Hepimiz zaman zaman yılların hızla geçtiğinden ve yapmak istediklerimizi hayata geçirememekten yakınırız. Yaşadığımız anların tadını çıkarmak yerine de geçmişin pişmanlıklarında ya da geleceğin kaygılarında boğuluruz. Ancak yaşı ilerlemiş her insan tek bir konuda hemfikirdir; “Hayat çok çabuk geçiyor, onu doyasıya yaşayın.”

Peki nedir bu “hayatı dolu dolu yaşamanın sırrı”?

Dünyaca ünlü Amerikalı Doktor Joseph Mercola, mutlu olmanın sırlarını keşfetmek üzere 100 yaş üstü insanlarla röportaj gerçekleştirmeye başladı. 100 yaş üstü insanların, yaşadıkları bunca hayat deneyim sonucu ortaya koydukları fikirler ise uygulamaya değer… Henüz yaşlanmadan hayatı dolu dolu yaşamanın sırlarını araştırmanın sonuçlarını yansıtan 8 öğretide sıraladık!

Mutluluk, eylemlerimizden gelir

Mutlu anlar yaratmak, insan biriktirmek, sevdiğimiz şeylerin peşinden gitmek, yapmak istediklerimizi gözümüz arkada kalmadan yapabilmek… Tüm bunlar yaşlandığımızda geriye dönüp baktığımız her an, kendimizi bir kere daha mutlu hissetmemiz için harika sebepler. Eylemlerden korkmamak, cesaret edebilmek ve doğru zamanda doğru adımı atmak, mutluluk inşa etmek için bulunmaz fırsattır.

Pozitif bir hayatı, pozitif bir bakış açısı mümkün kılar

Belki de iki büyük savaş görmüş olmalarına rağmen hala hayatın mutlu ve pozitif yanlarına odaklanabilmeyi ve kendilerine huzurlu bir dünya yaratabilmeyi başaran yüzlerce insan var! Hoşnutluğu ve pozitifliği seçmek, hayattaki gelişmelerden memnuniyet duymak ve olaylara optimist düşüncelerle yaklaşmak mutlu bir hayatın önemli yol göstericileri arasında.

Anda kalmak, mutluluktur

Geçmiş, geçmişe aittir. Gelecek henüz gelmemiştir. Mutluluğun tek yolu anda kalabilmektir ve o an çevremizde, ruhumuzda, hayatımızda gelişmekte olan durum ve olaylara “gören” gözlerle yaklaşabilmektir.

İlginizi çekebilir: Anda Kalmak Neden Daha İyi Hissettirir?

Hayat, mutluluğu paylaştıkça anlam kazanır

Bize destek olan, bizi mutlu eden, zor zamanlarımızda yanımızdan ayrılmayan ve mutluluğumuzu paylaşmayı bilen dostlarımız, aile üyelerimiz ve hayat arkadaşlarımız varsa ne mutlu! Araştırmalara göre, pek çok yaşlı insan 50 yılı aşkın evliliğinden bahsederken yüzünde bir gülümseme beliriyor. İnsanın yalnız olmadığını bilmesi, birçok hastalığın ve sıkıntının çözülmesine yardımcı oluyor. 

Mutlu bir bedeni ve zihni içeriden desteklemenin yolu sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenerek yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmek, bedeni genç ve dinç hissettirir. Sağlıklı gıdalar, sadece ömrümüzü verimli kılmaya yardımcı olmakla kalmazlar; mutluluk hormonlarının harekete geçmesine yardımcı olarak kendimizi iyi hissetmemiz için bize destek sağlarlar.

İlginizi çekebilir: Mutluluk Seviyenizi Artırmaya Yardımcı 8 Besin

Uyum göstermek ve değişime açık olmak, mutlu seçenekler yaratır

Hayatta her zaman değişim mevcuttur. Bir insan, hayatı boyunca belki binlerce kez fikir değiştirir, farklı bir ruh haline bürünür. Üstelik bu değişiklikler sadece olay ve durumların değişmesiyle de sınırlı kalmaz; hayatımızdaki insanlar da değişirler. Değişimi kabul etmek ve ona ayak uydurmak mutluluğun en temel sırları arasındadır.

Başkalarına yardım etmek mutluluğu artırır

İlişkiler geliştirmek, bağ kurmak ve yardım etmek hayatı anlamlı kılan pozitif davranış biçimleri arasında yerlerini alır. İyilik yapmak, ufak da olsa birine bir jestte veya yardımda bulunmak, stresi ve anksiyeteyi önlemeye yardımcı olur.

Öğrenmenin yaşı yoktur

Öğrenmek hiç bitmeyen bir yoldur. İnsan hayatı boyunca her yaşta, istediği her alan hakkında bilgi sahibi olabilir. Öğrenmek, uyum göstermeyi ve adapte olmayı kolaylaştırır, özgüveni geliştirir ve farkındalık uyandırır.Live To Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP