Yiyeceklerden aldığımız vitamin ve mineraller, takviye besinler, vitamin kokteylleri, öncelikle vücudun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesi için organlarımıza gidiyor. Ardından cilt, saç ve tırnaklar besleniyor. Düzenli bakım ve ihtiyaca uygun ürünler kullanıyor olmanıza rağmen, dış görünüşünüzde herhangi bir değişiklik oluşmaya başlamadıysa, vücudunuz size birtakım problemlerin alarmını veriyor olabilir. Tırnaklardaki değişim, incelmeler ve şekil bozukluklarının hangi vitamin ve problem ile bağlantılı olabileceğini listeledim.

İlginizi çekebilir: El, Boyun ve Dekolte Bakımı ile Eksiksiz Güzellik

Tırnak incelmesi ve kırılması 

Özellikle B vitamini eksikliği, tırnakların incelmesine ve en ufak bir darbede kırılmasına neden olabilir. Ek olarak magnezyum, çinko, demir eksiklikleri, hem tırnakların incelmesine hem de baş ağrısı gibi kronik rahatsızlıklara sebep olur.

Önemsiz gibi görünen bu problemler zamanla, migren, tiroid, kalp-akciğer hastalıklarına dönüşebilir. Bu nedenle, özellikle bir anda tırnaklarınız incelip kırılmaya başladıysa, kan tahlillerinizi tekrarlayıp eksik vitaminlerinizi takviye etmeye başlayın.

İlginizi çekebilir: B Vitamini Nedir? B Vitaminlerinin Faydaları Nelerdir? B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Tırnak şekil bozuklukları

Şekil bozuklukları, tırnak renginin bozulması ve tırnak kalınlaşması gibi problemler genelde tırnak mantarını işaret eder. Enfeksiyonel bir rahatsızlık olan tırnak mantarı zamanla tırnaklarınızı tamamen kaybetmenize veya ağrılı ve formu değişmiş/bozulmuş tırnaklara sahip olmanıza neden olur.

Tırnak mantarı tedavi edilmesi gereken önemli bir problemdir. Bu nedenle, tırnaklarınızın şeklinin bozulduğunu, renginin değiştiğini ve çok kalınlaşıp/çok inceldiğini düşünüyorsanız bir ayak bakım merkezinde tedaviye başlayabilirsiniz. Ayrıca, çay ağacı yağı, tırnak mantarı tedavisinde oldukça etkili bir içeriktir. Temizlenmiş ve durulanmış tırnaklarınıza her gün 1-2 damla çay ağacı yağı damlatabilirsiniz.

Tırnak çukurları

Çukur ve dalgalı tırnak şekilleri, genellikle fazla tüketilen glüten nedeniyle oluşur. Sağlıklı bir manikür-pedikür rutininiz olmasına rağmen şekli bozuk, dalgalı ve yer yer çukurları olan tırnaklarınız varsa fazla glüten içerikli besleniyorsunuz ve vücudunuz bu duruma tepki gösteriyor demektir. Diyetinizden glüteni çıkarmayı veya kontrollü porsiyonlar ile tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Tırnaklarda ince siyah çizgiler

Tırnaklarınızda bir anda ince siyah çizgiler oluşmaya başladıysa, insülin direnciniz olabilir. Kan şekerindeki ani yükselmeler ve düşmeler, tırnaklarınızda değişikliklere neden olabilir. Tırnaklarınızda ince siyah çizgiler oluşuyorsa beslenme rutininizden şeker içerikli besinleri çıkarıp kendinizi takip edin, bu ve benzeri problemlerin devam etmesi halinde bir uzmana başvurun ve genel kontrollerinizi yaptırın.

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Evde Manikür

Tırnak bakımı nasıl olmalı?

Yanlış manikür-pedikür yapmak ve yaptırmak, tırnaklarda şekil bozukluklarına ve incelmelere neden olabilir. Bu nedenle, medikal bakımları tercih edebilir veya evde tırnak bakım yağı sürüp yumuşattığınız tırnak etlerini, bir çubuk yardımıyla iterek manikür-pedikür rutininizi tamamlayabilirsiniz.

Çok derin kesilen ve koparılan tırnak etleri, enfeksiyon kapmaya ve genel şekil bozukluklarına neden olabilir. Özellikle dışarıda yapılan bakımlarda, uygulamayı yapan kişi ve salonun temizliğinden ve tecrübesinden emin olmanızı tavsiye ederim.

Mümkün olduğunca kendi setiniz ile kuru ve kesilmeden bakım yaptırmaya özen gösterin. Kişisel bakım ve hijyenin öneminin bu kadar arttığı bu günlerde bu alışkanlığı da hepimiz hayatımıza dahil edebiliriz.

İlginizi çekebilir: Sivilceler Sağlığımız Hakkında Ne Söylüyor?Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP