Soğuk kış günlerinin yaklaştığı bu aylarda cilt bakım ürünlerinde ufak değişiklikler yapılması gerekir. Özellikle cilt ve saç bakımında mevsimsel ürünleri kullanmakta fayda var.

Bahar aylarında saç dökülmeleri arttığı için vitamin ve dökülme karşıtı bakımlara ağırlık vermemiz ve alerji ataklarını sakinleştirecek hafif yapılı ürünleri elimizin altında bulundurmamız şart.

Yaz aylarında cildimiz için daha jel kıvamlı nemlendiriciler kullanırken, saçlarımız için SPF içerikli denizden, güneşten ve klordan koruyucu ürünler kullanmalıyız.

Kış aylarında ise hem saçlarımızı hem de cildimizi daha fazla nemlendirmek için daha hassas ürünlere yönelmemiz gerekir. 

Koruyucu ve yatıştırıcı özelliklere sahip cilt bakım ürünleri incelemek üzere Sephora’ya giderek bir alışveriş listesi oluşturdum. İhtiyacınıza uygun olan ürünleri tek tek veya birkaç tanesini birlikte kullanabilirsiniz, böylece kendi bakım kürünüzü oluşturabilirsiniz. 

Lancome Galatée Confort (Temizleme sütü)

Kış aylarında cildi süt ve yağ gibi temizleyiciler ile arındırmak cildin kurumasını engeller. Çok kuru bir cilde sahip olanların normal, karma yani dönemsel kuruluklar yaşayanların ise atak dönemlerinde süt kıvamlı ürünler kullanmasında fayda var.

Farmacy Honey Potion (Nem maskesi)

Özellikle çok soğuk, karlı ve rüzgârlı günlerde cildi hassas bir temizleme ürünü ile arındırdıktan sonra nem maskesi uygulamalısınız. Farmacy markası; ciltte bıraktığı sonuç, ürünün içeriği ve hayvanlar üzerinde test edilmiyor olması sebepleriyle benim favorilerim arasında.

Youth To The People Superfood Air-Whip Hyaluronic Acid Moisture Cream (Nemlendirici)

Hyaluronic asit, su tutma kabiliyeti sayesinde cildin nemlendirilmesinde önemli ve etkili içeriğe sahip bir dokudur. Doğal olarak vücudumuzda bulunuyor olmasına rağmen yaşa ve çevresel faktörlere bağlı olarak zaman zaman azalır. Bu nedenle özellikle kuru havalarda bu dokunun desteklenmesi gerekir. Youth to The People, Sephora’ya geldiğinden beri kullandığım ve içeriklerinden çok memnun kaldığım serilere sahip bir marka.

Frank Body Original Coffee Scrub

Kış aylarında sadece yüzümüz ve saçımız değil, bütün vücudumuz soğuğun etkisi ile kurur. Bu nedenle cildi doğal ve nemlendirici ürünlerle arındırmakta fayda var. Bu kahve peelingi, kahvenin yüksek antioksidan etkisi ve içeriğinde bulunan yağlar sayesinde pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. Aynı zamanda, hemen ardından kullanılan vücut yağı ve kremlerinin daha iyi emilmesine olanak tanıyor. Bu ürünü ayrıca vegan ve natürel olması nedeniyle de tercih ediyorum. Ne kadar çok doğal içerik, o kadar çok temiz ve arınmış bir beden!

Clarins Tonic Treatment Oil

Clarins’in kült ürünlerinden biri olan bu sıkılaştırıcı vücut yağını aynı zamanda çok güzel bir nemlendirici olduğu için kış aylarında bol bol kullanıyorum. Ayrıca, yoğun spor yaptığım için özellikle eklem bölgelerimde oluşan çatlaklara bu sayede çözüm buluyorum diyebilirim. Duştan sonra vücuduma kuru fırçalama yapıp yağ uyguluyorum. Özellikle fırçalamadan sonra kan akışı hızlandığı için yağ daha hızlı etki gösteriyor.

Marrakesh Argan & Hemp Oil Therapy

Kış aylarında saçlar soğuk havanın etkisiyle kuruyup cansızlaşıyor. Bu nedenle haftada 1-2 defa nemlendirici saç maskesi uygulanması gerekiyor. Ayrıca saçınızın kuruluğuna ve kalınlığına göre her gün, ince telliyse sadece duştan sonra besleyici yağ kullanmak gerekiyor. Unutmayın, saçlar bakımsız ve savunmasız kaldığı zaman daha fazla kırılır ve dökülür.

Kış aylarında doğal reçeteler, temiz içerikli ürünler ve dermokozmetik bakımlar ile daha bakımlı ve canlı bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Yeter ki kendinize bakmayı ve özen göstermeyi unutmayın!

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP