İNCELEME: BURCU ERBAŞ

Cilt bakım rutinlerini üst seviyeye çıkarmak denince akla ilk İsveç’te 2013 yılında kurulmuş yüksek teknoloji cihazları ile dünya çapında başarı yakalamış Foreo geliyor. Ürün yelpazesi her yeni teknolojik gelişme ile daha da büyüyen Foreo’nun en iddialı, “her derde deva” yüksek teknoloji çözümlerinden Foreo UFO 2 Power Maske ve Işık Terapi Cihazı’nı sizin için denedim.


Cilt tipim nasıl?

Ergenlik yıllarında akne, aşırı yağlanma, siyah noktalar ile problemler yaşadığım yağlı cildim ile düzenli bakım rutinleri, çoğunluğu doğal olan doğru ürün seçimleri ile başladığımızdan çok daha iyi bir yere geldiğimizi söyleyebilirim. Büyük oranda akne problemi yaşamadığım, yer yer kuru yer yer yağlı yani karma bir cilt tipine sahibim. Bununla beraber menstrüasyon dönemlerinde çene bölgesinde hormonal akne, bahar aylarında bedenimdeki artan enflamasyona bağlı olarak gelişen atopik; egzama, kızarıklık gibi problemler yaşıyorum. Karma cildim aynı zamanda gün sonuna doğru T bölgesinde yağlanma, aşırı parlama yaşıyor. Kısacası kısa dönemler içerisinde sıkça değişen, birçok farklı bakım ürününe ihtiyaç duyabilecek kadar değişken bir cilt tipim var.

Bakım rutinim nasıl?

Ellerimi ve kastil sabunu kullanarak temizlediğim cildime gece rutinimde retinol ya da kuşburnu yağı uyguluyor sabahları da nemlendirici, güneş kremi ve tabi ki makyaj sürüyorum. Oldukça basit olan bakım rutinimin cildimi tam anlamıyla temizleyebildiğine ve en iyi versiyonuna ulaştırabildiğine inanmıyorum. Karmaşık bakım rutinleri ile fazla zaman ve efor harcamak istemediğim için cildimin sezonsal olarak değişen ihtiyaçlarına farklı maskeler ile hedefli bir tedavi sunabileceğini vadeden Foreo UFO 2’yi rutinime eklemeye karar verdim. Aynı zamanda Foreo UFO’yu çok uzun süre boyunca kullanabileceğim için bu kararımın daha sürdürülebilir olduğunu düşünüyorum.

Foreo UFO 2 ne öneriyor?

Foreo UFO 2 her cinsiyet ve yaştan kişiye, cilt tipleri fark etmeksizin nihai sonucu öneriyor: evde kolaylıkla uygulanabilen forma getirilmiş profesyonel cilt bakımlarının sunduğu eksiksiz tedavi ile daha sağlıklı, pürüzsüz, dolgun, canlı bir cilt. Pürüzleri gidermek, ciltteki enflamasyonu azaltmak, yaşlanmanın belirtilerini silmek için çalışan full spektrumlu LED ışıklar, sıcaklık terapisi ile daha derine inen güçlü maskeler, soğuk terapi ile görünümü azalan gözeneklere T-sonic titreşimlerinin yüz ve boyun kaslarını rahatlatması ekleniyor. Tek bir cihazla nemlendirme, canlandırma, parlaklık kazandırma, besleme, sıkılaştırma, iyileştirme ve yatıştırmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Nasıl çalışıyor?

Foreo UFO isminin de çağrıştırdığı gibi avuç içi büyüklükte bir cihaza üst düzey cilt bakımı teknolojilerini sığdırıyor. LED ışık terapisi, termo ve kriyo yani ısı terapisi, T-sonic titreşimleri bir araya getiren UFO asıl güçlü etken maddeleri ile birçok farklı cilt problemine hitap eden kağıt maskeler ile çalışıyor. Ortalama 90 saniyelik terapiler esnasında kağıt maskeleri ilgili ışık, ısı ve masaj tedavileri ile birleştirerek cildin daha derinine uygulamayı amaçlıyor. Bu nedenle UFO’nun çalışma prensibine Hiper-İnfüzyon deniyor.

Her terapi sonrası Foreo UFO 2 suyun altında tutularak ve sonrasında temiz bir bez ile kurulanarak pratik bir şekilde temizlenebiliyor.

Nasıl kullanılıyor?

İlk önce Foreo UFO maske çeşitlerinden birini fiziksel olarak cihazın üzerine yerleştiriyor ve telefonunuza indireceğiniz FOREO uygulaması üzerinden aynı maskenin terapisini seçiyorsunuz. Aynı işlemi uygulamada ilgili maskeyi aramadan, paketin üzerindeki QR kodunu okutarak da yapabilirsiniz.

