YAZAN: ALEYNA TEPE
FOTOĞRAF @ericabassowellness

Wellness sektörünün en yeni trendlerinden biri olan Infrared Sauna, Türkçe ismiyle Kızılötesi Sauna, klasik saunadan oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Özellikle, saunanın pozitif etkilerini seven ancak aşırı sıcaklara dayanamayan kişiler için Infrared Sauna iyi bir alternatif oluyor. Infrared Sauna nedir ve nasıl faydaları vardır sizin için araştırdık.


Infrared sauna nedir?

Klasik sauna ile benzer olarak ahşap bir odada deneyimlenen infrared saunada sıcaklık buharla değil kızılötesi ısıtıcılarla sağlanıyor. Klasik saunada oda sıcaklığı 65-85°C aralığındayken, infrared sauna deneyiminde 50-60°C aralığında tutuluyor. Bu sayede saunada daha uzun süre kalmak ve sağlığa faydalarından daha uzun süre yararlanmak mümkün oluyor.

Infrared saunada kullanılan kızılötesi ısıtıcılar direkt olarak vücuda etki ettiğinden aynı zamanda ısı terapisi etkisi de sağlıyor. Isıtıcılardan yayılan sıcaklığın yalnızca yüzde 20’si havaya yayılırken yüzde 80’i doğrudan vücuda etki ediyor. Bu sayede sauna deneyiminin pozitif etkisi artıyor.

Infrared sauna deneyiminin faydaları neler?

Infrared saunanın faydaları genel olarak klasik sauna deneyimi ile benzerlik gösterse de daha uzun süre deneyimlenebilmesi ve bedenin daha fazla ısınmasını sağlaması yönünden daha fazla etkisini gösteriyor. Ayrıca, kalsik sauna deneyiminin sebep olabileceği nefes alış verişte zorlanmalar infrared saunada görülmüyor. Yapılan araştırmalar sauna deneyiminin temel faydalarından bazılarını şu şekilde sıralıyor:

Çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış bu bulgulara ek olarak sauna deneyiminizin ilk 10 dakikasında bile kendinizi daha iyi hissetmeniz ve faydaları gözlemleyebilmeniz mümkün. Saunanın ruh hali üzerinde olumlu etkilerinin olması iyi oluş halinizi doğrudan etkileyerek deneyimin psikolojik faydalarını da gözlemlemenizi sağlayacaktır. Ek olarak, infrared sauna sırasında kullanılan led ışıkların, vücuttaki bakteri ve iltihabın giderilmesinde, dolayısıyla akne gibi cilt problemlerinin de azalmasında rol oynadığı söyleniyor.

Sauna öncesinde

Infrared saunayı deneyimlemeden önce deneyime uygun ve hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Infrared saunanın sağlık üzerine direkt olarak negatif bir etkisi olmasa da yüksek oranda terleme ve su kaybına sebep olacağından hali hazırda var olan sağlık problemlerinin tetiklenmesine sebep olabilir. Dolayısıyla, deneyim öncesinde bolca su tüketimi öneriliyor. Ayrıca, bir önceki gün fazla alkol tükettiyseniz, hasta olduğunuzu hissediyorsanız, kronik bir rahatsızlığınız varsa ya da hamilelik durumunuz söz konusuysa doktorunuza danışmak faydalı olabilir.

Sauna sırasında

Genelde 30-60 dakika kadar süren infrared sauna deneyimi kişisel tercihlerinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Herkesin akılda tutması gereken en önemli şey yeterli su tüketimi olurken, ne kadar süre deneyimleyeceğiniz, kıyafetlerinizi tutup tutmayacağınız, deneyimi dinamik, eğlenceli bir hale getirmek ya da daha sakin meditatif bir deneyim yaşamak tamamen kişisel tercihlerinize bağlı oluyor.

Sauna sonrasında

Ciltte yumuşamaya ve fazlaca terlemeye olanak sağlayan infrared sauna deneyimi sonrasında, vücut yüzeyinin toksinlerden arınması için duş almak öneriliyor. Ayrıca, deneyim sırasında ciltte bulunan gözeneklerin açık hale gelmesi de serum, tonik, nemlendirici ya da bakım yağı gibi ürünleri daha kolay absorbe edebilmesine olanak sağlıyor. Dolayısıyla, sauna sonrası bir vücut bakım rutinine yer verebilirsiniz. Son olarak yine, deneyim sonrasında da, su tüketimini artırmak ve vücudun kaybettiği suyu geri vermek oldukça önemlidir.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP