün sağlığı bakımından çok gerekli kimyasallar “parabenler” adı altında çok yanlış anlatıldı. Biz sadece gerçekten toksik olan içeriklere yer vermiyoruz ama gerekli olan kimyasalların da kullanılmasından yanayız.

Bunu da yeni misyon olarak insanlara anlatmaya çalışıyoruz. Instagram hesabımızda ve web sitemizdeki “Sağlıklı Blog” kısmında bu konuda birçok içerik var ve müşteri kitlemizle (danışanlarımızla) sürekli iletişim halindeyiz. 

Markamızda şu an 3 farklı ürün var ve yakın zamanda 5 ürüne çıkartmayı hedefliyoruz ama yoğun bir laboratuvar, test ve deneme sürecinden geçtiği için ürünlerimizi çok kısa sürelerde satışa sunamıyoruz. 

Ürün yelpazenizde neler var? Hangi ürünle öne çıktığınıza inanıyorsunuz?

Her markanın kültleşecek bir ürüne ihtiyacı vardır. Biz de ilk ürünümüzün böylesine güçlü bir formülü olsun istedik. Bu ürün, her an elinizin altında bulunması gereken bir merhem aslında. Özellikle annelerin elinin altında.

Roius Naturals SOS Balm küçük yara-berelere, yanıklara, kaşıntılara, alerjilere, egzamaya, kuruluklara, ağır pişiklere kullanılıyor. Hasar görmüş alanı hemen rahatlatıyor, acısını kaşıntısını alıyor. Sonra üzerini dış etkenlere karşı korumaya alıyor ve onarım süreci başlıyor.

İçinde hücre yenileyen çok yoğun antioksidanlar kullandık. Özellikle değeri yeni yeni anlaşılmaya başlayan Frenk Üzümü ekstraktı da. Tüm içerikler organik sertifikalı ve toksik içerik bulunmuyor. Biz tabii ürünü böyle tasarladık ama satın alıp kullanmaya başlayanlar hızlı onarıcı özelliğini keşfedip çok kuruyan ve hassaslaşan yüzlerine gece maskesi olarak da kullanmaya başladılar.

Ben de özellikle mevsim değişimlerinde hassaslaşan cildime SOS Balm ile bakım kürü uyguluyorum. Ama aslen tüm ailenin süper kurtarıcısı bir acil durum merhemi diyelim. 

Yeni lansmanımız: Roius Naturals Hero Daily Face Moisturizer 

Bu yüz nemlendiricisini tasarlarken günlük kullanılabilecek, her cilt tipine kolayca uyan ama özellikle ürün bulmakta zorluk çeken ve her ürüne korkuyla yaklaşan yağlı ve akne riskli ciltlerin rahatlıkla tercih edebilecekleri su bazlı yumuşacık bir nemlendirici yapmak amacıyla yola çıktık.

Bizim için en önemli aktiflerden biri C vitamini. Çünkü ciltte yenisi hayli zor üretilen ve azaldıkça sarkma ve kırışıklara neden olan kolajen yapıyı güçlendirebilen yegane içeriklerden biri C vitamini.

C Vitaminin de cilde en rahat uyum sağlayan türevi Askorbil Glikositi tercih ettik. C vitamini ayrıca yeni lekeleri önlüyor ve var olanların rengini açmaya yardımcı oluyor. Bunun dışında bu üründe Hyalüronik asitin bitkisel versiyonu olarak anılan Salicornia bitkisini kullandık. Sadece su bazına yapmayalım neme biraz daha katkısı olsun dedik ve su yanına Aloe Vera özünü de baz yaptık.

Yine erken yaşlanma belirtilerini gideren antioksidanlar kullandık. Bir de D vitaminli pancar özü koyduk. Bu içerik de cildin nem tutmasına yardımcı oluyor. Tabii E vitamini de var. Zaten E hem antioksidan kategorisinde hem de C vitamini aktive etmenin en iyi yolu E Vitamini kullanmak.

