30’lu Yaşlarda Sağlıklı Olmak İçin Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Silikon Vadisi’nden çıkan Biohacking kavramı, ilk açıklandığında vücutta işlevini yitirmiş ya da tam anlamıyla çalışmayan uzuvların elektronik yöntemler ile iyileştirilmesi sayesinde vücut biyolojisinin yönetilmesi olarak tanımlandı. Aynı zamanda insan vücudunun sahip olmadığı yetenekler de bu yöntem ile eklenerek mevcuttan daha üstün bir kabiliyet yetisi kazandırılabileceği açıklandı.

İnsan bedeninin dışarıdan etkiler ile bu derece değiştirilmesini anlamlı bulmasam da Biohacking mantığı iyi yaş alma (well aging) ile birleştirildiğinde ortaya güzel sonuçlar çıkacağını düşünüyorum. Bunu nasıl yapacağız derseniz; yöntem, kendini inceleme, yorumlama ve en sağlıklı haline taşıma olarak özetlenebilir.

Güzelleşme ile Biohacking’i birleştirme yöntemini açıklamaya başlıyorum o halde.

Güzelliğinizi olumsuz etkileyen faktörleri tespit edin

İlk olarak kendinizi kötü hissettiğiniz zamanları listeleyin. Fazla alkol kullandıktan sonra cildim sönükleşiyor, sigara içilen ortamlarda bulunduğumda saçlarım cansızlaşıyor, su içmediğim zamanlarda saçlarım ve cildim nemsiz kalıyor, yağlı besinleri fazla tükettiğim zaman yüzümde akne oluşuyor gibi bir liste hazırlayabilirsiniz.

Sonuçta karşınıza, sağlıksız yaptıklarınızın listesi çıkacak. Yani vücudunuza verdiğiniz zararın cilt ve saçlardan size sinyal gönderdiğini fark edeceksiniz. Hazırladığınız listeye, vücudunuza bu kötülükleri yapma sıklıklarınızı da ekleyin. Bu sayede, alışkanlıklarınızı tamamen hayatınızdan çıkarmakta zorlansanız dahi azaltmak için çabalayabilirsiniz.

Panzehiri araştırın

Sizi kötü etkileyen faktörleri bulduktan sonra bunlarla başa çıkma yöntemlerini araştırın. Örneğin, susuzluk sizi sağlıksız hale getiriyor ancak gün içinde su içmeyi sürekli unutuyorsunuz. Bu durumda bilgisayar ekranı, buzdolabı, makyaj masası yani sık göreceğiniz yerlere küçük hatırlatma notları asabilirsiniz.

Telefonunuza su içme uyarısı veren uygulamalar indirebilir veya saat başı hatırlatma alarmları kurabilirsiniz. Sade su içemiyorsanız suyu yeşil otlar ve meyveler ile lezzetlendirebilirsiniz. Yani bir problem ile yaşamayı kabullenmek yerine onu ortadan kaldıracak veya alternatif olacak yöntemleri geliştirmelisiniz.

Günlük tutun

Gün içerisinde yediklerinizi, içtiğiniz su ve kahve sayısını, yaptığınız antremanları not edin. Bu sayede, eksiklerinizin ve fazlalıklarınızın farkına varmanız kolaylaşacaktır. O gün için yaptığınız farklı bir diyet veya egzersiz varsa ertesi gün cildinizin tepkisine dikkat edin ve olumlu sonuç yaratan uygulamaları hayatınıza entegre edin.

Ürün içeriklerini okuyun

Bazen saçınız ve cildinizdeki istenmeyen görüntü içten değil, yüzeysel uygulamalardan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, kullandığınız ürünlerin içeriklerini dikkatli okuyun ve sizde hassasiyet yaratan içerik hangisi tespit edin. Ayrıca sürekli aynı nemlendirici, şampuan, temizleme jeli kullanmak, ürünlerin etkisini göstermelerini engeller. Bu nedenle, çok sevseniz dahi ürünleri dönüşümlü kullanın. Yani her kutu bitiminde farklı bir içerik ve ürün ile devam ederseniz daha efektif sonuçlar alırsınız.

Uzmana başvurun

Cildinizdeki ve saçınızdaki problemler, vücudunuzdaki vitamin ve mineral eksiklerinden, organların farklı çalışmasından ve fazla veya eksik hormon salgılanmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, öncelikle bir doktora başvurup tamamen sağlıklı olduğunuza emin olduktan sonra kendinizi gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, aslında herkes kendi doktoru olmalıdır. Yüzümüzü, saçlarımızı ve cildimizi yani dışa yansıyan güzelliklerimizi korumalı ve dikkat etmeliyiz. Bunun için uygulanması gerekenlerde basit aslında; zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, bol su içmek, sağlıklı beslenmek ve düzenli spor. Sağlıklı olmak ve güzel gözükmek bu kadar basit işte.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP