Hayatımıza son yıllarda dahil olan, adını sıkça duymaya başladığımız toz, kapsül ve sıvı formlarıyla karşımıza çıkan kolajen günümüzün en popüler gıda desteği. Vücudumuz tarafından üretilen bu protein, aynı zamanda kolajen takviyesi yapan hayvansal gıdalardan da elde edilebiliyor.

20’li yaşlardan itibaren vücudumuzda kolajen üretimi azalmaya başlar. Bu durum zamanla mevcut kolajenin tüketilmesine ve azalarak bitmesine yol açar. Kolajen üretimi azalan vücutta ise kas, kemik, elastikiyet problemleri meydana gelir.

Hayvansal gıdalardan vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kolajeni almak için kemik suyu, ilik veya çok büyük porsiyonlarda et tüketmek gerekir. Ancak sağlık açısından sürdürülmesi oldukça zor olan bu beslenme şekli yerine zengin içeriklere sahip bir kolajen desteğine yönelmek daha doğrudur.

Fiziksel olarak gençliğimizi ve sağlığımızı korumaya yardımcı olan bu özel protein hakkında bilinmesi gerekenleri araştırarak listeledim.

Kolajen desteğinizi tercih ederken aşağıdaki maddelere göz atmanızda fayda var.

  • Tip 1 kolajen tipi ciltte kırışıklık derinliğinin azalması , elastikiyetin artması, saç dökülmesinin önlenmesi ve tırnak kırılmalarının giderilmesinde tercih edilir.
  • Tip 2 kolajen, kemik ve bağ dokuları için destek sağlar. Vücudun dik ve sağlam bir şekilde ayakta durması için bağlayıcı olan protein tipidir.
  • Kolajen, C vitamini ile aktif hale gelir ve sentezlenerek kana karışır. Bu nedenle, kolajen kullanırken C vitamini desteğini ihmal etmemek gerekir.
  • Kolajenin hücrelere taşınmasını kolaylaştırmak için mutlaka antioksidanlarca zengin besinler ile beslenmekte fayda var.
  • Sıvı kolajen formları, hücreler tarafından daha kolay ve hızlı emilir. Ayrıca, tüketimi toz ve kapsül formlara göre daha kolaydır. Bu durum süreklilik yaratır.
  • Kolajeni, farklı vitaminler ile desteklemek, en hızlı sonucu almanızı sağlar.

İlginizi çekebilir: 3 Adımda Kolajenin Faydaları

Hakkında pek çok makale yazılan ve uzmanların sıkça uyarılarda bulunduğu kolajen destekleri hakkında uzun zamandır araştırma yapmaktayım. Güvenilir üretim koşullarında iyi ve zengin içerikli moleküllerin bir araya getirilerek hazırlanmış kolajen ürünlerini tercih etmenin çok önemli olduğunu gördüm. Bu nedenle, kaliteli ve yüksek etki sağlayacak bir takviye kullanmak son derece önemli. 

Sıvı formlu kolajen takviyeleri, tek kullanımlık porsiyonlar halinde paketlendiği için düzenli tüketimi de kolaylaştırıyor. İçeriğinde Tip1 kolajen bulunan ürünler, cildin sıkılığını, elastikiyetini ve gençliğini arttırmaya yardımcı.

Vitamin A, Biotin ve Çinko gibi ek maddelerle güçlendirilen kolajen takviyeler saçlarınızın hızlı uzamasına, tırnakların kuvvetlenmesine, cildin canlanarak gençliğini korumasına da yardımcı oluyor. Her türlü besin desteklerini kullanırken vücuttaki dolaşımını ve emilimini hızlandırmak için bol su tüketmeyi ve bu süreçte düzenli spor yapmayı ihmal etmeyin. Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP