Son yıllarda birçok makalede, güzellik sektöründe tanıtılan ürünlerin vaatlerinde ve hatta benim yazılarımın da çoğunda karşılaştığımız bir kavram var: “Sağlıklı Güzellik”. Peki bu kadar sık duyduğumuz bu tanım aslında ne anlama geliyor? Ne zaman güzelliğimizin, saçlarımızın ve cilt dokumuzun sağlıklı olduğuna emin olabiliriz? Bu terimi biraz daha açarsak daha kolay hayata geçirebiliriz diye düşündüm ve sağlıklı güzellik için gerekenleri listeledim.

İşte “Sağlıklı güzellik nedir?” sorusunun cevabı!

Çarpıtılmış güzellik algısı

Günümüzün baskın kültüründe oluşmuş olan “tek tip güzellik algısı” nedeniyle birçoğumuz farklılıklarımızı beğenmiyoruz ve kendimizle alakalı güvensizlikler yaşayabiliyoruz. Yapay estetik algısı, aslında güzelliğinizin imzası olan farklılıklarımızdan rahatsız olmamıza ve bize dayatılan güzel kavramına benzemeye çalışmamıza neden oluyor.

Sağlıklı bir güzelliğe sahip olmak için öncelikle kendimizle barışmalı ve kendimizi fiziksel özelliklerimizden bağımsız olarak beğenmeliyiz! Gerçek güzellik, yaydığınız enerji, iyi niyetiniz ve güzel gülümsemenizdir, unutmayın!

Adım adım sağlıklı güzellik

Zihinsel ve ruhsal kabulün ardından bütünsel güzelliğe sahip olmak için yapılması gerekenler ise çok basit.

Cildimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız birçok sağlık probleminin, hormon değişikliğinin, eksik vitamin-minerallerin habercisi. Makyajsız ve yeni yıkanmış cilt doğal ve pembe tonlarda değilse, göz çevresinde çukurlaşmış, torbalanmış veya koyu halkalara sahipse cilt uyarı veriyor demek olabilir.

Stres, uykusuzluk, sağlıksız beslenme, sedanter hayat tarzı, az su tüketimi ayrıca sigara ve alkol gibi vücuda zararlı alışkanlıklar cildinizin olması gerektiğinden daha erken bozulmasına neden olabiliyor. Hayatınızda bir takım olumlu değişiklikler yaparak bu kötü gidişatın önüne geçebilirsiniz.

Alışkanlıklar

Sigara, alkol, fazla kafein tüketimi cilt renginin koyu ve soluk olmasına neden oluyor. Aynı zamanda cildi kurutarak erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara sebebiyet veriyor. Bu gibi kötü alışkanlıkları azaltmak ve hatta bırakmak cildi iyileştirmede önemli bir adım.

Egzersiz

Özellikle açık havada yapılan egzersizler, vücuttaki kan ve oksijen dolaşımını hızlandırıyor. Bu sayede hücrelere daha çok besin ve oksijen taşınıyor, bu sayede cilt kısa zamanda daha nemli ve canlı bir görünüm kazanıyor. Her gün en az 45 dakika açık havada, mümkünse orman veya parklarda yürüyüş ve egzersiz en etkili reçeteniz olabilir!

Stres

Şehir hayatında stressiz bir günümüz geçirmek oldukça zor! Ancak, iş yerinde, evde, trafikte ve stres oluşturan her yerde sakinliğinizi korumaya farklı yaklaşımlarla özen gösterebilirsiniz.

Gergin hissetmenize neden olan alanlarda kristaller ve aromaterapi yağları ile sakinleşmeye çalışmak, ayrıca günde en az 10 dakika meditasyon yapmak zihninizi rahatlatmak konusunda oldukça etkili yöntemler. Unutmayın ki birçok cilt hastalığının, erken yaşlanma ve çizgilenmenin nedenlerinin altında stres yatıyor.

Ametist, siyah obsidyen ve turmalin gibi kristaller ile lavanta ve citrus uçucu yağları stresi kontrol altına almanızı destekleyecektir.

Beslenme

Öğünlerinize sebze ve meyve dahil etmek, fazla yağlı ve karbonhidratlı besinlerden ve süt ürünlerinden uzak durmak da cilt güzelliğinizi destekliyor. Sağlıklı bir cilt için sivilce oluşumuna neden olan, ödem yapan ve cilt rengini bozan yiyeceklerden günlük hayatımızda uzak durmak gerekiyor. Besinleri dönem dönem azaltıp keserek, hangisinin siz de olumsuz etkiler yarattığını bulabilirsiniz.

Kozmetik ürünler

Bunlara ek olarak kullanılan cilt bakım ürünleri de cildinize zarar verebilir. Zaman zaman bazı kimyasal içerikler ciltte bir anda iyileşmeye neden olup daha sonra etkisini kaybediyor ve bu durum cildin bozulduğu hissiyatını yaratıyor. Bu duruma karşı, temiz içerikli aromaterapik cilt bakım ürünlerini tercih etmek etkili olacaktır.

Cildinizi her gün mutlaka derinlemesine temizleyin, nemlendirin ve besleyin!

Saç ürünleri ve uygulamaları

Saç sağlığını desteklemek için ısıl işlemlerden mümkün olduğunca kaçınmak ve bitkisel saç boyası kullanmak etkili oluyor. Ayrıca kimyasal bakım ve ısı işlemlerinden mümkün olduğunca kaçınmak ve doğal içerikli ürünler tercih etmek de saçlarınızın sağlıklı kalmasını sağlıyor. Unutmayın, sağlıklı saç, karışmayan, kopmayan ve sönük olmayan saçtır.

Sağlıklı güzellik, sağlıklı beden ve zihninin sonucu oluşur. Kendinize iyi bakın ve ağır kimyasal içeriklerden uzak durun.

İlginizi çekebilir: Tatil Sonrası Yenileyici Cilt ve Saç BakımıSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP