Aynaya baktığımızda kusursuz bir cilt görme arzusuyla pek çok cilt bakımı yöntemi deniyor, duyduğumuz güzellik sırlarını harekete geçirmek için hiç vakit kaybetmek istemiyoruz. Hepimizin bildiği gibi, cildin canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayan en önemli faktörlerden biri de temiz gözeneklere sahip olmak! Siyah noktalar, genişlemiş gözenekler, ciltte çukurlaşmalar gibi pek çok durum cildin çoğu zaman doğal ışıltısının önüne geçerek yorgun ve sağlıksız görünmesine neden olabiliyor.

Bu nedenle, sağlıklı gözeneklere sahip olabilmek ve doğru cilt bakımı ritüelleriyle yakından tanışabilmek adına New York’un başarılı kozmetik dermatoloğu ve lazer cilt tedavisi uzmanı Robert Anolik’in çeşitli takviye yöntemleri içeren gözenek sıkılaştırma tüyolarını sizler için hazırladık!

Gözenekler neden genişler?

Kir, yağ, ölü deri, sivilce, kollajen kaybı ve döküntü problemleri, cildin hava almasına yardımcı olan gözenek yapılarının genişlemesine neden olur. Yağlı bir cilde sahipseniz muhtemelen dikkat çeken gözeneklerinizden sık sık şikayet ediyorsunuzdur. Yağlı ciltler, erken kırışma problemleriyle karşılaşmasalar da cilt temizliği doğru yapılmadığında gözenek genişlemesi problemiyle karşı karşıya kalırlar. Ölü derilerin gözeneklerin içinde birikmesi de cildinizin siyah noktalı bir görünüm kazanmasına sebep olur. Bu kir, yağ ya da ölü deriler iltihaplandığında ise ciltte sivilce problemleri ortaya çıkmaya başlar.

Filtrelere aldanmayın

Instagram filtrelerinin ve photoshop uygulamalarının insanları gerçek dışı güzellik algılarına yönelttiğini belirten Dr. Robert Anolik, her cildin gözenek yapısına sahip olduğunu belirtiyor. Gözeneksiz, pürüzsüz görünen cilt fotoğraflarının mutlaka bir güzellik hilesi taşıdığının da altını çiziyor. Gözenek sahibi olmak bir kusur değil, sağlıklı bir ciltte olması gereken bir özellik.

Bu nedenle, gözenekleri gözünüzde çok fazla büyütmemeniz gerektiğini söyleyen Anolik, büyütücü özelliğe sahip aynalardan uzak durmanızı ve moralinizi bozmamanızı tavsiye ediyor. Gözenekleri dert etmek yerine, doğru bakım uygulamalarıyla temiz tutmak çok daha yapıcı ve kendinizle barışık olmanızı sağlayan bir seçenek.

Gözenek sıkılaştırma yöntemleri

Gözenekleri sıkılaştırmanın yolu, tıkalı gözenekleri temizleyerek açmaktan geçiyor. Dr. Anolik’e göre, tıkalı gözenekleri açmanın en başarılı yollarından biri takviye ürünler kullanmak. Örneğin alfa ya da beta hidroksi asitleri! Bu asitler arasından salisilik asit, hassas ciltler için oldukça faydalı bir asit çeşidi. Glikolik asit ise kuru ciltlerde gözenek sıkılaşmasına destek sağlıyor.

Ayrıca retinol kullanımı, ciltteki kollajen dengesini hizaya getirerek gözeneklerin tıkanmasına karşı savaş açıyor.

Tüm bunların haricinde ışıklı lazer tedavisi ile cilt lekelerinden kurtulmayı ve gözeneklere sıkı bir görünüm kazandırmayı destekleyen Anolik, kendi hastaları için hazırladığı kimyasal peeling’ler ile ışık gücünü birleştirerek ciltte lazer terapisi uyguluyor. Lazer terapisiyle, akneye ve değişken cilt tonuna neden olan bakteriler yok ediliyor, gözeneklerin içi derinlemesine temizleniyor ve ölü deri fazlalığı yok ediliyor. Ayrıca kollajen üretimini destekleyen teknolojilerle de cildin doğal bir biçimde kollajen üretmesi sağlanarak güneşe maruz kalma ve yaşa bağlı olarak cildin deforme olması gibi durumlar kontrol altına alınabiliyor.

Ayrıca düzenli yüz maskesi uygulamaları da cilt yüzeyindeki kapalı gözeneklerin açılmasında ve detoks etkisi yaratılmasında önemli rol oynuyor.

Kaynak: Goop.com





BLOOM SHOP