Bu noktada kağıt maskelerin oldukça sıvı bir formülün içerisinde duruyor olduğunu söylememde fayda var. Bu durum hem avantaj hem de dezavantaj yaratıyor. Formülasyonun bol olması maskeyi avucuma alıp yüzüme ve boynuma direkt olarak uygulamamı sağlarken ellerim diğer tüm etapları yapmak; telefondan ilgili maskeyi seçmek için müsait olmuyor. Önerim tüm bu işlemleri yaparken lavabonun yakınında, ellerinizi sıklıkla yıkayabileceğiniz bir mesafede olmanız!

Seçimim: UFO Matte Maniac

Etken maddesi arındırıcı kömür ile ciltteki kiri ve yağı gideren ve daha mat ve pürüzsüz bir görüntü veren Matte Maniac’ı seçtim. Terapi başladıktan sonra temiz cildiniz üzerinde UFO’yu geniş yuvarlak hareketler ile kapanana kadar gezdiriyorsunuz. UFO seçilen maskeye göre birkaç birkaç farklı fazdan oluşan komple bir terapi sunuyor. İlk etapta cildin maskeyi daha iyi şekilde emebilmesi için titreşim, yüksek ısı ve açık mavi ışık yayan UFO daha sonra soğuk terapi, canlı mavi ışık ve sertleşen titreşimler ile arındırma fazına geçiyor. En son fazında ise mavi LED’e kırmızı dalga boyunu da ekleyerek mor ışık yayan UFO, soğuk terapiye devam ederek cilde rahatlatıcı, ferah bir his veriyor.

Antik zamanlardan beridir bakım rutinlerinin bir parçası olan kömür cildin altında kalan kir, yağ ve ölü hücreleri temizlemek için cildin üzerine çıkarması ile biliniyor. Bir nevi cilde detoks yapıyor. Foreo UFO’da kömürün cildin en alt tabakalarına kadar inebilmesi için T-Sonic teknolojisi ile titreşimler yayıyor.

UFO aynı zamanda LED ışık terapisi ile hücresel seviyede iyileşme sunuyor. Mavi LED ışık sebum üretimden sorumlu yağ bezlerinin daha az aktif olmalarını sağlayarak akne oluşumunu temelden engellemeye destek oluyor. Aynı zamanda akne oluşumuna neden olan bakterilerin yok edilmesine yarıyor.

Kırmızı LED ışıksa ciltteki inflamasyonu azaltmaya, kan dolaşımını ve doğal kollajen üretimini arttırmaya yarıyor. Mavi ışıkla birleştiğinde yani mor LED ışıkta her iki dalga boyununda faydaları çekilebiliyor. Kırmızı ışık cildi yatışırken mavi ışık zararlı bakterileri öldürüyor.

Bonus: Terapiyi tekrarlama şansı!

90 saniye süren Matte Maniac terapisi sonucunda FOREO uygulamasında terapiyi tekrardan uygulama seçeneği çıkıyor. Maske formülasyonun sıvı ve bol miktarda olması terapi bitiminde ikinci kere daha yapma şansı sunuyor. Bu nedenle paketin içinde kalan maskeyi yüzüme ve boynuma uygulayarak bir kere daha terapiyi uygulamayı tercih ediyorum. İki terapi sonunda cildimde maskeyi tamamen absorbe ediyor.

Sonuçlar

Cildim terapiden önce ve sonra gözle görülür şekilde değişti. Hissiyat açısından çok daha temiz, arınmış, ferah olan cildim aynı zamanda daha berrak ve mat görünüyor. Gözenek görünümü soğuk terapiler sayesinde büyük oranda azalmış, bölgesel kızarıklıklarım ise hafiflemiş duruyor. Uygulamanın en sevdiğim sonucu ise maskeyi yapmamdan çok saat sonra, üzerine makyaj yapmama rağmen, cildimin eskisi kadar hızlı yağlanmaması ve makyajı daha iyi tutması oluyor. UFO Matte Maniac özel gecelerden önce hazırlık sürecimin vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Pozitif ve negatif yönleri

T-sonic titreşimlerinin ellerimin asla yetemeyeceği kadar derin bir temizlik sunması, cildin o anki ihtiyacına yönelik birçok tedavi seçeneğinin bulunması, %100 su geçirmeyen özelliği ile temizleme kolaylığı, hijyenik materyali ve uzun süre dayanan şarj ömrü Foreo UFO 2’nin en iyi özellikleri olarak öne çıkıyor.

Öte yandan yüksek fiyatı, sadece UFO kağıt maskeler ile beraber çalışması ve hazırlık aşamasının çok pratik olmayışı UFO’nun negatif yönleri olarak değerlendirilebilir.

Kararım:

Foreo UFO 2 tam anlamıyla bir yatırım parçası. Dört bin TL’ye ulaşan satış fiyatı ile bakım ürünleri arasında en üst segmentlerde yer alan UFO yüksek etkinliği, uzun yaşam ömrü ve dayanıklılığı ile diğer tüm ürünlerden farklılaşıyor. Birçok farklı cilt bakım ürünü kullanan, sıklıkla profesyonel cilt bakımı alan kişilerin Foreo UFO 2’ye yatırım yapması kolaylık, sürdürülebilirlik ve uzun vadede ekonomik olarak çok daha avantajlı olur.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP