Instagram @juliehocke

Kulaktaki basınç noktalarını uyaran kulak tohumu uygulaması bir çeşit auriküloterapidir. Akupunkturun kulak bölgesine odaklanmış hali olarak da açıklanabilen bu uygulama vücudun her bölgesinin ve sisteminin kulakta mikro bir karşılığı olduğu prensibiyle çalışır. Geleneksel Çin Tıbbına ait olan bu sistem, akupunktur ve benzeri terapilerde de kullanılan chi enerjisinin akışını düzenler. İşte kulak tohumu (ear seeds) uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler!

İlginizi çekebilir: Çin Masajı Akupresür ile Ağrılarınızı Hafifletin

Kulak tohumu nasıl çalışır?

Geleneksel Çin Tıbbı, hayat enerjimizin vücudumuzda meridyen adı verilen yollarda aktığını öne sürer. Bu meridyenler kulaklarımız da dahil tüm vücudumuzu kapsarlar. Kulak tohumları bu meridyenlerde oluşan chi blokajlarını temizlemek ve enerji akışını düzenlemek için meridyenlere yerleştirilirler. Sinir sistemini ve beyindeki refleks noktalarını uyaran bu küçük tohumlar kulakta kaldıkları sürece çalışırlar ve aynı sinyalleri üretmeye devam ederler.

Akupunktur ve akupresür noktalarını uyaran bu küçük tohumlar gerekli noktaları uyararak bahsedilen chi yani hayat enerjisini düzenler. Bu küçük tohumlar bitkilerden yapılırlar ve üzerleri farklı metallerle kaplanabilir.

Oldukça popüler bir alternatif tıp terapisi olan bu uygulama pek çok sağlık sorununa da iyi gelmektedir.  Bunlar;

 • Kronik ağrılar
 • İnsomnia
 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Stres
 • Kısırlık
 • Migren
 • Bağımlılıklar
 • Kilo kontrolü
 • Enflamasyon
 • Sindirim sorunları

Kulak tohumu nasıl uygulanır?

İlk seferinde bir profesyonel tarafından uygulanması önerilen bu sistemi evde tek başına da uygulamak mümkündür. Pek çok farklı malzemeden yapılabilen bu tohumlar meridyenlerin üzerine düzgün bir sistemle yerleştirildikleri zaman kişinin sağlığı üzerinde çok büyük olumlu etkiler yaratır. Peki ama nasıl uygulanır?

İlk adım olarak uygulanacağı bölgeyi temizlemek gerekmektedir. Doğru noktaları belirlemek için bir profesyonelden destek alınabilir veya kulak tohumu kitlerinde bulunan kulak haritasından yararlanılabilir. Tohumları kulağa taktıktan sonra, gün içinde iki veya üç kere doğru noktalara baskı uygulayarak dairesel masajlar yapmak istenen sonuçları almak için oldukça önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kulak tohumlarını sık sık değiştirmektir. En fazla 5 gün kullanılması önerilen tohumları değiştirirken en az 8 saat kulağı dinlendirmek gerekmektedir. Kulak tohumları kızrıklık, şişkinlin ve benzeri irritasyonlara neden olduğunda hemen çıkarılması önerilir.

Kulak tohumu güvenli mi?

İğne kullanılmadan yapılan ve dolayısıyla enfeksiyon veya kanama riski oluşturmayan kulak tohumları genellikle güvenilirdir. Fakat cilt hassasiyeti gibi durumlarda tohumların yapıldığı bazı malzemeler, kişide rahatsızlık oluşturabilir. Masaj yaparken hassas davranmaya ve günde üç kereyi geçmemeye çalışmak, ayrıca kulakları ortalama bir gün dinlendirmek, oluşabilecek irritasyonları engelleyebilir.

Bilimsel çalışmalar

Alternatif tıp uygulaması olarak kabul edilen bu terapi hakkında yapılan bazı bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Düzenli egzersizle beraber uygulandığı zaman kronikleşmiş sırt ve boyun ağrılarında iyileşme gözlendiği kaydedilmiştir. Ayrıca akut ağrılar konusunda da oldukça rahatlatıcı etkileri olduğu ortaya çıkmıştır.

İnsomnia gibi uyku hastalıklarına da iyi geldiği bilinen kulak tohumları hakkında yapılan başka bir araştırma, uyku düzenini sağladığı ve kalitesini arttırdığını göstermektedir.

BLOOM SHOP