Instagram @belenhostalet

Deniz ve güneş dinlenmemizi ve canlanmamızı sağlasa da, saçlarımız ve cildimiz için oldukça yıkıcı etkilere sahip. Özellikle cilt kuruluğu, cilt lekeleri, ölü deri ve kapalı gözenekler nedeniyle cansızlaşma yaz aylarında en sık yaşanan problemlerden bir tanesi. Ancak yenileyici bir cilt ve saç bakımı rutiniyle bu sorunları çözmek mümkün!

Yaz boyu saçlarınızı, cildinizi ve vücudunuzu beslemek ve nemlendirmek için rahatlıkla kullanabileceğiniz aromaterapi yağlarını yakından tanıyalım!

Cilt yenileme ve nemlendirme: Jojoba yağı

Jojoba yağı, kullanabileceğiniz en güzel nemlendirici ve besleyici yağlardan biridir. Cildi sakinleştirip, kızarıklık ve gerginlik hissini aldığı için etkili bir güneş sonrası bakım yağıdır. Ayrıca, antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce, akne, alerji tedavilerinde de kullanılır ve ciltte hassasiyet oluşturmaz. Cilde yoğun nem veren Jojoba yağı, kısa zamanda cilt elastikiyetini arttırarak daha genç ve canlı bir cilt dokusuna sahip olmanızı sağlar. Her mevsim rahatlıkla kullanabileceğiniz bir yüz yağıdır.

İlginizi çekebilir: SOS: Güneş Yanığı ile Mücadele Eden En Etkili Ürünler

Vücut derisini parlatma: Shea Butter yağı

Kullandığımız hemen hemen bütün nemlendiricilerin bazı Shea Butter yağıdır. Yoğun kıvamı, cildi beslemesi, uzun süre nemi koruması ve ciltte bıraktığı parlak doku sayesinde en güzel nemlendirici yağlardan bir tanesidir. Çatlak tedavisinde, cilt kuruluklarında ve el-ayak bakımında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Duştan çıktıktan sonra vücudunuza kuru fırçalama yaparak kan dolaşımını hızlandırıp, avucunuzda erittiğiniz Shea Butter yağını dairesel hareketler ile bütün vücudunuza yedirmenizi öneririm. Düzenli olarak fırçalama ve yağ ile masaj uygulaması, kısa süre içinde çatlak görünümü ve selülitlerinizde de azalma yaratacak.

Hızlı uzayan parlak saçlar: Hindistan cevizi yağı

Yaz aylarında deniz suyu ve yoğun güneş ışınları saçlarımızı çok fazla kurutuyor ve yıpratıyor. Bunların yanı sıra sürekli saçları toplamak da, saç derisinin hava almasını engelliyor, ayrıca saçların kırılarak kopmasına ve dökülmesine neden oluyor.

Bu nedenle, özellikle yaz aylarında saçları daha yoğun nemlendirmeye ve bakım yapmaya özen göstermek gerekiyor. Hindistan cevizi yağı, hem saç derisi hem de saç boylarını nemlendirmek için en uygun yağlardan biridir. Saç derisi ve uçlarına masaj yaparak yağı uyguladıktan sonra 1-2 saat bekleyip bitkisel içerikli bir şampuanla saçlarınızı yıkabilirsiniz.

Duştan sonra sadece saç uçlarına serum olarak sürebilir veya saçlarınızın ıslak görünmesini istediğiniz zamanlarda tüm saça uygulayabilirsiniz. Gözenekleri tıkamadan saçları besleyen ve kısa zamanda daha hızlı uzamasını sağlayan en güzel saç maskelerinden biridir.

Cildi besleyen aromaterapi yağlarına ek olarak cilt ihtiyacına göre haftada en az 1 kere peeling veya ipek kese ile cildi ölü deriden temizlemek kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Tavsiye edeceğim baz yağların içine daha güzel kokması ve etkisini arttırması için birkaç damla uçucu yağ ilave edebilirsiniz. Ancak, uçucu yağ eklediğiniz karışımları akşamları tercih etmenizi ve gün içinde her 2-3 saatte bir mutlaka SPF 30+ güneş kreminizi uygulamanızı tavsiye ederim.

İlginizi çekebilir: 3 Etkili ve Doğal Saç Bakım MaskesiSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP