RÖPORTAJ: BAHAR BUZACIOĞLU

Sporu ve yaratıcılığı desteklemeyi kendine görev edinen Nike’ın katkılarıyla faaliyet gösteren HOPE Alkazar’ın çok boyutlu yeni deneyimi “RESET”in 12 Nisan’daki genel açılışına özel 8-9 Nisan tarihlerinde Türkiye’de olan Nike’ın global antrenörü Kirsty Godso ile antrenman yapma fırsatı buldum. Güçlü ve etkili yarım saatlik bir HIIT cardio seansı sonrası ise Kirsty’yle tanışıp keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Bize biraz kendinden bahsedebilir misin?

Ben Kirsty Godso. Nike’ın global antrenörü ve “Made Of” protein markasının kurucusuyum, wellness hayranı biriyim. Los Angeles’ta yaşıyorum.

Spor senin için ne ifade ediyor?

Açıkçası hayatım sporsuz nasıl olurdu bilmiyorum. Küçükken erkek çocuğu gibi yetiştim ve bence spor bana özgüven verdi, bana kendimi güvende hissettirdi. Bence spor insanda birçok şeyi şekillendiriyor; cesaret, fırsatları değerlendirmek, kaybetmeyi öğrenmek, kazanan olmak, bir takımın parçası olmak, disiplin gibi hayatta önemli olan birçok karakter özelliğini kazanmamızı sağlıyor. Spor bazen sadece fitness’a indirgeniyor “her gün 5’te salondayız” gibi, yani ola da biliriz bir proje için ama bence spor mükemmel ve kesinlikle gereklilik.

Güne nasıl başlarsın?

Güne küçük bir panik atakla başlıyorum! Yataktan fırlayarak kalkıyorum, öyle yavaş bir sabah rutinim yok meditasyon ve yoga gibi. Hemen soğuk bir duş alıyorum, ilikli kemik suyu ve iced matcha’mı içip öğrencilerimi çalıştırmaya başlıyorum. Yani benim sabahlarım çok hızlı ve etkili ama ben zaten sabah insanıyım bu yüzden esnemeden mızmızlanmadan yataktan kalkıp yapmam gerekenleri yapmayı seviyorum.

Fitness macerasına atılmakta emin olmayanlara ne tavsiye verirsin?

Tabii ki NTC (“Nike Trainer Club”) uygulamasını indirin! Şaka bir yana NTC hakkında en sevdiğim şey hangi fitness türünü seviyorsan sev kendine ait bir şey bulabiliyorsun. Ayrıca başlamak için çok iyi bir yer çünkü 5 dakikalık antrenman videolarımız da var 65 dakikalık da. Bir sürü seçenek var. Bence biz insanların bir şeyleri erteleme huyu var, sürekli yarın başlarız diyoruz. 5 dakikan mı var, 5 dakikalık bir video açıp evinde kendi vücut ağırlığınla yapabilirsin. 5 dakika kalçanı çalıştırıp bütün gün yürüyecek de olsan bu da fitness’a mükemmel bir başlangıç olur. Biz çok şanslıyız çünkü yaşadığımız dönemde ücretsiz bir uygulama indirip bize rehber olabilecek kaynaklara sahibiz. Ben daha gençken böyle bir şey yoktu, bizim arayıp bulmamız gerekiyordu ya da dışarı çıkıp antrenman yapmamız. Benim önerim motive olmak için parmaklarınızın altında olan bunca güzel avantajı kullanmanız.

Spor rutinin nedir? Seni en iyi hissettiren pratik hangisi?

Bu soruyu sevdim! Ben güç antrenmanını çok seviyorum bence güç antrenmanı kadınlar için çok önemli çünkü güçlü ve özgüvenli hissetmek reddedilemez bir şey. Yani çok güç antrenmanı yapıyorum, HIIT’de çok seviyorum ama genellikle HIIT’i güç antrenmanlarımın arasına katıyorum kondisyonum için. Mat pilatesini de seviyorum. Aslında koşmayı da çok seviyorum bu çok komik çünkü eskiden koşmaktan nefret ederdim. Yogayı da seviyorum. Ama bana duygusal olarak en çok yardımcı olan egzersizler yoga ve deep stretch diyebilirim. Buna zıt olarak da soğuk duşlara ve buz küvetine girmeye bayılıyorum, hep severdim zaten ama bence kafanda olan bütün düşünceleri buharlaştırıyor çünkü gerçekten çok soğuk. Zaten hemen ardından da endorfin salgılamaya başlıyorsun. Yani bu ikisinden birini yapmaya özen gösteriyorum günümü dengelemek için. 10 dakika bile olsa günü evde yoga yaparak bitirmeyi seviyorum, bir çeşit kendimi toplamak gibi.

Kişisel bakım rutinini başka nasıl önceliklendiriyorsun?

Öğünlerimin çoğunu evde hazırlamayı seviyorum, bu benim için yemekler üzerinde kontrol sağlamak gibi değil de gün sonunda şarap içip rahatlamak, mutfakta hip hop çalması, telefonuma bakmamak, kötü hissetmeden istediğimi yapmak için mükemmel bir zaman. Hem yemeğin içinde ne olduğunu biliyorum hem de vücudumu desteklemek için yemek yemiş oluyorum. Sağlık ve wellness sektöründe çalışıyorsan, sağlık ve wellness hayranı olmanın dışında vücuduna iyi bakmak işinin bir parçası oluyor. Yani benim için öğünlerimi evde hazırlamak çok önemli. Bunun dışında kişisel bakım rutinimin önemli bir parçası da arkadaşlarımı görmek. Birlikte “walk&talk” yapıyoruz. Birbirimizin hayatında olup bitenleri yakalamak için 45 dakika telefonda konuşmaktansa, kulaklıklarımızı alıp yürüyüşe çıkıyoruz, yürürken kulaklıklarımızdan birbirimizle konuşuyoruz. Bu benim için çok önemli o nedenle bunu yapmayı çok seviyorum. Ayrıca yürümeyi çok seviyorum, bunlara “akıl sağlığı yürüyüşleri” diyorum.

Bize biraz İstanbul ve HOPE Alkazar deneyiminden bahseder misin? 

Öncelikle burası aklımızı başımızdan aldı. HOPE Alkazar burada yaşayanlar için mükemmel bir değer. Çatıda basketbol kortu var, daha ne olsun? Güneş tepede, içeride çok güzel bir stüdyo alanı var, atıştırmalıklar harika, herkes çok arkadaş canlısı, aşağıda antrenman yapmak için bir alan da var ve tabii ki bu alana yansımış bir tarih var. Mükemmel! Keşke her şehirde insanları beraber antrenman yapmak, bir grup oluşturmak için teşvik edecek böyle alanlar olsa. Beraber antrenman yapmak birçok insana yardımcı oluyor ve insanlarla bağ kurmak açısından da çok önemli. İstanbul’a ikinci gelişim, kedileri çok sevdim, insanlar harika, kebap harika, insanların paylaşma tutkusu harika. Dün harika bir tur yaptık, inanılmazdı. Yeni Zelanda’nın turunu yaptırsam neyi gösterirdim diye düşündüm içimden: Dağ, bir dağ daha. Burada yapacak bir sürü şey var. Keşfetmek, tarih, yemek ve kültürün çok güzel bir karışımı.

BLOOM SHOP