Bir kadının yaşayabileceği en güzel ve farklı deneyimlerden biri hamilelik sürecidir. Bütün vücudunuz, hücreleriniz, hormonlarınız, dünyaya yeni bir birey getirmek için çalışmaya başlar ve bir kadının bedeninden, yeni bir beden yaratır.

Bu mucizevi süreçte, bedeniniz, aklınız ve ruhunuz alışık olmadığınız tepkiler ile sizi zorlayabilir. Ancak, sürecin geçici olması, hayatta sadece birkaç kere yaşanabilecek özel bir dönem olması ve sonunda her şeyin eski normaline dönecek olması rahatlayıp anın tadını çıkarmanızı kolaylaştırabilir.

Hamilelik süresince değişen hormonlar nedeniyle özellikle saçlar ve cilt değişik tepkiler verebiliyor. Bu süreci çok sıkıntısız ve rahat atlatanların yanı sıra çok problemli ve uğraşı içinde geçirenlerde olabiliyor. Özellikle cilt kurulukları, bölgesel egzamalar, sivilce atakları, saç dökülmesi sık görülen problemlerin başında geliyor. Bu aşamada, doktorunuza danışmadan farklı ve problem odaklı cilt ve saç ürünü kullanmamanızı, anti-aging ve sivilce gibi spesifik tedavilerinizi hamilelik sonrasına bırakmanızı ve birtakım içeriklerden uzak durmanızı öneririm.

İlginizi çekebilir: Ayurvedik Yaşamda Hamilelik Dönemi

A vitamini ve türevleri

Cilt lekeleri, sivilce problemleri, yaşlanma karşıtı cilt bakımı ve daha birçok cilt tedavisinde A vitamini ve türevleri kullanılıyor. Ancak, hamilelik döneminde kullanılması halinde düşük veya doğum kusurlarına neden olabiliyor. Bu nedenle, hamilelik süresince kullandığınız ürünlerin içeriklerini dikkatli kontrol edin ve içeriğinde A vitamini, retinol, retinoid ve benzeri olan ürünleri rutininizden çıkarın.

Paraben, sülfat, parfüm

Özellikle hamileliğin ilk 3 ayı en kritik zamanlardır. Bu nedenle bu dönemde kullanılan ürünlere ekstra dikkat edilmesi gerekir. Doktorlar ilk 3 ayda saçların boyatılmaması, sonrasında ise bitkisel içerikli boyalar ile devam edilmesini öneriyor. Bu tavsiyeye ek olarak, hamileliğiniz boyunca yüksek oranda kimyasal ve koruyucu içeren şampuan ve saç kremlerinden uzak durmanızı ve temiz içerikli, size ve bebeğe zarar vermeyecek ürünler ile saç temizlik ve bakımını yapmanızı öneririm.

Ek olarak, yoğun saç dökülmeleri yaşamanız halinde endişeye kapılarak ürünlerinizi değiştirip, dökülme karşıtı serilere geçmeden önce doktorunuza danışıp mutlaka vücudunuzdaki eksik veya fazla vitaminleri kontrol ettirin.

İlginizi çekebilir: Saç Dökülmesi Sorununa 3 Etkili Çözüm Önerisi

Aromaterapi yağları

Kişisel bakımlarda ve yaşam alanların kullanılan bazı aromaterapi uçucu yağlarına bu dönemde ara vermek gerekiyor.

Shea butter, Hindistan cevizi yağı, kakao yağı gibi baz yağlar, özellikle hamilelik süresince çatlak tedavisi ve vücut nemlendirmek için rahatlıkla kullanılabilir. Ancak, özellikle çok miktarda bitkinin preslenmesi veya damıtılması sonucu elde edilen 10 ml şişelerdeki uçucu yağlar, yüksek etkileri ve frekansları nedeniyle hamilelik döneminde olumsuz etkilere neden olabilir.

Özellikle mide bulantısı, vücut şişmesi, huzursuzluk, gerginlik gibi problemlerde kullanabileceğiniz uçucu yağları, mutlaka doktorunuz kontrolünde ve onayında baz yağlar ile seyrelterek vücut masajında kullanabilirsiniz. Ancak, tek başına uçucu yağı difüzöre damlatıp koklamaktan veya uygulamaktan kaçının.

İlginizi çekebilir: Aromaterapide Kullanılan Uçucu Yağlar Zihne ve Bedene Nasıl Katkı Sağlar?

Son uyarı: Güneş lekeleri

Hamilelik sonrası cilt lekelenmelerinin oluşması ve artması, en sık rastlanan problemlerden biri. Özellikle hamilelik sürecinde değişen hormonlar nedeniyle, güneşe maruz kalmanız halinde cildinizde lekelenmeler olabilir.

Bu nedenle, hamilelik boyunca, mevsim ve hava durumu ayırt etmeksizin, güneş koruyucu kullanmanızı ve kendinizi mümkün olduğunca güneşten korumanızı öneririm. Bu güzel ve eşsiz süreci en sağlıklı şekilde geçirmenizi dilerim.

Fotoğraf: Designed by cookie_studio / FreepikSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP