Cildimiz, vücudumuzun arka planında neler yaşadığını adeta bir hikaye gibi anlatıyor. Yüzümüzde çıkan sivilceler aslında bizimle sağlığımız hakkında oldukça değerli bilgiler paylaşıyor. Cildimize yıkama, tonikleme ve nemlendirme işlemlerini atlamadan, ne kadar iyi bakıyor olursak olalım yine de en önemli anlardan önce suratımızda beliren sivilcelere kulak vermemizde fayda var. Peki sivilceler sağlığımız hakkında ne söylüyor?

İşte yüzünüzü bir harita olarak kullanmanız, sivilcelerin ne demek istediğini anlamanız ve olası sağlık problemlerinizi keşfetmeniz için püf noktalar!

Nerede belirdi?

Geleneksel Çin Tıbbına göre vücudumuzun belli organları veya bölgelerinde meydana gelen zayıflıklar veya toksisiteler kendini yüzümüzün spesifik bölgelerinde beliren sivilceler olarak gösteriyor. Face Mapping yani yüz haritası denen bu sisteme göre sivilceleri gruplandırmak sorunun kaynağını bulmamıza yardımcı olabilir.

Alın

Alın bölgesinde beliren sivilceler genellikle sindirim sistemiyle ve belirli yiyeceklerin sindiriminde meydana gelen zorluklarla ilişkilendirilmektedir. Aynı zamanda karaciğer(çok fazla toksin), stres ve düzensiz uyku döngüsüyle de alakalı olduğu düşünülmektedir.

Her yemekten önce papaya ve bromelayin gibi sindirimi kolaylaştıran enzimler tüketmek ayrıca 7-9 saatlik gece uykusu uyumaya özen göstermek alın bölgesindeki sivilceleri kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Karaciğeri temizlemek için ise karahindiba, soğan ve sarımsak tüketimine ağırlık vermek ayrıca sabahları aç karnına limonlu ılık su içmek işe yarayabilir.

Kaşların arası

Yağlı gıdalar ve alkol kaşların arasındaki sivilcelenmeyle ilişkilendirilmektedir. Alkol tüketimini sınırlandırmak ve daha az yağlı gıdalar tercih etmek kaşların arasında beliren sivilcelenme problemini çözmeye yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Sivilce Yapan Yiyecekler: Dikkatli Tüketilmesi Gereken 7 Besin

Yanaklar

Hava kirliliği, solunum yolu alerjileri, cep telefonunun yüze aşırı temas etmesi ve şeker tüketimi yanak bölgesinde sivilcelenmeye neden olabiliyor. Yatmadan önce cildi yıkamak, antioksidan tüketimini arttırmak ve şeker tüketimini bir süre azaltmak yanak bölgesi sivilcelerinden kurtulmak için iyi bir yöntem olabilir.

Çene

Ağız kenarları ve çene bölgesi sivilceleri genellikle hormon seviyelerindeki değişiklikler ve çok fazla el temasıyla ilişkilendirilmektedir.

Özellikle kadınların regl dönemlerinden önce cilt bakımlarına özen göstermeleri ve el temasını mümkün oldukça azaltmaları bu bölgedeki sivilceleri kontrol altına almak konusunda yardımcı olabilir.

Ne zaman belirdi?

Sivilcelerin belirdiği bölgeler kadar günün hangi saatinde ortaya çıktıkları da bizlere sağlığımız ve sivilcenin potansiyel nedeni hakkında ipuçları sunuyor.

Sabah

Sabah uyanınca fark edilen sivilceler genellikle önceki akşam neler yapıldığıyla ilgilidir. Atlanmış olan cilt temizliği, yatma saatine çok yakın yemek yemek ve sindirememek veya çok geç saatte olmasa da sindirim sistemini zorlayan bir gıda tüketmiş olmak sabah beliren sivilcelerin nedeni olabilir.

İlginizi çekebilir: Bağırsak Mikrobiyotasını Dengelemenin ve Bağışıklığı Güçlendirmenin 7 Yolu

Öğleden sonra

Gün içinde özellikle öğleden sonra beliren sivilceler hormon seviyelerindeki değişikliklerle, tercih edilen nemlendiriciyle veya tercih edilen renkli kozmetik ürünlerle ilgili olabilir.

Tercih edilen malzemelerin içeriğinden haberdar olmak ve gerekli olanları değiştirmek gün içinde oluşan sivilcelerden kurtulmayı sağlayabilir.

Akşam

Tüm gün cildin maruz kaldığı hava kirliliği, kremler, ter ve makyaj malzemeleri cilt yüzeyinde birikerek sivilcelenmeye neden olabilir.

Cilt temizliğini biraz daha arttırmak, gerekli olursa tercih edilen ürünleri değiştirmek sivilce sorununu çözmeye yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Güzellik Rutinine Teknolojik Dokunuş

Hangi tip?

Sivilcelere yakından bakarsak her birinin farklı özellikleri olduğunu fark edebiliriz. Ucu iltihaplı sivilceler ve siyah noktalar ilk bakışta kendini belli edenler olsa da bunlardan daha fazla çeşit var.

Tıkanmış gözenekler ve siyah noktalar

Bunların görüldüğü bölgelerin etrafı genellikle kuruma eğilimindedir. Karaciğerle ilişkilendirilen bu problemden kurtulmak için yine karaciğeri hedef alan bir detoks ve bol su tüketimi işe yarayabilir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Bir Beden İçin 4 Günlük Detoks

Kistik akne

Genellikle cilt altında büyüyen ve orada kalan sivilceler haftalarca kalabilir. Yağlı veya kuru cilt tipine sahip olmakla çok da alakası olmayan akne problemi hormon dalgalanmalarıyla ve sindirim problemleriyle alakalıdır. Hormon dengeleyen gıdalar ve probiyotik tüketmek bu tip sivilcelerin oluşumunu engelleyebilir.

Sıradan akne

Beyaz veya siyah uçları ve ufak yapılarıyla en fazla görünen akne tipidir. Genellikle cilde uygulanan kozmetik ürünlerin cilt tipine uygun olmaması durumunda meydana gelirler. Kullanılan ürünleri değiştirmek bu tip aknelerin oluşumunu engellemek konusunda yardımcı olabilir.

Ara sıra belirenler

Cilt sağlığının yerinde olduğunu düşünürken en beklenmedik anda çıkan bu sivilcelerin nedeni genellikle strestir. Dönemsel olarak da belirebilen bu sivilcelerin geçmesi için stres ve endişe kontrolü yapabilmek etkili olacaktır.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin Nereden Başlamalı?

BLOOM SHOP