YAZAN: ALEYNA TEPE
FOTOĞRAF: POSSE

Günlük hayat yoğunluğu arasında dinlenebileceğiniz, meditasyon yapabileceğiniz veya bir kitapta kendinizi kaybedebileceğiniz kişisel bir alan yaratmak, yaşamda dengeyi ve huzuru bulmak açısından oldukça önemlidir. Evinizde kolayca tasarlayabileceğiniz rahat bir alan, huzur ve yenilenme anları için sığınağınız haline gelebilir. Yaşamın koşturmacası ve stresi arasında iyi oluş halinizi destekleyecek bir dinlenme alanı yaratabilmeniz için ipuçlarını sizin için araştırdık!


Neden dinlenmeye zaman ayırmalısınız?

Dinlenmek, daha iyi bir zihin sağlığı, gelişmiş konsantrasyon ve hafıza, sağlıklı bir bağışıklık sistemi, daha az stres, daha iyi bir ruh hali ve hatta daha iyi bir metabolizma için oldukça önemlidir. Toplum olarak çoğu zaman dinlenmeye gerekli zamanı ayıramıyoruz. Kendinizi sık sık yapmanız gerekenleri düşünürken, bir işten diğerine koşarken ya da her şeyi aynı anda yapmaya çalışırken buluyor olabilirsiniz. Durmadan düşünen zihin ve koşturan bir beden beraberinde birçok sağlık problemi riskini getirebilir. Tüm bu koşturmanın içinde iyi oluş halini koruyabilmek için dinlenmenin önemini anlamak oldukça önemli bir hal alıyor.

Peki gerçek dinlenme nasıl oluyor? Yeteri kadar dinlendiğinizi düşünüyor musunuz? Ne sıklıkla telefonunuzda gezinirken veya e-postalarınızı kontrol ederken televizyon karşısında “dinleniyorsunuz”? Sorun şu ki çoğu zaman gerçekten dinlenmiyoruz. Oysa, belirsizlik ve kaygı dolu bir dünyada, gerçekten dinlenmeye ihtiyacımız var. Kendinize özel bir dinlenme alanı yaratmak ve kısa molalar vererek zaman zaman hem zihninizi hem de bedeninizi dinlendirmek sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Neden kendinize özel bir dinlenme alanı tasarlamalısınız?

“Zaten evime geldiğimde dinleniyorum, neden özel bir alana ihtiyacım olsun ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Eviniz dinlenmek dışında birçok amaca hizmet eder: en sık gittiğiniz restoran, sosyalleşme alanınız, ofisiniz ve hatta çocuklarınızın okulu! Öte yandan, eviniz gerçekten sakin ve kişisel bakım için düzenlenmiş alanlar içeren bir tasarımla dinlenmeniz için ideal bir alan olabilir.

Evinizde tasarlayabileceğiniz dinlenme alanı, yalnızca kişisel bakım ve huzurlu birkaç an için belirlenmiş bir oda ya da bir köşe olabilir. Dinlenme alanınız, dikkat dağıtıcı unsurlardan uzakta kendinizle yeniden bağlantı kurmanıza ve rahatlamanıza olanak tanıyacak şekilde düzenlenmelidir. Burada önemli olan şey bu alanda kendinizi güvende ve huzurlu hissetmenizdir. Dolayısıyla dinlenme alanınızı dilediğiniz kadar kişiselleştirebilirsiniz. Kişisel sığınağınız, nasıl göründüğüne veya evinizin tam olarak neresinde olduğuna bakılmaksızın, özel ihtiyaçlarınızı ve arzularınızı yansıtmalıdır.

Kişisel dokunuşlarınız ile birlikte kendiniz için en özel dinlenme alanını tasarlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını sizin için derledik!

Rahat bir alan tasarlayın.

Evinizin hangi köşesini dinlenmek için seçeceğinize karar verdikten sonra ilk hedefiniz olabildiğince rahat bir alan yaratmak olmalı. Seçtiğiniz alana rahat bir koltuk, battaniye ve yastıklar ekleyerek konforlu bir alan yaratabilirsiniz. Elbette koltuğunuzu ya da battaniyenizi seçerken dilediğiniz renklere yer verebilirsiniz fakat soft ve doğal tonlarda renkler kullanmak zihninizin uyarılmasını azaltacağından dinginliği daha kolay sağlamanıza yardımcı olur.

Doğal ışık tercih edin.

İyi bir aydınlatma dinlenme alanınızın ambiyansını büyük ölçüde etkileyebilir. Dinlenme alanınızda yapacağınız, kitap okumak ya da meditasyon gibi farklı pratikler için ışık ayarı olan bir lamba tercih etmek faydalı olabilir. Ayrıca gözünüzü yormamak için sıcak tonlu doğal ışık tercih edebilirsiniz.

Tüm gerekenleri yanınıza alın.

Dinlenme köşenizdeyken sizi yorabilecek her türlü eylemden uzak durmalısınız. Bu sebeple köşenizi, her şey elinizin altında olacak şekilde tasarlayabilirsiniz. Küçük bir yan sehpada kitaplar, defterler, bir fincan çay veya kulaklık bulundurabilir; ekstra örtüler veya meditasyon minderleri için dekoratif bir sepet kullanabilirsiniz.

Sakinleştirici desenleri tercih edin.

Dinlenme alanınızda dingin bir hava yaratmak için alanı çoğunlukla açık renkler ve yatay çizgilerle dekore edebilirsiniz. Bu çizgileri, tercih ettiğiniz kumaşlarla ya da kullandığınız mobilyalarla sağlayabilirsiniz. Ek olarak, dinlenme alanınızda doğadan ilham alan mavi ve yeşil gibi genelde sakinlikle ilişkilendirilen tonlara yer verebilirsiniz.

Bitkilere yer verin.

Dinlenme alanınızda bitki bulundurmak, alanın atmosferini iyileştirmenin yanı sıra stresi azaltır ve ruh halinizi yükseltir. Dinlenme köşenize bir bitki eklemek, doğayla iç içe olmanın huzurunu yaşamanıza ve dinlenme deneyiminizi daha da derinleştirmenize yardımcı olabilir.

Kısacası, evinizde dinlenmek için özel bir alan tasarlamak dinlenmek ve enerjinizi dengelemek için basit ama etkili bir yöntemdir. Bu ipuçlarıyla yalnızca evinizin dekorasyonunu güzelleştirmekle kalmayıp aynı zamanda dış dünyadan uzaklaşmanızı sağlayacak huzurlu bir alan tasarlayabilirsiniz!Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP