Yoga ile yolları kısa da olsa kesişmiş herkesin favorim diyebildiği bir veya bazen daha fazla yoga pozu vardır. Bu deneyimi daha uzun süren kişiler ise favorilerinin zaman içerisinde değiştiğine, yenilerinin eklendiğine veya belli başlı pozların hayatlarında her zaman özel bir yeri olduğuna şahit olmuşlardır. Yogiler, kendilerinin de karşılaştıkları bu durumun kişinin karakter özellikleri, hayatının hangi aşamasında olduğu ve kişisel gelişimiyle doğrudan bağlantılı olduğunu söylemektedir. Yani favori asana’larımıza bakarak karakterimiz hakkında bilgi sahibi olabiliriz. İşte en popüler 10 asana ve bunların karakterimiz hakkında neler söylediği!

Adho Mukha Svanasana (Aşağı bakan köpek)

En çok bilinen yoga pozlarından bir tanesi olan Adho Mukha Svanasana kaslarda esneme ve güç kullanımının denge içinde bir arada var olduğu bir duruştur. Tipik bir yoga sınıfında sıkça karşılaşabileceğiniz bu poz, kimileri için bambaşka bir rahatlama ve huzur seviyesinin anahtarıdır.

Yogiler, vazgeçilmez asanası olarak Adho Mukha Svanasana’yı gösteren kişilerin dışadönük, rahat iletişim kuran ve arkadaş canlısı karakter özellikleriyle göze çarptığını söylemektedir.

Salamba Sirasana II (Baş üstü duruş)

Güçlü karın kaslarına sahip olmadan kimsenin kolay kolay yapamayacağı asana Salamba Sirasana II’den keyif almak için de tıpkı kaslar gibi güçlü bir karakter gerekiyor. Bambaşka bir bakış açısının en basit hali diyebileceğimiz, çoğunluk için korkutucu olan fakat düşünce kalkmayı bilenlerin ve bundan keyif alanların huzur bulduğu bir pozdur. Değişimden korkmayan ve zorlu durumlarla yüzleşirken sezgilerine güvenen insanların vazgeçilmezi Salamba Sirasana II, dünya altüst olsa da sakinliğini koruyup kendi merkezini bulabilen, yaratıcı ve yeniliklere açık kişilerin ortak noktasıdır.

Ustrasana (Deve pozu)

Geriye doğru katlanarak göğsü, dolayısıyla kalbi fiziksel olarak dış dünyaya açık hale getiren her poz gibi bu pozdan keyif almak da cesaret ister!  Ustrasana’da huzuru bulan cesur insanlar aynı zamanda kendilerini içinde bulundukları alanlarda rahat hisseden ve sosyal paylaşımlardan mutlu olan kişilerdir. Duygularını dile getirmek ve dürüst ilişikler kurmak konusunda hiçbir sorun yaşamayan bu profil, genellikle geniş sosyal çevrelere ve pek çok arkadaşa sahiptir.

Vrikshasana (Ağaç pozu)

Dengeli kişilerin yapmaktan keyif aldığı ve huzur bulduğu pozlardan bir tanesi olan Vrikshasana, kendinden emin insanların vazgeçilmezidir. Denge kavramı hayat felsefelerinin temelini oluşturur. Kendi limitlerini test etmekten ve yenilikleri denemekten oldukça büyük keyif alırlar. İhtimallerin sınırlarında gezerken asla gerçeklikten kopmazlar ve bir ayakları her zaman yere basar. 

Virabhadrasana II (Savaşçı II)

Adını mitolojik bir savaşçıdan alan bu dinamik pozda huzuru bulan kişiler için güçlü, kuvvetli ve kendinden emin demek yanlış olmaz. Amaçları uğrunda kararlı ve emin adımlarla ilerlerken zorluklar bu kişileri asla yıldıramaz. Doğruları için yaşarlar ve hayatta en çok güvendikleri şey kendileridir. Şartlar ne olursa olsun fikirlerini konuşmaktan ve savunmaktan asla çekinmezler. Dürüstlük onlar için olmazsa olmazdır. Bu kadar asil ve güçlü bir duruşun içinde kendini bulan insanlar hayatta güçlü karakterleri ile karşımıza çıkarlar.

Savasana (Ceset pozu)

Bazı insanlar için durgunluğu nedeniyle zorlayıcı olan Savasana, hayatında miladını dolduran her şeyi zorlanmadan bırakabilen insanların huzur bulduğu bir pozdur. Teslim oluşu, dinginliği ve hayata güvenmeyi başarabilen insanları temsil eder. Günlük hayatlarında kendilerine ihtiyacı olan alanı sağlayabilen ve huzurlarını korumayı başarabilen kişiler için tamamlayıcı bir pozdur.

Eka Pada Rajakapotasana (Kral güvercin pozu)

Kalçaları rahatlatmak için belki de en çok tercih edilen poz olan Eka Pada Rajakapotasana’nın en belirgin özelliği hareket sonlandığı zaman meydana gelen rahatlama hissidir. Bu pozu yoga rutinlerinin vazgeçilmezi haline getiren insanlar muhtemelen amaçları uğrunda kendilerini disipline eden ve sınırlarını genişletme eğiliminde olan kişilerdir. Öyle ki, bu süreçte yaşadıkları problemler veya zorluklar onlar için sadece başarının keyfini arttırır. Aynı zamanda bu kişiler en derinlerdeki duygularının farkında olan bireylerdir.

Balasana (Çocuk pozu)

Genel olarak yoga yapanlar için etkili bir stres giderici olan Balasana içine dönük insanların favorisi pozudur. Zihinde sakinleşmeyi, nefeste yavaşlamayı, huzur ve güven hissini yeniden yaratmayı sağlayan Balasana sakin zihin yapısına sahip insanların kendilerini en mutlu hissettiği poz olarak kendini gösterir. Duygularıyla ön planda olan, kalpleriyle karar veren ve hassas olarak tanımlanabilecek bir profil tarafından sevilen bir pozdur. Kafasındaki düşüncelerle baş başa kalıp, sakince gözden geçirmek ve düzenlemek isteyen herkese yol gösteren ve zihinde netlik yaratan bir pozdur. 

Bhujangasana (Kobra pozu)

Hayatta hissettiklerini olduğu gibi dışarı yansıtmaktan keyif alan ve pozitif bir duruş sergileyen insanların favorisi Bhujangasana’dır. Hislerini ve heyecanlarını hayattan aldıkları keyfi doruklarına çıkarmak için kullanmayı iyi bilirler ve oldukça sosyaldirler. Bu tarz insanların etrafı genellikle kalabalıktır ve şen kahkahalar yükselir. Doğuştan sevgi dolu ve dışadönük bir yapıdadırlar.

Bakasana (Karga pozu)

Kol dengesi üzerine yoğunlaşan bu yoga pozu oyuncu ve aynı zamanda hep daha fazlasını isteyen kişilerin güç aldığı pozlardan bir tanesi. Başarma hissine adeta bağımlı olan aynı zamanda hata yapmaktan da korkan insanların ortak noktası olan Bakasana, sabit kalması oldukça zor pozlardan bir tanesidir. Güçlü, kendine güvenli, zaman zaman inatçı ve genelde istediğini alan insanlar bu pozda rahatlama ve huzuru deneyimlerler.

İlginizi çekebilir: Burcuna Göre Hangi “Friends” Karakterisin?

BLOOM SHOP