Fotoğraf: The Beauty Chef

Cildimize sayısız uygulama, serum kokteyli ve masaj yaptırıyoruz. Sonucunda, yaş ilerledikçe yüzümüz ne kadar genç ve gergin kalsa da boyun ve dekolte veya el gibi hassas bölgelerimizden asıl yaşımız ortaya çıkıyor. Peki cilt bakım uygulamalarını neden çenede bırakıyoruz da boyun, dekolte ve el bakımı uygulamlarını hiç hesaba katmıyoruz?

Yoğun şehir ve iş hayatı, ev sorumlulukları, yorgunluk, stres bizi bazı şeyleri eksik ve yanlış yapmaya yönlendiriyor. Eksik cilt bakımını hiç bakım yapmamaya tercih ediyoruz. Elbette tamamen bakımsız olmak doğru değil ancak başladığımız işi hakkıyla bitirmek en güzeli.

Artık el kremlerinde dahi retinol varken, çene ve boyun operasyonları zor hatta imkansızken, Fransız kadınlarının cilt bakımları göğüste biterken ve Çinli kadınlar yüzde oluşan ödemi ve toksinleri köprücük kemiklerine atarken bizim de boyun, dekolte ve el bakımı yapmamızın zamanı geldi demektir.

Gece rutinine fazladan 2 dakika ekleyerek gençliğinizi, çenenin alt bölgelerine de taşıyabilirsiniz.

1. Temizlik ve nemlendirme

Cilt temizliğine boynunuzu da dahil edin. Vücudumuzda yüzümüzden çok en çok boynumuz hava kirliliğine ve klimaya maruz kalıyor. Ayrıca gün içinde farkında olmadan elinizi çenenize ve boynunuza sık sık değdiriyor olabilirsiniz. Bu nedenle, sonraki adımlara hazırlamak için yüzünüzü yıkarken mutlaka boynunuzu da temizleyin.

Boyun ve dekolte için özel bakım kremleri olsa da fazla ürün hem ekonomik hem de zaman açısından tercih edilmeyebilir. Ayrıca gece bakımı adımları ne kadar artarsa o kadar korkutucu oluyor. Bu nedenle, mantıklı ve işlevsel ürünler tercih etmeye özen gösterin. Örneğin, vitamin veya asit içerikli serumunuzu 2 pomp fazla sıkın ve ürünü yüzünüze, boynunuza ve dekoltenize masaj yaparak uygulayın. Elinizde fazla ürün kalırsa elinizin üstüne de ürünü yayın. Aksi halde, lekeleri engelleyen bir el kremi edinin ve gün içinde ellerinizi mutlaka bu krem ile nemlendirin.

2. Yüz yogası ve masaj

Temizlik ve nemlendirmek, güzelliğin en önemli şartlarından. Bunun yanı sıra, cilt kaslarını çalıştırmak ve şekillendirmek ve düzenli masaj yapmak da gerekiyor. Yüz yogasını doğru bir yogiden öğrenip hem yüzünüzü hem de boynunuzu evde gerginleştirmenizi ve şekillendirmenizi tavsiye ederim. Boyun ve gıdı hareketlerine önem vermeniz hem daha genç hem de daha zayıf görünmenize yardım edecektir.

İlginizi çekebilir: Her Yaşta Genç Bir Cilt İçin Yüz Yogası

Yüze, boyuna ve dekolte bölgesine masaj yapmak, kasları yatıştırmanızı ve vücuttan toksinleri atmanızı sağlayacaktır. Ellerinizle masaj yapabileceğiniz gibi, kristal yüz masaj aletlerini de kullanabilirsiniz. Silindir başlıklar yüz ve boyun kaslarınızı şekillendirirken serin ve yatıştırıcı etkisi ile cildinizi rahatlatacaktır.

İlginizi çekebilir: Yeni Akım: Jade Roller

Gençliğinizi uzun yıllar korumak ve kendinizi aynaya baktığınız her an iyi hissetmek için, yüzünüze yaptığınız her şeyi, boynunuza, dekoltenize ve ellerinize de yapmayı ihmal etmeyin.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP