Fotoğraf: Perspektif

Günümüzde yeniden popüler olan hacamat tedavisinin tarihçesi M.Ö. 1550’lere kadar uzanmaktadır. Eski Mısır, Çin ve Orta Doğu kültürlerinde kullanılmış olan bu tedaviden dünyanın en eski tıp kitaplarından birisi olan Ebers Papirüs’te bahsedilmektedir. Kitapta, Eski Mısırlıların bu tedaviyi nasıl uyguladıkları ve ne durumlarda kullandıkları gibi detaylar bulunmaktadır. Hacamat nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir sizin için araştırdık!

Hacamat nedir?

Hacamat ya da kupa tedavisi, lokal emmeler oluşturarak kan akışını canlandıran, dolayısıyla iyileşmeyi teşvik edici bir etki yaratan kadim bir tıbbi tedavi yöntemidir.

Türk kültürüne İslamiyet aracılığıyla gelen “hacamat” uygulamasının kelime anlamı Arapça’da “emmek, normal haline getirmek” olarak bilinir; vücut için sağladığı işlev de tam olarak budur. Hacamat ile deri altında biriken toksin ve ağır metal içeren kirli kan vücuttan alınarak vücutta detoks işlevi görmektedir.

Hacamat uygulaması, Orta Doğu ve Çin Tıbbı’nda uygulama metotları açısından farklılık göstermekte olup bugün alternatif bir tedavisi olarak kabul edilmektedir. 

Hacamat nasıl yapılır?

Kupa veya hacamat tedavisinde vakum vazifesi gören kupalar aracılığı ile toksin maddeler ciltten emilir. Kupa tedavisinin uygulaması, içinde ateş yakılarak ısıtılan kupaların sıcakken vücuda yerleştirilmesiyle başlar. Kupanın hava almadan soğumasıyla oluşan vakum, kan damarlarının genişlemesine ve cildin kızararak kabın içine yükselmesine neden olur. Kap genellikle 3 dakika kadar ciltte tutulur ve yumuşak bir emme sağlar. 

Uygulama ıslak veya kuru olabilir; ıslak uygulamaya hacamat, kuru uygulamaya ise kupa tedavisi denir. Hacamatta, kuru uygulamayı takiben ilk kupa çıkarıldıktan sonra uygulama yapılan bölgeye küçük yüzeysel kesikler atılır ve kupa uygulaması tekrarlanarak kirli kanın kupaya emilmesi sağlanır. Hacamat uygulanacak bölge kişinin şikayetine göre değişiklik gösterir.

Uygulamadan sonra enfeksiyonu önlemek için bir antibiyotik merhem ve bandaj uygulanır. Terapi sonrası uygulanan bölgedeki kızarıklıklar ve morlukların iyileşmesi de yaklaşık 10 günü bulur. Modern hacamat uygulamalarında ateş ve cam kupa yerine vakum oluşturmak için lastik pompa da kullanılabilir.

İlk seansta 3 ya da 5 kupa tekrarı ile çekme yapılır. British Cupping Society, tek seansta aynı bölgeye 5 ya da 7 kupadan fazla kupa kullanımını önermemektedir.

Hacamat nasıl yeniden popüler oldu?

Kupa tedavisinin yeniden popüler olmasını sağlayan kişi, 2016 Rio Olimpiyatları’nda en fazla Olimpiyat madalyasını kazanan yüzücü Michael Phelp’dir. Başarılı yüzücünün sırtında görülen morluk ve kızarıkların merak edilmesinin ardından kadim uygulama yeniden popüler olmaya başladı. Uygulamayı yaptıran sporcular, hacamat sayesinde olası yaralanmalardan korunduklarını ve daha hızlı iyileştiklerini ifade ettiler.

Gwyneth Paltrow, Victoria Beckham ve Kim Kardashian West gibi ünlü isimlerin de hacamat tedavisini tercih ettiği bilinmektedir.

Hacamat faydaları nelerdir?

British Cupping Society’ye göre hacamat tedavisi uygulanabilecek hastalıklar arasında:

 • Anemi veya hemofili gibi kan hastalıkları,
 • Artrit veya fibromiyalji gibi romatizmal hastalıklar,
 • Kadın hastalıkları ve doğurganlık tedavisi,
 • Egzama ve akne gibi cilt sorunları,
 • Yüksek tansiyon,
 • Migren,
 • Anksiyete ve depresyon,
 • Alerji ve astımın neden olduğu bronş tıkanıklığı ve
 • Varisli damarlar

bulunmaktadır. Hacamat bu hastalıkların tedavisinde alternatif tıp uygulaması olarak tercih edilebilir. Ancak hepsinin pozitif sonuçlarını ve etkilerini destekleyen araştırmalar henüz bulunmamaktadır.

Hacamat tedavisi ağrıları azaltır mı?

Uygulamayı yaptıran kişilerin en çok bahsettiği özellik ise ağrıları azaltma etkisi. Fakat bu konu hakkında yeteri kadar bilimsel araştırma yapılmadığı için hacamatın ağrıları azalttığı yönünde bilimsel bir veri de bulunmamaktadır. 

Yapılan bilimsel çalışmaların desteklediği veriler ise;

 • 2015 yılında Journal of Traditional and Complementary Medicine’da yayınlanan araştırma “zona, akne, yüz felci, servikal spondiloz tedavisinde yardımcı olabilir” görüşünde.
 • 2012 yılında Plos One’da yayınlanan derleme araştırma “akupuntur ve ilaç tedavisi ile uygulandığında zona, akne, yüz felci, servikal spondiloz tedavisinde etkili” olduğu görüşünde.

Bu uygulamalara karar vermeden önce mutlaka bir doktora danışılmalı ve uygulamayı yapacak olan doktorun veya terapistin uygulayacağı hacamat yöntemi, eğitimi, tecrübesi ve hastanın rahatsızlığı üzerinde uygun bir tedavi yöntemi olup olmadığı konusunda da bilgi alınmalıdır.

Kaynak: Pubmed, Journals Plos, British Cupping Society

İlginizi çekebilir: Bu Kış Hasta Olmamak İçin Ne Yapmalıyız?Dyt. Deniz Hazar

1982 yılında, İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini İşletme-İktisat alanında İstanbul Bilgi Üniversitesinde tamamladı. Pazarlama ve iletişim alanında Türkiye ve yurtdışındaki kurumsal firmalarda çalıştı. Yurtdışında çalışırken ilgi alanı olan mesleği yapmaya karar vererek, ikinci üniversite eğitimini Haliç Üniversite’si Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Diyetisyen olarak tamamladı. Bugün kurucusu olduğu Healthy Bites Co.’da...BLOOM SHOP