Instagram @thehautepursuit

Havaların soğumaya başladığı bugünlerde, çoğumuz kayak tatili planları yapmaya başladık bile. Peki kar, güneş, ayaz ve kayak sporunun cildimize ve saçlarımıza olan yıpratıcı etkilerinden nasıl kurtulacağız?

Yapmamız gerekenleri ve uygulama yöntemlerini araştırıp sizler için derledim.

SPF içerikli yüz nemlendiricileri

Özellikle kış aylarında güneşin etkileri daha yıpratıcı hale dönüşüyor. Soğuk hava ve rüzgârın etkisiyle cilt incelip hassaslaşıyor. Kuruyan ve savunmasız kalan cilt, güneş ile karşılaştığında normale nazaran daha fazla yanıyor ve lekeler oluşuyor. Bu nedenle, kayak tatillerinde cildi yoğun nemlendirip 2 saat aralıklarla güneş kremini tazelemek gerekiyor. SPF içerikli nemlendiriciler hem pratik hem de etkili olduğu için tercih edilebilir.

Yoğun nemlendirici saç maskeleri

Sadece yüzümüz değil saçlarımız da dağ havasından olumsuz etkileniyor. Bu nedenle duşta saçlara nemlendirici etkisi yüksek bakım maskeleri uygulamak ve duştan sonra mutlaka yağ içerikli serum kullanmak gerekiyor. Eşit oranlarda argan yağı ve jojoba yağı ile hazırlayacağınız serumu saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın daha güzel kokmasını istiyorsanız içine 2-3 damla limon yağı veya lavanta yağı damlatabilirsiniz..

Dudak bakımı

Dağ havasının keskin rüzgârından en hassas ve ince derimiz olan dudaklarımız da etkileniyor. Bu nedenle akşamları dudaklarınıza esmer şeker ve Hindistan cevizi yağı ile hazırlayacağınız peeling uygulayın. Ardından shea butter gibi yoğun nemlendirme ve iyileştirme etkisi olan bir dudak balmını yoğunca sürün. Gün içerisinde de sık sık dudak nemlendiricinizi tazeleyin.

Ayak bakımı

Bütün gün kalın çorapların ve kayak botlarının içinde kalan ayaklar için her akşam bakım yapılması şart. Terleyen ve bakımsız kalan ayak tırnaklarında mantar ve tırnak batığı gibi birçok dermatolojik hastalık oluşur. Bu nedenle akşamları kayaktan sonra mümkünse ayaklarınızı 15 dakika ılık ve tuzlu suda bekletin. Ayak banyosu mümkün değilse, yanınızda tuzlu peeling götürün ve duşta uygulayın. Ardından hem tırnaklarınızı hem de ayak parmaklarınızı iyice kurutun ve ayak nemlendiricinizi uygulayın.

Kayak tatilinden döndükten sonra yüzünüze, saç derinize ve vücudunuza peeling ve arındırıcı maske uygulamayı ve yoğun nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Şimdiden güzel ve mutlu tatiller dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP