Yaşamdaki her şey, denge halinde olabildiğinde güzel. Hastalıklardan mutsuzluklara, çevresel sorunlardan sağlıksız insan ilişkilerine her problem, dengelerin bozulması sonucunda meydana geliyor. Uyumu, siyah ve beyazın birliğini, ikililiği ve zıtlıkların birbirini tamamlamasını ifade eden Yin ve Yang; eski Çin Felsefesi’ne göre yaşam enerjisini oluşturan ana enerjiler arasında yerini alıyor. Yaşamı temsil eden bu iki zıtlık, sahip olduğumuz düzene ait tüm karşıtlıkları da kapsıyor. Yin ve Yang dengesi doğru kurulduğundaysa hayata dair birçok sorunun temel nedeni çözüme kavuşuyor.

İlginizi çekebilir: Qigong ile Yaşam Gücü Enerjisini Dengeleyin

Birbirini tamamlayan iki zıt güç: Yin ve Yang

Hayattaki her detayda Yin ve Yang’ın varlığından söz edilebilir ve birçok zıt kavram Yin ve Yang’ın felsefesiyle açıklanabilir. Çin felsefesine dayanan Yin ve Yang, iki ayrı kategoride farklı özellikleri bir araya getirir:

Yin: Kadın, karanlık, gece, dönüşüm, sükûnet, soğuk, toprak/su

Yang: Erkek, aydınlık, gündüz, dayanıklılık, enerji, sıcak, ateş

Çin Tıbbı’na göre bir insanda hem Yin hem de Yang bir arada olmazsa bu fiziksel ve zihinsel hastalıkların baş göstereceğine işarettir. İlişkilerdeki dengeyi, doğanın düzenini, sağlığı ve mutluluğu da uyum içerisinde sürdüren faktörün Yin ve Yang’ın birlikteliği olduğuna inanılır.

Yin; korumacı, duygusal, şefkatli, dinleyici, yatıştırıcı özellikler taşırken Yang; mantıksal, aksiyona dayalı, fevri, disiplinli, konuşkan, alevli karakter özelliklerine sahiptir. Yang zihinle bağ kurarken Yin kalple ilişkilidir. Bu nedenle cinsiyet fark etmeksizin her insanda hem Yin hem de Yang enerjisinin bulunması gerekir. Ancak bu iki enerjinin dengeli birleşimiyle sağlıklı bir Qi enerjisi (yaşam enerjisi) elde edilebilir.

Örneğin Yang enerjisi Yin’e göre çok fazlaysa kişinin beden ısısı normalin üzerindedir, aktivitesi çok fazladır, gerginliği ve dominantlığı üst düzeydedir, bencilliğe eğilimi yüksektir. Sağlıklı ilişkiler kurabilmesi ve fiziksel anlamda da dengeye geri dönebilmesi için Yang enerjisini baskılayıp Yin enerjisini arttırması gerekir. Peki Yin Yang dengesi oluşturmanın püf noktaları neler?

1. Beslenme

Dengeli ve sağlıklı bir yaşam denildiğinde konu ne olursa olsun beslenme faktörünü göz ardı etmek imkansız. Yin Yang dengesi oluştururken de bedene Yin veya Yang etkileri uygulayan gıdaların, o anki fiziksel koşullara göre gözden geçirerek özenle tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Yin enerjisini yükselten gıdalar:

  • Meyve
  • Sebze
  • Soğuk içecekler
  • Soya ürünleri

Yang enerjisini yükselten gıdalar:

  • Yağ, protein, kalori ve sodyum içeren besinler
  • Baharatlar
  • Hayvansal gıdalar
  • Alkollü içecekler

Bu kategorilere uygun olarak beslenme düzenimizde sağlığı yakalayabilmek için Yang grubundan protein, sağlıklı yağ gibi seçenekleri ve Yin grubundan da meyve, sebzeleri birlikte tüketmeyi göz ardı etmemek durumundayız.

2. Yoga

Vücutta denge yaratabilmenin en güzel yollarından biri de yoga. Zihin ve bedeni birleştiren yoga pratiği, duygusal ve fiziksel yönlerin keşfedilmesini sağlayarak kalp (Yin) ve zihni (Yang) bir araya getirmeyi başarıyor. Yoga pozisyonlarını uygularken fiziksel olarak denge kurmayı öğrenmek, vücuttaki enerji akışını harekete geçirmek, nefesi düzenlemek gibi birçok pozitif etki Yin ve Yang’in uyumlu hale gelmesini kolaylaştırıyor.

Ayrıca yoga hareketleri arasından baş aşağı durma pozisyonu da akışı tersine çevirmek, bozulan dengeyi uyumlu hale geri getirmek, kan akışını hızlandırmak ve Yin Yang’ı birlikte çalıştırmak için önerilen hareketler arasında.

İlginizi çekebilir: Neden Yogaya Başlamalısınız? İşte Zihin Sağlığına Faydaları!

3. Meditasyon

Fiziksel çalışmaların yanı sıra zihne odaklanılan çalışmalar da enerjileri dengeleme konusunda oldukça yardımcı. Zihni negatif düşüncelerden arındırmayı hedefleyerek bir süreliğine sessizliğe ve kendine odaklanmaya çeviren meditasyon pratikleri, Yang enerjisinin verdiği hareketi dinginleştirerek Yin’le daha kolay ve uyumlu bir buluşma gerçekleştirmeyi sağlıyor. Bu nedenle her gün kısa sürelerde bile olsa meditasyon yapmak dengede kalmak için çok önemli.

4. Enerji akışı

Meditasyonun yanı sıra vücuttaki enerji blokajlarını ortadan kaldırmaya odaklanan, ruhu yücelten ve kendine şefkati hatırlatan çalışmalar var. Bunlar çakra dengeleme, reiki, kristallerle şifalanma gibi birçok enerji çalışmasını kapsıyor. Bu pratiklerle vücuttaki enerji daha uyumlu bir hale getirilerek Yin Yang dengesinin korunması sağlanmış oluyor.

5. Denge

Yin ve Yang arasında denge kurulması, psikolojik olarak dengede olmakla da iç içe geçen bir konu. Stresten, anksiyeteden ve depresyondan uzak mutlu bir psikoloji Yin ve Yang arasındaki akışın normal seyrinde ilerlemesine ve iniş çıkışlarına rağmen dengeli düzeyde kalmasına yardımcı oluyor.

BLOOM SHOP