Yüksek antioksidan niteliği taşıyan ana bileşeni timokinon sayesinde doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilen çörek otu yağı pek çok faydaya sahiptir. İşte çörek otu yağının faydaları!


Son yıllarda kullandığımız kimyasal ürünlerin zararlarının fazlasıyla anlaşılması üzerine çoğumuz doğala yöneldik. Aslında aradığımız iyileştirici ve yenileyici etkiyi, yüksek fiyatlar ödediğimiz ve içeriğini okuduğumuzda kimyasal terimler nedeniyle anlamadığımız ürünlerde değil; çok daha uygun fiyatlı ve diğerlerine nazaran yan etkisi daha az olan doğal ve bitkisel yağlarla elde edebileceğimizi öğrendik. Bu konuda tek problem, eğitim alınmadan hazırlanan yanlış karışımlar ve yoğun etkili bitkisel yağların hassas ciltlerde yarattığı alerjik reaksiyonlar. Bu nedenle, bütün aromaterapi yağlarını kullanmadan önce mutlaka vücudunuzda -özellikle ince ve hassas olan bilek içinde olabilir- küçük bir uygulama ile test edin ve vücudunuz alerjik tepki vermezse uygulamaya devam edin. Ayrıca yağlar, bitkilerin özü olduğundan ve çok fazla üründen çok düşük miktarlarda yağ çıkarılabildiğinden dolayı başka yağlar ile karıştırıldığında veya yalnız başına çok fazla uygulandığında istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle, esansiyel yağları mutlaka bir baz yağ ile güvenilir oranda karıştırın (100ml baz yağ ve 40 damla esansiyel yağ) ve farklı esansiyel yağları beraber kullanırken etkilerine ve etkileşimlerine dikkat edin. Mümkünse emin olmadığınız reçeteleri uygulamaktan kaçının.

Çörek otu yağı nedir?

Çörek otu yağı, siyah kimyon bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Tohum haliyle de çok faydalı olan çörek otu, yağ formuna kavuştuğunda cilde ve vücuda çeşitli faydalar sağlıyor. Çörek otu yağı, yüksek antioksidan niteliği taşıyan ana bileşeni timokinon sayesinde doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Bununla birlikte kozmetik alanda da tercih edilebilmektedir.

Çörek otu yağının faydalarına yakın markaj

Kleopatra’nın saç ve cilt bakımı için kullandığı, Hipokrat’ın sindirim bozukluklarını tedavi ettiğini tasdiklediği çörek otu yağı, günümüzde birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılmakta. Mide ve sindirim problemlerinde, kanser tedavisinde, kalp sağılığında, cilt ve saç bakımında, egzama ve sedef hastalıklarında destekleyici alternatif tedavi yöntemi olarak tavsiye ediliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda, birçok hastalık konusunda tedavi edici yöntem olduğu ispatlandığı için çoğu ilacın etken maddesi olarak kullanılıyor.

Her türlü hastalıkta olduğu gibi bu konuda da doktorunuza danışmadan, ek gıda olarak tüketmeniz tavsiye edilmiyor.

Yağların güçlü etkileri dolayısıyla ilaçlarla gireceği tepkime sonucunda istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle alerjik olmadığına emin olduktan sonra dışarıdan uygulamaya devam ederek güvenli bölgede kalmakta fayda var.

  • İçeriğinde miristik asit, palmitik asit, stearik asit, palmitoleik asit, oleik asit, linoleik asit, araşidonik asit, proteinler ve B1, B2, B3, B9 vitaminleri, kalsiyum, demir, bakır, çinko ve fosfor bulunduran çörek otu yağı, cildin elastikiyetini, gerginliğini ve şeklini korurken, saçların daha gür ve uzun olmasını sağlar.
  • Anti-bakteriyel, anti enflammatuar ve antioksidan etkileri sayesinde ciltteki fazla yağlanmayı ve sivilce oluşumunu engeller.
  • İnsülin seviyesini optimal sınırlar içinde tutması nedeniyle, cildin solgunluğunu alarak canlı ve tek ton bir cilt yüzeyi oluşturur.
  • Henüz tam olarak hangi etkisinin bu sonucu doğurduğu bilinmese de, saç dökülmesini durdurup saçların hızlı uzamasına neden olduğu da keşfedilmiştir. Güçlü antioksidan ve anti-mikrobik özelliklerinden dolayı saç foliküllerini harekete geçirdiği düşünülüyor.
  • 2013 yılında yapılan bir araştırma sonucunda, egzama hastaları üzerinde, en güçlü egzama kremleri kadar etkili olduğu tespit edilmiştir.

Çörek otunu salatalara ve yoğurtlara koyup yiyerek tüketmek de elbette çok faydalı.

Ancak besinlerin çoğu, özellikle kalın bağırsağında problem olan kişiler tarafından yeterince emilimi olmadan vücuttan atıldığı için, hedeflediğimiz etkiyi göremeyebiliyoruz. Organik yağların hayatımızdaki en büyük artısı da işte bu gibi durumlarda başlıyor. Daha önce belirttiğimiz gibi doktorunuza danışmadan ağız yoluyla tüketmeyin ama cilt ve saç sağlığınız için Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp çok etkili ve güzel bir kür oluşturabilirsiniz. Egzama ataklarında, en problemli olan bölgeye uygularsanız kısa zamanda kızarıklığın ve kaşıntının azaldığını göreceksiniz. Karışımı saçınıza sürüp yarım saat bekledikten sonra yıkarsanız ve bu uygulamayı düzenli yaparsanız saç dökülmenizin azalıp, saçlarınızın daha hızlı uzadığına şahit olacaksınız. Bu nedenle, tekrarlamakta fayda var; aradığınız mucize pahalı ve karışık formüllü ürünlerde değil, organik ve daha basit karışımlarda!

Kaynak: PubMed, Wellness Mama

BLOOM SHOP