Fotoğraf: Caleb Jones

Sürdürülebilirlik  günlük yaşamımızda sıklıkla kullanılan bir kavram olmasına rağmen; içeriğini, felsefesini ve sonuçlarını anlamlandırmak çok kolay değil.  Şanslıyız ki takip etmesi daha kolay olan doğa konulu belgeseller hızla artmakta. Aşağıda göreceğiniz filmlerin hepsi yakın zamanda vizyona çıktı ve büyük bir kısmını internette kolaylıkla bulabilirsiniz. Hepsi de kategorilerinde en iyiler arasında. Belgesellerin hepsi doğanın kanunlarını ve istatistiklerini bizlere hatırlatmakla kalmayıp iklim değişikliği karşısında verdiği savaşı da gösteriyor.

Kimbilir belki sizler de aşağıda bahsettiğimiz belgeselleri izledikten sonra hayat boyu sürecek olan bir aktivist ruhuna sahip olacaksınız.

1. Tomorrow

Fransa’da iddialı bir giriş yapan bu belgesel, ABD’de de gündemde. Oyuncu Melanie Laurent ve aktivist Cyril Dion, 10 ülkeye giderek bugüne kadar gerçekleşmiş olan küresel ısınmaya en dahiyane çözümleri bulmak için bilim insanları ve bilir kişilere danışıyorlar. Önde gelen çevrecilerden Paul Hawken, bu belgesel için “insanlık ve çevrenin geleceği için yapılmış en iyi ve en yaratıcı film” yorumunda bulundu. Belgeseli izlerken not almayı da unutmayın.

2. Before The Flood

Leonardo Dicaprio’nun yapımcısı olduğu ve içinde bulunduğu belgesel, Palau’daki yükselen denizden Greenland’in eriyen buzullarına kadar iklim değişikliğinin dünyamızın her bir köşesini ne kadar etkilediğini vurguluyor. Belgeseldeki en etkileyici sahne ise, Dicaprio’nun bir NASA astronotu ile beraber uzaydan dünyanın nasıl göründüğünü incelediği an. İklim değişikliğinin dünya üzerindeki etkisini görmeye ve harekete geçmek için ihtiyacınız olan ilhama ve aynı zamanda korkuya hazır olun.

3. The Breakthrough In Renewable Energy

Paris İklim Anlaşması’na yanıt olarak, ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltma amaçlarına nasıl ulaştığını konu alan belgesel, sürdürülebilir enerji ve bu teknolojiyi etkileyen faktörleri işliyor. Her zamankinden daha çok gündeme gelen bu endüstriye dikkat etmemiz gerekiyor.

4. A Simpler Way: Crisis as Opportunity

Şiirsel bir anlatımla, Avustralya’nın kırsal bir kesiminde yaşayan insanların daha basit bir hayata geçişini ve bu sayede daha zenginleşen yaşamlarını konu alıyor. İzlediğiniz zaman valizini hazırlayıp kırsalda bir süre yaşamak isteyeceksiniz.

5. The Age of Consequences

Bu belgesel klasik iklim değişikliğini konu alan her filmden ayrılıyor, çünkü sıcaklık artışının ve güçlü hava olaylarının şiddeti nasıl tetiklediğini anlatıyor. Ordu üyeleri değişen iklim koşullarında savaş alanlarının farklılaştığını ve iklimin sorunlar için adeta bir katalizör görevi gördüğünü belirtiyorlar.

6. Glacier Exit

Sadece 5 dakikalık da olsa, bu belgesel Alaska halkının buzulların erimesinden ne kadar çok etkilendiğini ayrıntılı doğa görüntüleri ve duygusal bir anlatımla izleyiciye sunuyor.

Kaynak: mindbodygreen.com, sustainability.com

BLOOM SHOP