Günümüzde ışıldayan genç bir cilde sahip olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla iken kozmetik sektörü de doğal özlerle cilt bakım ürünlerini yeniden yorumlamaya ve en etkili çözümü sunmaya çalışıyor.

Cilt problemlerini çözüp cilde genç bir görünüm kazandırmaya odaklı piyasada pek çok ürün var. Farklı birçok segmentte ürün barındıran kozmetik piyasasında gücünü doğadan aldığını vurgulayan iki başarılı marka ise gözümüze çarpanlar arasında.

Sır dedikleri malzemelerle yarattıkları ürünleri sayesinde cilt bakımına farklı bir bakış açısı kazandıran ve deneyenler tarafından tam not alan SK-II ve La Mer’in özel formüllerini sizler için araştırdık.

SK-II markasının altında yatan sır: Pitera!

Cilt bakımı dünyasına hızlı bir şekilde giren Pitera maddesi oldukça büyük bir iddiaya sahip; 20’li yaşların başından kalma, genç ve ışıltılı bir cilt!

1970’lerde bir grup bilim insanının, sake işçilerinin ellerindeki tuhaflığı fark etmesiyle araştırılmaya başlandı. Tenlerinin kalanındaki kuruluğun ve kırışıklığın aksine oldukça yumuşak, parlak ve genç ellere sahip olan sake işçilerinin çalışma rutinlerini ve çalıştıkları bitkileri inceleyen bilim adamları, şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştı. Sakenin fermantasyon sürecine dahil olan Saccharomycopsis adında bir mayanın ürettiği Pitera bu işcilerin gençlik iksiriydi. 

Araştırmacılarının 30 sene sonra hala her gün yeni bir faydasını ortaya çıkarttıkları ve kullanan herkesin övgüler yağdırdığı mucizevi gençlik iksirine yakından bakalım.

Pitera nedir?

Maya fermantasyonu sırasında ortaya ikincil ürün olarak çıkan Pitera içeriğindeki mineraller, vitaminler, organik asitler ve en önemlisi yüksek miktarda amino asitler sayesinde ciltteki parlaklığı ve nem tutma kapasitesini arttırırken kırışıklık ve siyah lekeler gibi istenmeyenleri de yok ediyor. 

Pitera’nın bu kadar etkili olmasının en temel nedeni olarak ise içinde bulundurduğu hücrelerin insanlardaki cilt hücrelerine olan benzerliği gösteriliyor. Bu hücrelerin üreyip çoğalabileceği ideal bir ortamı doğal olarak sağlayan Pitera’nın yarattığı bu koşullar, insan cildi için de oldukça yararlı.

Ayrıca Pitera hakkında yapılan araştırmalar, beyaz kan hücrelerinde oluşan iltihaplanmaların önüne geçtiğini, hücrelerin dayanıklılığını ve bariyer fonksiyonlarını çok büyük ölçülerde arttırdığını gösteriyor. Yani en basit haliyle Pitera, cildin nem tutma ve kullanma kapasitesini arttırarak herkesin mucize dediği şeyi yaparak cildi gençleştiriyor. 

La Mer markasının gizli formülü: Yosun!

Fotoğraf: Fashion Heaven

La Mer, laboratuarında geçirdiği bir kaza sonucu yüzünde ve vücudunda oluşan yanıklara tıptan çare bulamayan ve bir bilim insanı olan Dr. Huber tarafından yaratıldı. Kendi kendini tedavi etmenin yollarını arayan Dr. Huber, La Mer’in gizli formülünü denizin derinlerinliklerinden ilham alarak yarattı. 

Dr. Huber, okyanusların doğal bitki örtüsü olan yosunların günde en az yarım metre büyüdüğünü ve nem barındırma kapasitelerini farketti. Bunu yapabilen bir bitkinin cildi de yenileyebileceğine inanarak araştırmalara başlayan bilim insanı, yıllar süren çalışmasının sonucunda yosunları temel olarak kullandığı, yaralarını tamamen iyileştiren ve günümüzde La Mer olarak bilinen markanın en temel halini hazırladı.

Peki La Mer’in sırrı sadece yosunlar mı?

Aslında taklit edilemiyor olmasının çok özel bir nedeni var. Dr. Huber, La Mer’i yaratırken topladığı deniz yosunlarını kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, lesitin, C, E ve B12 vitaminleri, turunçgil yağları, okaliptüs, buğday tohumu, alfalfa ve ayçiçeği gibi bileşenlerle mayaladı. Aylar sonra hazır olan karışım yosunların sonsuz iyileştirme gücünü, nemini, besleyiciliğini içinde barındıran ve başından beri aradığı maddeydi.

Mucidin ölümünden sonra ise kremin üretimine devam etmek isteyenler sürecin kayıtlı olduğu notları karşısında şaşkına döndü. Her yeni üretim için orijinal karışımdan yani önceki üretimlerden bir parça kullanmak gerekiyordu. Bu zincir her ürünün içinde orijinal parçadan olmasını, dolayısıyla aynı etkiyi vermesini sağlıyordu. 

Ayrıca formülün fermantasyon sürecinde ses ve ışık dalgalarının enerjisinden yararlanan ve formülü bu şekilde aktive eden Dr. Huber, bazı ses kayıtları bırakmıştı. Mucize iksirin potansiyel iyileştirme gücünü arttıran bu ses dalgalarının orijinal kayıtları günümüzde hala üretim aşamasında kullanılıyor. 

Cilt bakımı sektörüne farklı bakış açıları ve doğadan aldıkları ilhamla yenilikçi ürünler sunmayı başaran bu iki dev markanın güzellik rutininize ekleyebileceğiniz çok çeşitli ürünleri bulunmakta. Farklı ihtiyaçlara doğanın gücüyle çözüm getirmeyi başaran La Mer ve SK-II markaları, aslında bize doğal cilt bakımı uygulamalarının temelinde yatan en önemli unsurun nemlendirme olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir: Akneli Ciltler Daha Geç Mi Yaşlanıyor?Sıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP