Soğuk hava, çevre kirliliği, mevsim değişikliği ve güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak gibi dış faktörlerin yanı sıra stres, metabolizma veya hormon bozukluğu, vitamin ve mineral eksikliği gibi iç etkenler, cildinizin savunma mekanizmasının düşmesine ve su kaybetmesine sebep oluyor. Bu noktada cildinizi olması gerektiği nem seviyesine taşımak ve eski sağlığına kavuşturmak son derece önemli. Sağlıklı, canlı ve ışıl ışıl bir cilt görünümü için yapmanız gerekenler oldukça basit. Kuru cilt için özel 5 bakımı önerimizi mutlaka güzellik rutininize ekleyin!

Kuru cilt nasıl nemlendirilir?

1. Cildinizi yağlarla temizleyin

Günlük bakımınızda kullandığınız yüz temizleme jelleri ve sabunlar cildinizin, daha fazla kurumasına sebep olabiliyor. Doğal yağlar ise yüzünüzü sebum, kir, makyaj ve bakterilerden arındırırken cildinize nem sunuyor. Dolayısıyla kuru ciltlerin temizleme sırasında yağlardan destek alması önemli.

Hindistan cevizi yağı ve badem yağı gibi doğal yağları ister tek başına isterseniz de karıştırarak kullanabilirsiniz. Pamuğunuzun üzerine damlatacağınız birkaç damla yağ, cildinizin tertemiz olması ve nem kazanması için yeterli olacak. Yağınızı kuru cilde masaj yaparak uygulayın ve ılık suyla durulayın. Unutmayın, cildinizi sıcak veya soğuk suyla yıkamak nem dengenizi bozuyor!

Dilerseniz yağ bazlı temizleyicilerden kullanabilirsiniz. Örneğin, L’Occitane’ın Shea Yağ Bazlı Temizleyicisi kuru ciltler için ideal. Besleyici shea yağıyla zenginleştirilmiş olan bu ürün, suyla temas edince cilde nem veren bir emülsiyona dönüşüyor. Cilt etkili bir şekilde temizlenirken cilt yapısı ferah ve ışıltılı hale geliyor.

2. Kuru ciltler için nemlendirici kullanın

Özellikle kış aylarında rutin olarak kullandığınız nemlendiricinizi kalın yapılı ve zengin içerikli nemlendiricilerle değiştirin. Örneğin, içeriğinde gerçek bitki özleri bulunan ürünleri günlük bakım ritüelinize ekleyebilirsiniz. Cildinize derinlemesine nüfuz eden şifalı bitki özleri sizi nem dengenize kavuşturacak.

Ayrıca içeriğinde C vitamini bulunan doğal bakım ürünleri kuru ciltlere çok iyi geliyor. Cildi anında canlandıran C vitamini ile genç ve ışıltılı bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.

Küçük bir not! Nemlendiricinizi yüzünüzün iç bölgesinden dışına doğru uygulamanız önemli. Bu yöntemle kan akışınız hızlanıyor ve cildiniz nemlendiriciyi daha kolay emiyor.

İçeriğinde Amazon ormanlarının en özel bitkilerinden Çupuaçu ve Skualen gibi tamamen doğal bitkiler bulunduran Incia’nın kuru ciltler için olan kremi; cildinizin nemlenmesine, beslenmesine, canlılık ve parlaklık kazanmasına destek veriyor.

Perricone MD, Oil Free Hydrating Cream ise zerdeçal, zeytin yaprağı, yeşil çay ve tere filizi gibi bitkisel besleyici özlerle güçlendirilmiş içeriği ile cildinizi neme doyuruyor ve daha genç görünmesi için gerekli olan antioksidanları aktive etmeye yardımcı oluyor. İçeriğindeki C vitamini ile cildinizi aydınlatıyor.

3. Cildinizi peeling ile yenileyin

Peeling her cilt tipinin düzenli olarak uygulaması gereken bir bakım. Cildi ölü derilerden arındırmak, yenilemek ve yapılandırmak için kuru ciltlerin de peelingi bakım ritüeline eklemesi şart. Ancak kuru ciltler mutlaka yumuşak dokulu, ince tanecikli ve nem veren peelingleri tercih etmeli, aksi halde ciltte daha fazla kuruluk görülebiliyor.

Bu tipte bir peelingi evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı 
  • 1 tatlı kaşığı bal

Tüm malzemeleri karıştırıp yüzünüze nazikçe uygulayın. Kahve partikülleri cildinizi ölü derilerden arındırırken zeytinyağı ve bal cildinizin nem kazanmasını sağlayacak. Haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Kiehls’ın Pineapple Papaya Facial Scrub’ı ise tam olarak bahsettiğimiz ince yapıya ve yumuşak dokuya sahip. İçeriğindeki gerçek ananas ve papaya meyvesinin ince öğütülmüş arındırıcı tanecikleri, nazik bir dokunuşla cildinizi tazeleyip yumuşatıyor. Cildinizin canlı, yumuşak ve temiz kalmasını sağlıyor.

4. Nem maskesi uygulayın

Cildinize iyi gelecek bir başka bakım ürünü de nem maskeleri. Gerçek bir nem deposu olan bu ürünler, cildinize pürüzsüz bir görünüm sunarken cildinizin elastikiyetini arttırıyor. Güçlü içerikleriyle anında nem seviyenizi arttırıyor. Haftada iki kere peeling üzerine uygulayabileceğiniz nem maskeleri ile cildiniz ihtiyacı olan nemi kazanacak.

İçeriğinde üzüm, üzüm mayası özü ve hyalüronik asit bulunan bu ürün, kuru ciltleri yatıştırıp yoğun nem veriyor. Ürünü yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekleyin ve ürünün fazlasını bir pamuk yardımıyla alın. Cildinizde kalan ince tabaka ile uyuyup sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Veya ince tabakayla akşamı geçirip uyumadan önce durulayabilirsiniz.

5. Cildinizi nemlendiren yiyecekler tüketin

Cildinize ne kadar iyi bakarsanız bakın onu yeteri kadar içten beslemiyorsanız, yaptığınız bakımların çok da faydası olmayacaktır. Günde en az 2 litre su ve Omega ve A, C ve E vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Vücudunuz ihtiyacınız olan suya, vitamine ve minerale doyduğu zaman cilt kuruluğunuz gözle görülür şekilde azalacak.

İlginizi çekebilir!Cemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal...BLOOM SHOP