Dünya’mızı tehdit eden iklim krizi her geçen gün şiddetini arttırırken birçoğumuz bu krize en başta neden olanlardan gerekli önlemleri almasını ve küresel bir aksiyon planının yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra birçoğumuz artan çevresel bilincimiz ışığında kendi davranışlarımızı gözden geçirmeye, sürdürülebilirlik konusunda kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu değişimde bize en büyük desteği verense özellikle sosyal medya üzerinden, farkındalıklarını büyük kitlelerle paylaşan sürdürülebilir yaşam hesapları oluyor. Bu isimler kendi hayatları, tüketim tercihleri ve çevresel aktivizmleri ile takipçilerine ilham olurken iklim krizi hakkında en yeni gelişmeleri ve doğru bilgileri paylaşıyor. Çevre bilincinizi yükseltmesi ve doğaya saygılı bir yaşam sürmenizde size yol göstermesi için en iyi 9 sürdürülebilir yaşam Instagram hesabını listeledik!

İlginizi çekebilir: İnsanoğlunun Neden Olduğu İklim Krizi

Earthrise Studio

Her biri 27 yaşında olan belgesel yönetmeni ve fotoğrafçı Alice Aedy, Youtuber Jack ve Finn Harries tarafından kurulan Earthrise Studio iklim krizi hakkında bilgileri, çevresel gelişmeleri, ne gibi adımların atılması gerektiğini açık bir dilde, bilimsel kaynaklara başvurarak anlatıyor. Anlaması güç olan istatistikleri, araştırma sonuçlarını veya grafikleri basitleştirerek Dünya’nın geleceğini bu denli etkileyen bir konunun herkes tarafından anlaşılabilir olmasını amaçlıyor. 

Fashion Revolution

Moda dünyasının çevreye en çok zarar veren sektörlerden birisi olduğunun farkında olan marka, tasarımcı, üretici, tedarikçi ve tüketicilerden oluşan ve gönüllülük esasına dayalı bir birliktelikten doğan Fashion Revolution adından da anlaşılacağı şekilde kökten bir moda devrimi için çalışıyor. Çevreye ve insan haklarına saygılı etik bir moda düzeni kurmak için aktivizme başvuran bu grup aynı zamanda sosyal medya hesapları üzerinden Dünya’ya zarar veren hızlı moda sektörü hakkında bilgileri, en son gelişmeleri, yeni teknolojileri basit, açıklayıcı bir dilde, estetik tasarımlarla paylaşıyor.  

Etik Seçimler

Sürdürülebilir yaşam sürmenin ilk ve en kolay adımı kişinin kendi tüketim seçimlerini kontrol etmesi ile başlıyor. Güzellik sektöründe şu sıralar bolca havada uçuşan doğal, çevre dostu, organik, vegan gibi etiketlerin ne ifade ettiklerinin anlaşılması ve doğruluk kontrolleri her geçen gün daha zorlaşıyor. Etik Seçimler isimli bloğu, Youtube kanalı ve Instagram hesabı ile Duygu bu duruma ışık tutuyor. Hesabında bitki bazlı, vegan, hayvanlar üzerinde test yapmayan güzellik ürünlerini, çevre dostu etik markaları araştırıyor, deniyor, içeriklerini yorumluyor ve hak ettikleri ilgiyi görmelerinde yardımcı oluyor. Ayrıca tüketicilerini “yeşil aklama” ile aldatmaya çalışan markaları, yanlış etiketlendirmeleri gün ışığına çıkarıyor. 

İlginizi çekebilir: Greenwashing Ne Anlama Geliyor?

Vegan Olurken

Sebep olduğu yüksek karbon salınımı, su ve toprak kaybı ile hayvancılık sektörü çevremize en çok zarar veren sektörlerin başında geliyor. Bu nedenle olabildiğince bitki bazlı beslenmek, eğer mümkünse vegan olmak kişisel karbon ayak izinin büyük ölçüde düşmesini ve endüstriyelleşmiş hayvan zulmünün azalmasını sağlayabilir. Vegan Olurken vegan beslenme ve yaşam konusunda merakı olan fakat nereden başlayacağını bilemeyen, bir türlü ilk adımı atamayanlara leziz yemek tarifleri, küçük tüyolar ve daha nicesi ile yardımcı oluyor.  

İlginizi çekebilir: Yediğiniz Besinlerin Karbon Ayak İzini Biliyor Musunuz?

Future Earth

Stephanie Shepherd Suganami ile Max Mahno tarafından kurulan Future Earth çevresel konuları derinlemesine inceleyen bir dijital platform. Birçok farklı kişisel blog, gazete haberi, dergi, kitap ve daha nicesi üzerinden derleme bilgiler, makaleler, araştırmalar ve düşünce yazıları toplayarak Instagram hesaplarında buluşturan Future Earth tek bir hesap takip ederek tüm gelişmelere ulaşmak isteyenler için en ideal seçenek olacaktır. 

Lauren Singer 

Trash is for Tossers isimli Instagram hesabına ve Package Free Shop isimli atıksız yaşam araç gereçleri satan bir markaya sahip olan Lauren Singer sıfır atık yaşam stilini ilk kez benimseyen kişilerden birisi. 8 sene önce başladığı atıksız hayat yolculuğunu Instagram hesabı üzerinden paylaşan Lauren’ın şu ana kadar çıkardığı çöp miktarı sadece bir kavanoz kadar! Bu ilham verici hayatı izlemek, aynı zamanda sürekli olarak paylaştığı bilgilendirici içerikleri takip etmek size sıfır atık bir yaşamın mümkün hatta oldukça olası olduğuna ikna edecek!

İlginizi çekebilir: Organik Gübre (Kompost) Nasıl Yapılır?

Slow Fashion and Textile

Merve Odabaş tarafından kurulan Slow Fashion and Textile moda sektörünün daha sürdürülebilir, şeffaf ve etik olması için çalışıyor, bu konuyu her açıdan ele alarak takipçilerini derinlemesine bilgilendiriyor. 

İlginizi çekebilir: Neden Sürdürülebilir Moda Daha Pahalı?

Türk İşi Minimalizm

Hale Acun Aydın’ın “sadeleşmek isteyenlere yardımcı olma” amacıyla kurduğu Türk İşi Minimalizm hesabı, kendi yaşantısını daha minimal ve sürdürülebilir bir hale getirirken öğrendiklerini takipçileri ile paylaştığı bir platform. Olabildiğince sade bir yaşam sürmek isteyenlere, değişimlerinde ihtiyaç duyabilecekleri motivasyonu sağlarken, yaşamın her alanından önerileri ile bu süreci çok kolaylaştırıyor.

Solh Living

Solh Living sürdürülebilirliği hayatın her alanına katmaya çalışan ve bu amaç doğrultusunda çevre bilinci yüksek kişilerin bile aklını kurcalayan soruları araştıran, günlük hayatın içinden sürdürülebilirlik ipuçları veren bir platform. Sürdürülebilir yaşama bütüncül yaklaşımları ile Solh Living çevre bilincinizi geliştireceği kadar ruhunuzu da besleyecek.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP