YAZAN: ARZU ÖZEV

İçinde yaşadığımız ikilik evreni, birbirine zıt görünen aynı zamanda da biri olmadan diğerinin de var olamayacağı değerlerle dolu. Yin-yang sembolündeki gibi her birinden biraz bir diğerinin içine geçmiş durumda. Karanlık içinde aydınlığı, güçsüzlük içinde gücü, mutluluk içinde mutsuzluğu, güzellik ise içinde çirkinliği barındırıyor.


Eril (aktif) – dişil (alıcı) enerji de bu zıt gibi görünen, aynı zamanda da içinde bir diğerini barındıran değerlerden bir tanesi. Kaynak her ne kadar ataerkil toplumlar tarafından ‘eril’ olarak değerlendirilse de aslında içinde her iki enerjiyi birden barındırıyor. Bu sebeple kaynağa, öze dönüş yolculuğunda bizlerin de bireyler olarak kendi içimizde bir denge kurmaya odaklanmamız, yolumuzu rahatlatacaktır.

Eril ve dişil enerji tam olarak neyi ifade eder?

Dişil enerji, empati, besleme, akışkanlık, alma, açıklık, yumuşaklık, sevgi ve şefkat, affedicilik, kabul, teslimiyet, muzurluk, coşku, minnet, eliaçıklık, sezgi, yaratıcılık gibi kavramlarla ifade bulurken; eril enerji daha çok liderlik, hedef odaklılık, sorumluluk, harekete geçme, strateji, pratik düşünce, güven, mantık, güç, merak, başarı ile ifade bulur.

Dişil enerji sağ beyni, eril enerji ise sol beyni temsil eder.

Feminen enerjinin dengesiz hali güçsüzlük, manipülatif tandanslar, muhtaçlık, kendini suçlama, güvensizlik, aşırı hassasiyet, feda etme güdüsü, çaresizlik, değersizlik hissi ve duygusal bağımlılığa yol açarken, eril enerji dengesizlik, muhalefet, güç kavgaları, agresyon, kontrolsüz öfke, başarısızlık korkusu, eleştirel ve önyargılı olma hali, duygulardan uzaklaşma, dış dünyayı suçlama, katılık, bencillik, kontrolcülük, rekabetçiliğe sebep olur. Eril enerji dengesizliği, kaos, hırs ve savaş ortamı oluşturur. Eril enerji baskın olduğunda sevgi, ‘güçsüzlük’ olarak algılanabilir.

Eril ve dişil enerji hem kadınlarda, hem de erkeklerde dengeli bir halde olduğunda ise tamlık, doyum ve ahenk halinden bahsedebiliriz.

Dişil enerji dengede olduğu zaman:

  • İstediklerinizi tıpkı bir mıknatıs gibi kendinize çekebilirsiniz.
  • Yaratım sürecine girer, ilham alırsınız.
  • Uyum içinde ekip çalışmaları yapabilir, huzurlu topluluklar yaratabilirsiniz.
  • Ahenkle dönüştürebilirsiniz.
  • Çevrenizdekileri dinler, halden anlar, paylaşır ve onlara anlayışla yaklaşabilirsiniz.
  • Büyük resmi görebilirsiniz.

Eril enerji dengede olduğu zaman:

  • Yaşamın herhangi bir alanında gerçekleştirmek istediğiniz bir projeye (kariyer, eğitim, aile, özel ilişkiler) kolaylıkla ve zihinsel bir netlikle başlayabilirsiniz.
  • Hedefinize odaklanır, o yolda yürürsünüz.
  • Başaracağınızı bilirsiniz.
  • Önünüze çıkan engellerde duygusallaşmak yerine, çözüme odaklanırsınız.

Eril ve dişil enerjiyi nasıl dengelersiniz?

Dengesizliğin nerede olduğunu tespit edin

Her birimizin sisteminde az ya da çok bir miktar dengesizlik bulunur. Sizin dengesizliğiniz nerede? Dengesizliğinizin olduğu yerde huzursuzluk, duygusal enerji dalgaları olur. Bu alanlar, gölge çalışmaları yapmamız gereken yerlerdir. Yüzleşmek kısa vadede bir rahatsızlığa yol açsa da, uzun vadede travma temizliği için geçmişten özgürleşebilmek ve yüklerimizden kurtulmak adına gereklidir.

Kök inançlarınızın, geçmiş travmalarınızın farkına varın

Eril enerji dengesizliği ve dişil enerji dengesizliğinde yukarıda belirttiğim hallerin ardında, geçmişten getirdiğimiz kök inançlar ve travmalar bulunur. Derine indiğimizde, korku ve çaresizliğimizle karşılaşırız. Bu karşılaşma ise bizi çözüm ve iyileşme yoluna sokar.

İyileşmeye, dengelenmeye odaklanın

Bilinçaltımıza her zaman kendi kendimize giremeyiz. Bunun için güvendiğimiz kaynaklardan yardım almak yolu hem kısaltır, hem de kolaylaştırır. Terapi, çeşitli kurslar, inzivalar, bireysel seanslar, şamanik ritüeller, aile dizimi, yogayı düzenli bir şekilde uygulamak, yeni çağ teknikleri ve kadim öğretiler bu yollardan sadece birkaçıdır.

Eril ve dişil enerji dengeleme meditasyonları yapın

Bunun için internet üzerinden pek çok kaynağa ulaşabilirsiniz.Arzu Özev

1983 yılında İstanbul’da doğan Arzu, Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra University of Massachusetts Amherst’te psikoloji okuduğu yıllarda, Sudarshan Kriya nefes tekniği ve yoga öğretisiyle tanıştı. Hindistan başta olmak üzere, Yeni Zelanda, Güney Afrika, ABD ve Almanya’da kişisel gelişim ve yoga konusunda birçok eğitim alarak, sertifikalı eğitmen oldu. Dünya çapında 150...BLOOM SHOP