Ürünü opak beyaz, Airless şişeye şişeye koyduk. Çünkü C Vitamininin hava ile temas etmemesi çok önemli. Airless şişede de iç metal mekanizması korunaklı bir tasarım kullandık. Yani kısacası yine piyasada bulunan tüm ürünlerden çok farklı olmasına gayret ettik. Hero Daily aslında 20 yaşından itibaren kullanılabilecek bir nemlendirici. C Vitaminini cilt ile ne kadar erken tanıştırırsanız kolajen kaybının da o kadar çok önüne geçersiniz.

Göz bakımı için de Hero ailesine yeni bir ürün eklediniz, değil mi?  

Hero Daily nemlendicimiz ile kombinleyerek ya da ayrıca kullanabileceğiniz Hero Eyes Vital Eye Cream yine tam bir C Vitamini bombası.

İnce losyon yapıdaki bu göz kremi; göz çevresindeki ince çizgileri, şişlikleri ve koyu halkaları gidermek için ideal bir formüle sahip. İçerisindeki özel patentli AGH aktifi sirkülasyonu hızlandırıyor, damarların görünümünü azaltıp şişlikleri gideriyor. Stevia Rebaudiana özü, göz çevresinde istemsiz mimik ve kas hareketlerini azaltarak kırışık ve özellikle kaz ayağı oluşumuyla savaşıyor.

Hero ailesine özel C Vitamini ile kolajen/elasten yapının güçlenmesine yardımcı olarak sarkmaların azalmasını destekliyor. C vitamini aynı zamanda göz çevresinde darbeye (kaşıntı, makyaj temizleme, ovuşturma, lens kullanımı vb. gibi) bağlı ve güneş nedenli lekelerin giderilmesine yardımcı. Yine Hero serisinin bir özelliği olarak Salicornia özü ve Aloe Vera ile cildi derinlemesine nemlendiriyor. Frenk üzümü, Jojoba ve E Vitamininin antioksidan etkisi ile göz çevresini aydınlatıyor. Lavanta ve papatya enflamasyonu gidererek kızarıklıkları önlüyor. 

Roius Naturals’da bir sonraki adım için ÜR-GE çalışmaları dört bir koldan sürüyor. Şu an laboratuarda bir yandan enzimli bir temizleyici, bir tonik ve bize çok sorulan Rosacea sorununa iyi gelecek farklı bir ürün üzerinde çalışıyoruz. Bakalım, ilk hangisi bitiş çizgisini görürse onu lanse edeceğiz. Tabii yine üzerinde laboratuvar testler olan ve kendini kanıtlamış aktifler ve sertifikalı bitki özleri ile çalışmaya devam ediyoruz. 

Son olarak Çağla Bingöl’den hatırlatma notu:

Bugünlerde çok karşılaştığımız bir konu hakkında not iletmek istiyorum. Ev ortamında amatörce hazırlanmış birçok marka görüyoruz son dönemde. Bunu bir merak, bir hobi olarak desteklesek de yeterince steril olmayan şartlarda (laboratuvar derecesini kast ediyorum), hatalı ortam ısısında, içeriklerin karışma özelliklerine dikkat etmeden bir araya getirilerek hazırlanan ürünleri doğru bulmuyoruz.

Özellikle de bunları kişisel kullanım hariç marka olarak başka insanlara satmayı. İnanın cilt bakım ürünleri asıl böyle olduğunda ciltte dönüşü olmayan sorunlara neden olabiliyor. Son günlerde bize çok sık böyle problemler aktarılıyor. Elimizden geldiğince önerilerimizle yardımcı olmaya çalışıyoruz ama iş neredeyse yanık lekelerini andıran lekelere kadar varabiliyor. Aman çok dikkat. 

İlginizi çekebilir: Doğal Güzelliğin Yeni Keşfi: Aromaterapik Cilt Bakımı

BLOOM SHOP