YAZAN: MİRAY AKIN

Gece sık sık uyanıyor veya zihninizde dolanan binlerce düşünceden dolayı uykuya dalmakta zorlanıyorsanız sağlıklı ve dinlendirici bir uyku için uzmanlar, meditatif sesleri işaret ediyor. Okyanus dalgalarından tekrarlayan melodilere kadar kaliteli uyku için gereken koşulları yaratmanıza yardımcı olabilecek meditatif listeler, yazımızda.


Müzik ve uyku arasındaki yakın ilişki

Hatırlayın, çocukluğumuzda uyuyamadığımız zamanlar ninniler söylenirdi kulağımıza. Tekrarlayan sesleri, yumuşak ve yavaş bir melodisi vardı ninnilerin. Peki, neden ebeveynlerimiz bizlere uyku dalmakta zorlandığımızda ninni söylerdi?

Her ne kadar araştırmalar, uyku sırasında beynimizin seslere karşı daha duyarlı olduğunu ve bu sebeple de kolayca rahatsız olabileceğimizi ortaya koysa da kalite bir uyku için özel olarak hazırlanan meditatif listeler, uykuya dalmaya ve uykuyu devam ettirmeye destek olabiliyor.

Yatıştırıcı sesler uyku hijyenini iyileştiriyor

Sakin bir atmosfer yaratan yatıştırıcı seslerin, doğanın kendine has melodisinin ve enstrümanların armonik birleşiminin başımızı yasladığımız yastığa dönüşebileceğini belirten uyku uzmanları, bu seslerin uykuya daha elverişli bir ortam yarattığını belirtiyorlar. Özellikle uykusuzluk çeken kişilerde müzik dinlemenin uyku kalitesini iyileştirmede etkili olabileceğini söylüyorlar.

Her ne kadar akustik bir ton veya kuşların cıvıltısını beğenip beğenmemek tamamen kişisel bir tercih olsa da uyku için özel olarak oluşturulan doğal seslerin otonom sinir sistemini olumlu yönde etkileyerek rahatlamaya yardımcı olduğu biliniyor.

Hatta yapılan bir çalışmada, katılımcıların uyku rutinlerine müzik eklemeden önce uykuya dalmalarının 27 ila 69 dakika arasında, müzik ekledikten sonra ise sadece 6 ila 13 dakika sürdüğü gözlemleniyor. Ancak şu kesin ki, bu araştırmalar yapılmadan çok daha önce ailelerimiz ninnilerin uykuya dalmayı kolaylaştırdığını ve gece sık sık uyanmayı azalttığını keşfetmişti bile!

Müzik dinlemek kortizol düzeylerini düşürüyor

Müziğin, uyku kalitesini olumlu anlamda etkiliyor olmasının altında yatan sebep ise stres hormonu olarak bilinen kortizol üzerinde etkili olması. Yapılan birçok araştırma, müzik dinlemenin uykuya dalmayı zorlaştıran bir faktör olan stres ve yüksek kortizol seviyeleri ile mücadele etmemize yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bunun yanı sıra ise uyku rutinine müziği dahil etmek mutluluk hormonu olan dopaminin salgılanmasını sağlıyor. Bu da uykuya dalmadan önce zihni meşgul eden negatif duygularla baş edebilmeye ve uyku sorunlarının bir başka yaygın nedeni olan duygusal ağrıları giderilmeye yardımcı oluyor.

Eğer gece rutininize yatıştırıcı sesleri eklemek isterseniz farklı melodiler içeren meditatif listeleri derledik!

Dreamy Vibes

Melodik ritimler arıyorsanız Dreamy Vibes, uyku rutininize dahil olmak için iyi bir meditatif liste olabilir. 100 şarkıdan oluşan liste, bir doz hipnotik mutluluk aşılırken kaliteli uykuya giden yolda terapötik bir etki yaratıyor.

DİNLE

Sleepy Piano

Piyanonun huzur veren bir sesi olduğu yadsınamaz bir gerçek. Yatıştırıcı etkisiyle kalp atışlarını düşürerek kaygı ve stresi azaltacak olan Sleepy Piano listesi de uyku için 50 konfor yükseltici parçası ile rahatlatıcı müzik listeleri arasına girmeyi hak ediyor.


White Noise

İnsan kulağının algılayabileceği tüm ses frekanslarını içeren White Noise teması ile hazırlanan aynı adlı meditatif liste, uykuya geçişi kolaylaştırmak için 239 yatıştırıcı özellikteki parçayı bir araya getiriyor. Arka plan seslerinden kolayca etkileniyorsanız, tüm dış sesleri bir araya getirerek bir nevi beyni kandıran bu listeyi uyku ritüelinize dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

DİNLE
DİNLE

Tibetan Bowls

İyileştirici ve rahatlatıcı titreşimlerden oluşan 56 parçası ile Tibetan Bowls listesi, uyku hijyenini iyileştirmek için birebir. Odanızın atmosferini değiştirecek ve onun frekansını yükseltecek olan bu meditatif liste, bedenin, zihnin ve ruhun normal titreşim frekanslarına dönmesini sağlayarak uykuya geçişi kolaylaştırıyor.


Calming Acoustic

Sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu bilinen akustik müziğin sizi en dengede hissettirecek parçalarını bir araya getiren Calming Acoustic listesi, gitardan kemana enstrümanların en saf halleri ile uykuya dalmaya destek veriyor.

Nature Noise

Doğanın ve white noise’ın bir araya geldiği Nature Noise listesi ile sanki hiç bitmesin dediğiniz bir rüyanın içerisindeymişsiniz gibi hissedeceksiniz. Dağların tepesinden kuşlarla buluşacağınız, akarsulardan denizlere karışacağınız bu meditatif liste ile doğanın iyileştirici gücünü yatağınıza taşıyacaksınız.
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP