Çin savaş sanatlarının temelini oluşturan ve Çin tıbbında da bir tedavi yöntemi olarak kullanılan Qigong, aslında vücutta Çi enerjisini açığa çıkaran ve dengeleyen bir egzersiz türüdür. Sağlıklı bir bedene sahip olmak için herkesin hayatında dahil etmesi gereken bu egzersizi en temel haliyle sizler için mercek altına aldık.

Çi Nedir?

Qigong’a geçmeden önce, Çi enerjisinin ne olduğundan ve bedendeki görevinden kısaca bahsetmek gerek. Çi, yaşam gücü enerjisidir ve sağlıklı bir bedende dengeli bir halde bulunmaktadır. Her canlının bedeninde daimi bir akış durumda olan Çi’nin hareketi durduğu zaman canlının hayatı sonlanır.

Enerji kanallarındaki tıkanmalar ve kirlenmeler vücudumuza hayat veren Çi enerjisinin hareketini yavaşlatır ve bu durum zaman içinde hastalıklara sebebiyet verebilir. Çi enerjisini dengelemek ve aktif tutmak için Qigong’un yanı sıra yoga ve akupresür masajı da oldukça etkilidir.

Qigong nedir?

Geleneksel Çin tıbbı, farklı teknikler kullanarak Çi enerjisi üzerinde çalışır. Bu tekniklerden biri de Qigong’dur. Chi-Kung ya da Chi-Gong olarak da adlandırılan bu egzersiz tıpkı yoga gibi herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilir.

Çi enerjisinin açığa çıkmasını ve dengeli bir şekilde vücutta hareket etmesini sağlayan Qigong, genel olarak ayakta yapılan duruşlar ve nefes egzersizlerinden oluşur. Aynı zamanda zihin ve beden arasında bir uyum yaratarak enerjilerin vücut tarafından çok daha verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlar.

Qigong’un faydaları

  1. Qigong egzersizleri düzenli yapıldığı zaman fiziksel gücü artırır ve kemikler güçlendirir.
  2. Gücün yanı sıra dengeyi ve esnekliği de artırır. Duruş bozukluklarını gidererek mükemmel bir postür sağlar.
  3. Qigong, Çi enerjisini dengeli şekilde bedene yaydığı için bağışıklık sistemini güçlenir, hastalıklara karşı direnci artırır. Bunun yanı sıra sinir ve dolaşım sistemi de destekler.
  4. Nefes ile beraber yapıldığı için bedenin her bir noktasına oksijen gider ve hücrelere yenilenmesi desteklenir.
  5. Kasları gevşetip solunumu yavaşlattığı için uyku kalitesini artırır.

Yumuşak hareketlerin ve nefes tekniklerinin birleşiminden oluşan Qigong, zihni sakinleştirerek ve bedensel odaklanmayı sağlayarak, zihinsel ve fiziksel olarak denge sağlar. Son zamanlarda dünya çapında yaygınlaş Qigong, Çin kaynaklarında uzun ve sağlıklı bir hayatın kaynağı olarak gösterilir.

İlginizi çekebilir: Yin Yoga 101Cemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal...BLOOM SHOP