Elma sirkesi, günümüzün popüler doğal güzellik ürünlerinden birisi. Kolay erişilebilir olması, geniş kullanım alanlarına sahip olması ve birçok probleme sunduğu çözümlerle bunun nedenini kolayca anlayabiliriz. Antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip elma sirkesinin cilt sağlığı ve saç bakımının yanı sıra kilo kontrolü üzerinde de etkilerinin olduğu bilinmekte. Elma sirkesinin saça faydaları ve cilde faydaları neler, sizin için araştırdık!

Elma sirkesi zayıflatır mı?

Elma sirkesi, toplanan taze elmaların fermantasyon yöntemi yoluyla bir aya yakın süre bekletilerek oluşmaktadır. Yüzyıllardır insan sağlığı için kullanılan elma sirkesi, yakın zamanda yapılan araştırmalara göre kilo kaybında da olumlu bir rol oynamaktadır. Sirkenin aktif bileşeni olan asetik asidin:

İlginizi çekebilir: Negatif Kalori Sağlayan Besinler ile Kilo Kontrolü

Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır?

Elma sirkesi cilt sağlığına iyi gelebilir. Byrdie dergisine bu konuda röportaj veren New York merkezli dermatolog Joshua Zeichner, elma sirkesinin içerdiği malik ve asetik asit ile cildin PH bariyerini dengeleyebileceğini söylemekte.

 • Yüzün PH dengesini koruyabilir, aşırı yağlanmanın önüne geçebilir. 
 • Peeling etkisi sayesinde gözenek tıkanıklığını engeller, akne ve siyah nokta oluşumunu azaltır. 
 • Melanin pigmentinin yükselmesi ile oluşan cilt lekeleri, elma sirkesinde bulunan malik asit ile önlenir.

Çok güçlü bir asit olan elma sirkesi dikkatli kullanılmazsa kimyasal yanıklara sebep olabilir. Bu sebeple her zaman su ile inceltilerek kullanmak gerekir. Dörde bir oranında içme suyu ile karıştırılan elma sirkesi tonik yerine kullanılabilir.

Normal ve kuru ciltlerde elma sirkesi toniğini mutlaka yoğun nemlendirici kremler ve maskeler ile beraber kullanmalısınız. Önemli bir günden önce çıkan kızgın aknenin üzerine koton çubuk yardımı ile uygulayacağınız elma sirkesine ertesi gün aynaya baktığınızda teşekkür edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sivilceler Sağlığımız Hakkında Ne Söylüyor?

Elma sirkesi saça nasıl uygulanır?

Maske, sprey, köpük gibi düzenli kullanılan saç ürünleri saç derisinde birikip gözenekleri tıkayabilir. Bunun sonucunda da saçlarımız eski hacmini ve sağlığını kaybederek saç dökülmelerine ve kepek problemlerine sebep olabilir. Elma sirkesi uygun şekilde kullanıldığında ise;

 • Arındırıcı etki sağlayarak saç derisinde birikmiş ürünleri temizler,
 • Aşırı yağlanma problemi yaşayan saç derilerinde yağ dengesini sağlar,
 • Saç derisinin yoğun ürün ve ısı kullanımı sonucu bozulmuş olan PH dengesini sağlıklı duruma getirir,
 • Anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kepek problemine doğal bir çözüm sunar.

Yüksek asit oranı ile saçlara zarar vermemesi için elma sirkesi mutlaka bol su ile karıştırarak, haftada en fazla 2 kere uygulamalı. Kuru veya çok işlem görmüş saçlara sahipseniz daha kurutucu bir etkiye sahip olan elma sirkesini kullanma konusunda daha dikkatli olmanızda fayda var. 

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Saç Bakımı: İpeksi Saçlara Kavuşmanın Sırları

Evde doğal saç arındırıcı tonik nasıl yapılır?

 • Dörde bir oranında su ile inceltilen elma sirkesi karışımı sprey başlıklı bir şişeye konulur.
 • Karışım temiz saç derisine eşit bir şekilde püskürtülür. 
 • 3-5 dakika masaj yapılarak karışım saç derisine iyice yedirilir.
 • Elma sirkesi karışımı soğuk su ile iyice akıtılır.  

İstenmeyen kuruluğun önüne geçmek için saç uçlarına her zaman kullandığınız saç kremini rutinin en sonunda sürmeyi unutmayın. 

İlginizi çekebilir: Kemik İliği Maskesi ile Saç Bakımı

Fotoğraf: Helloglow.coLive To Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP