Pandemi süreci bizlere sahip olduklarımızla yetinmeyi ve elimizdekileri en etkili şekilde kullanmayı öğretti. Bu zamana kadar, emin olduğum birkaç formül dışında doğal reçetelere çok fazla güvenmez ve uygulamazdım. Ancak bu süreçte, evde geçirdiğim uzun zamanlar boyunca, ben de doğal maske reçeteleri araştırdım, denedim ve bazılarını onayladım. Bugün, saçları derinlemesine nemlendiren, güçlendiren ve uzamasını destekleyen önerilerimi sizinle paylaşacağım. İşte 3 doğal saç bakım maskesi!

İlginizi çekebilir: Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Avokado saç maskesi

Malzemeler

  • 1/2 avokado
  • 1 yemek kaşığı bal (tercihen manuka balı)
  • 1 yemek kaşığı Argan yağı

Hazırlanışı

Avokadoyu ezin. İçine bal ve argan yağını ekleyip kremsi kıvama gelene kadar karıştırın. Saç diplerine yaklaşık 5 dakika kadar dairesel hareketler ile masaj yaparak maskeyi uygulayın. Kalan karışımı saç uçlarına sürün. Saçlarınızı toplayın ve sıcak havlu ile sarıp en az 1 saat maskeyi saçınızda bekletin. Ardından nemlendirici şampuan ile saçlarınızı yıkayıp, nemlendirici saç kremi veya maskesi uygulayabilirsiniz.

Duştan sonra temiz saç uçlarına argan yağını serum olarak uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera saç maskesi

Malzemeler

  • 1 dal aloe vera
  • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı

Aloe vera dalının yanlarındaki dikenleri temizleyin. Aloe veranızı küp küp doğrayın ve içinde Hindistan cevizi yağı bulunan cam kasenin içine atın. Ocakta bir kap içinde su kaynatın ve Hindistan cevizi yağı ve aloe vera içeren cam kasenizi benmari usulü ısıtmak için suyun içine koyun. 10 dakika kadar benmari usulü ısınan yağınızı ocaktan alın, süzün ve ılıdıktan sonra saç derinize ve uçlarına uygulayın. Yağın çok sıcak olmamasına ve derinize zarar vermemesine dikkat edin.

En az 40 dakika maskeyi saçınızda beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Kemik iliği saç maskesi

Kemik iliği doğal kolajen ve protein deposudur. Daha önce birkaç farklı yazımda kemik iliği saç maskesini nasıl hazırlayabileceğinizi anlatmıştım. İlik maskeleri birkaç hafta üst üste olacak şekilde yılda 1 kez uygulanır ve saçın ihtiyaçlarını yüksek oranda karşılar. Bu sene keşfetmiş olduğum Bone Sante İlik Saç Maskesi, uzun saatler boyunca kaynatılan kemiklerden elde edilen ilik ile hazırlanıyor.

Denemiş olduğum diğer ilik maskelerinden daha yoğun, besleyici ve etkili sonuç verdiğini söyleyebilirim. Kemik iliği, yeni saç oluşumu, saç dökülmelerinin azalması, saçların daha sağlıklı uzaması, kurulukların ve kepeklerin tedavi edilmesi konusunda oldukça başarılı. Bu stresli süreçte saç dökülmesi ve kuruması problemi yaşadıysanız, denemenizi öneririm.

Sağlıklı saçlar için aynı zamanda bol su tüketmeyi, antioksidanlarca zengin beslenmeyi ve açık havada egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Saç Bakımı: İpeksi Saçlara Kavuşmanın Sırları

Fotoğraf: Beauty photo created by freepik – www.freepik.comSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP