YAZAN: BURCU ERBAŞ

En son ne zaman sadece içinizden geldiği gibi, hislerinizle hareket ettiniz? Modern yaşamın temposu içinde duygu ve düşüncelerimizden koparak hareketlerimizi mekanik bir şekilde “otomatik pilottan” yapmak birçoğumuz için kaçınılamaz oluyor. Bedenin ve iç dünyanın birbirinden kopuk hali de kendini egzersiz yapma biçimimizde bile gösterebiliyor. Yanlış, eksik veya fazla spor yapmak, çoğu zaman bedensel farkındalığın olmadığı, bilinçsizce yapılan hareketlerden kaynaklanıyor. Fitness algımızdaki bu kopukluğu onarmak, bedenimizi yeniden hislerimiz ve düşüncelerimizle bir araya getirmek için Nike’ın katkılarıyla yola çıkan HOPE Alkazar RESET deneyimi hepimize çokça ihtiyaç duyduğumuz bütünsel iyi olma halini yeniden kazandırabilir. 12 Nisan’da kapılarını herkese açan çok boyutlu yeni HOPE Alkazar RESET yolculuğunu ve yıl boyu devam edecek programların ön gösterimini sizin için deneyimledik!


Nike, HOPE Alkazar‘da fitness’ı nasıl iyi hissetme pratiğine dönüştürüyor?

Yaratıcılığı, hareketi, özgünlüğü destekleyen Nike’ın katkılarıyla kolektifin gücüne inanan herkesi tek çatı altında buluşturan yenilikçi spor ve sanat sahnesi HOPE Alkazar bu kez kapılarını fitness’a yepyeni bir bakış açısı getirmek için açıyor. Spor yapma biçimimizde anlamlı bir değişim yaratmak için fikirleri ve çalışmalarıyla farkındalık yaratan kişi ve toplulukları bir araya getiren HOPE Alkazar’da Nike, hayatın nasıl 5 koldan birden desteklendiği zaman bütüncül bir iyi hissetme pratiğine dönüşebileceğini RESET isimli interaktif bir deneyim ile gösteriyor. İstiklal Caddesi’nde, yenilenen Nike İstanbul mağazasının tam yanında bulunan HOPE Alkazar, hepimizi hayatın her alanında olduğu gibi fitness anlayışımızda da hislerinle hareket etmeye çağırıyor.

Bütüncül fitness anlayışı nedir?

RESET deneyimi merkezine bedenen, zihnen ve ruhen iyi hissetmeyi koyuyor. İyi yaşam anlayışının da temelini oluşturan bu kapsayıcı bakış açısı, sadece egzersizi sağlıklı olmanın bir gerekliliği kabul eden geleneksel anlayışından çıkararak bütünü besleyen bir “iyileştirici pratik” haline dönüştürüyor. Fitness’ın geleceğini sadece bedene odaklanarak değil, duygu ve düşüncelere de kulak vererek, tam bir uyum içinde hareket etmekten çiziyor. Sporu uykuyla, güç toplamayla, beslenmeyle ve farkındalıkla destekleyerek bütünsel sağlığın ve iyi hissetme halinin reçetesini çıkarıyor.

Gökçe Es ile Sound Healing

Düzenli olarak uygulandığında kişinin kendine ve etrafındaki dünyaya karşı yepyeni bir bakış açısı ve bilinç kazanmasını sağlayan anda kalma yani Mindfulness pratikleri, hareket ile birleştiğinde daha yüksek bir bedensel farkındalık getiriyor. Kişinin kendi bedenini dinleyerek, ihtiyaçları ve sınırları doğrultusunda hareket edebilmesine, kendini keşfedebilmesine, bedenini onurlandırabilmesine alan açan bu farkındalıklı hareket anlayışı ise tek bir sese önem veriyor: Kendi iç sesimize.

HOPE Alkazar’da bizi modern yaşam içinde sesi giderek kısılan iç sesimize kulak vermeye, sesin iyileştirici gücünü deneyimlemeye çağırdı. Yin Yoga ve Meditasyon eğitmeni, Ses Şifası Uygulayıcısı Gökçe Es‘in gerçekleştirdiği Sound Healing seansı odağımızı dışarıya; kuşların, yağmurun, yıldızların ve Es’in muhteşem sesine çekerken, farkındalığımızı düşünce ve duygularımızın üzerine getirdi. Doğanın muhteşem sesleri iç dünyamıza dönmemizde, yaratıcılığımızı uyandırmamızda bize köprü oluşturdu.

RESET deneyimi

Hislerimizle hareket ettiğimiz, hayatı 5 unsur ile desteklediğimiz bu yeni bütüncül fitness anlayışında rehberimiz sanatçı ve dans terapisti Ekin Bernay‘ın yönlendirici sesi ve prodüktör Erdem Dilbaz‘ın interaktif enstalasyonları oluyor. 10 dakikaya yayılan sürükleyici yolculukta hareket; uyku, güç toplama, beslenme ve farkındalık ile bir araya geliyor. Tüm parçalar bir araya geldiğinde ise ortaya bütüncül iyi hissetme hali ve unutulamaz bir interaktif deneyim çıkıyor.


Çalışmalarında, dansın kendisini olduğu kadar ve çevresindekileri de iyileştirebildiğini keşfeden Bernay hepimizi bu güçten faydalanmaya, Dilbaz’ın hareketlerimizle can bulan sanat eserleriyle “dans etmeye” çağırıyor. Dilbaz ve ekibinin yeni medya araçlarını kullanarak 6 ay boyunca üzerinde çalıştıkları enstalasyonlar ise bizleri yıldızlar ve gezegenlerle kaplı bir uzaydan ayçiçeği tarlalarına, su altının büyüleyici dünyasından rengarenk tünellere alıp götürüyor.

Nike Fitness Antrenörü Kirsty Godso ile HIIT antrenmanı

Dünyaca ünlü Nike fitness antrenörü Kirsty Godso RESET performansının renkli ve dinamik atmosferini spor dünyasının en hareketli ve eğlenceli egzersizlerinden birisiyle; HIIT ile birleştirdi. Ana salonda Dilbaz’ın enstalasyonları arasında gerçekleştirilen 30 dakikalık HIIT seansında Godso, yüksek tempoda yapılan hareketleri onları takip eden güç toplama araları ile beraber yaptırdı. Hareketin bilinçli dinlenme ile birleştiğinde nasıl daha güçlü ve etkili olabildiğinin en güzel kanıtı olan HIIT egzersizi, Godso’nun yönlendirmesi ve RESET ile muhteşem bir deneyime dönüştü. HIIT, dans, meditasyon gibi birçok etkinlik Mayıs ayı itibariyle RESET deneyiminin içinde olacak.

Dilara Akbal ile customization workshop

İllüstratör Dilara Akbal’ın Nike’a özel tasarladığı birbirinden renkli ve güzel stickerlar customization yani kişiselleştirme workshop’unda Nike spor sütyenlerini ve T-shirtlerini süslemek için kullanıldı. Daha rahat hareket etmemize yardım eden spor ekipmanlarını Akbal’ın tasarımları ile özgünleştirirken yaratıcılığımız uyandı, iç dünyamızla olan bağımız sanatın iyileştirici gücü ile kuvvetlendi.


Siz de 12 Nisan’dan itibaren HOPE Alkazar’daki RESET deneyimine ve hislerinizi harekete geçirecek programlara link üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz!Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP