YAZAN: MİRAY AKIN
FOTOĞRAF: @taylor_hill

Gün boyu ciltte kalan yoğun makyaj, alkol ve yağlı yiyecekler cilt üzerinde büyük bir baskı oluşturabiliyor. Ancak yılbaşı partisinden önce ve sonra alacağınız önlemlerle cildinizin üzerindeki bu yoğun baskıyı azaltmanız mümkün. İşte yılbaşı partisi için öncesi ve sonrasıyla cilt bakım ipuçları!


Cildinizi temizleyin ve nemlendirin

Soğuk havalar cildinizin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olabilir, cildinizi yoğun bir nem kalkanının içerisine alın. Yılbaşı partisinden bir gün önce cildinizi temizleyip yağ ve kirden arındıktan sonra besleyici bir yüz maskesi ile cildinizin neme doymasını ve parlamasını sağlayın.

MIZON
Nemlendirici Hyalüronik Asit Serumu
KEŞFET
AROMATICA
Portakal Şerbeti Temizleyici
KEŞFET
MIZON
Gerçek C Vitaminli Temizleyici Balm
KEŞFET

Peeling için zaman ayırın

Temizleme adımının ardından nemlendirme aşamasına geçmeden önce peeling yapın. Cildinizin yeni yıla daha temiz ve yenilenmiş girmesi için ideal bir etap olan eksfoliasyon ile ölü deriyi cildinizden uzaklaştırın.

Bu aşamada içeriğinde okyanus sağlığına zarar veren mikro boncukların bulunmadığı kayısı çekirdeği, kahve granülü veya şeker gibi doğal granüller içeren ürünleri tercih edin. Bütün yüzünüze biraz suyla birlikte hafifçe masaj yaparak uygulayabileceğiniz doğal peeling’ler ile yeni yıla daha aydınlık bir cilt ile girin.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Üzüm Çekirdekli Yüz Ovması
KEŞFET
ABTIRA GARDEN
Lemon Grapefruit Zarif Yüz Ovması
KEŞFET
EPIQUE SWITZERLAND
Canlandırıcı Peeling Jel
KEŞFET

Makyaj bazı kullanın

Cildinizi temizlediniz ve nemlendirdiniz, artık makyaj yapmaya hazırsınız. Yılbaşı partisi boyunca sizinle olacak makyajınızın cildinizde daha uzun süre kalmasını sağlayacak makyaj bazları, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak fondöten ile cildiniz arasında güçlü bir bariyer oluşturuyorlar. Böylelikle makyajınızın terleme ile bozulmasının önüne geçebileceğiniz gibi cildinizin yılbaşı partisi boyunca nefes almasını da sağlayabilirsiniz.

Cildinizi içten besleyin

Unutmayın, cildiniz sağlıklı bir bedenin yansımasıdır. Bu sebeple sadece yılbaşı gecesi değil her daim cildinizin içten gelen bir ışıltı ile parlaması için yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmeyin.

“Yılbaşı gecesi çok yiyeceğim, bu sebeple gün boyunca yemek yememeliyim” veya “nasıl olsa düzeni bozacağım bütün gün sağlıklı beslenme kurallarını ihlal edebilirim” gibi düşüncelere kapılmayın. Yağ, karbonhidrat ve protein dengesi kuran tabaklar ile öğünlerinizi atlamadığınız takdirde yılbaşı gecesi “çok kaçırdım” pişmanlığından ve şişkinliğinden de uzaklaşabilirsiniz.

Benzer şekilde parti gününde rutinlerinizin dışına zamanınız da varsa çıkmayın. Günlük rutininizde spor yoksa bile açık havada yapacağınız düşük yoğunluklu bir egzersiz veya yürüyüş vücudunuzun canlanmasını ve oksijene doyarak yılbaşı partisi için gereken enerjiyi depolamanızı sağlayacaktır. Yılbaşı gecesinden önce ise kaliteli uykuyu es geçmeyin. Kaliteli gece uykusu, parti için artan stres seviyenizin gerilemesine neden olacağı gibi cildinizin de daha canlı, parlak ve genç kalmasını sağlayacaktır.

Yılbaşı partisi sonrası ilk adım: Makyaj temizleme

Yılın en heyecanlı gecesi için belki de uzun zamandır kullanmadığınız birçok ürünü kat ve kat kullandınız. Işıldayan parlak bir makyaj görünümü, gece boyunca sizinle birlikte olurken cildin bu yoğun katmanlı makyajın ardından yorgun düşmemesi için -ne kadar uykuya ihtiyaç duysanız bile- iki dakikanızı ayırarak makyajınızı temizlemeyi ihmal etmeyin. Hem göz sağlığınızı korumak hem de uyurken kendini yenileyen cildinizin nefes almasını sağlamak için bu adımın oldukça önemli olduğunu unutmayın!

Bu esnada cildinizi tahriş edip daha fazla kurutabilecekleri için alkol bazlı makyaj temizleyicileri kullanmaktan kaçının. Doğal içerikleriyle öne çıkan, sanılanın aksine yağlı ciltler için bile en ideal makyaj temizleyicileri arasında yer alan yağ bazlı makyaj temizleyicileri cildinizi beslemek ve nemlendirmek için tercih edin.

Kullanılan sert makyaj ürünleri sebebiyle ciltten atılan doğal sebumun seviyesini düzenlemeye yardımcı olan yağ bazlı makyaj temizleyiciler, hafif yapıları ile de gözeneklere kolayca nüfus ederek yılbaşı partisi boyunca cildinizde biriken kiri arındıracaklar.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Makyaj Temizleyici
KEŞFET
ABTIRA GARDEN
Rose Chamolie Makyaj Temizleyici
KEŞFET
ABTIRA GARDEN
Oats Göz Makyaj Temizleyici
KEŞFET

Çift temizleme yapın

Çoğu zaman es geçilen makyaj temizleme sonrası ikinci temizleme adımını yılbaşı partisinin ardından atlamayın. Alkol ve yoğun makyajla yorulan cildinizi nazik bir etkiye sahip olan köpük veya peeling temizleyiciler ile kirden ve makyaj kalıntılarından tamamen arındırın.

Temizleyiciyi parmakla uygularken cilde çok bastırmadan dairesel hareketlerle masaj yapın. Ardından cildinizin aşınmaması için ılık su ile durulayın. Kuralarken ise yumuşak ve pamuklu bir havlu tercih edin.

Serum ve gece kremi ile cilt bakım rutinini tamamlayın

Çift aşamalı temizleme adımının ardından cildin yenilenme süreçlerini hızlandırmak için cildin daha derinine nüfus eden serumları ve gece kremlerini tercih edin. Kırışıklıkları azaltmak, sarkmaları önlemek için tasarlanan bu ürünler, gece boyunca nem kayıplarını önlemenize ve cildinizin kendini yenilemesine yardımcı olacak.

ABTIRA GARDEN
Fruit Night Nemlendirici + Canlandırıcı Gece Kremi
KEŞFET
GÜLSHA
Gece Gül İksiri
KEŞFET
EPIQUE SWITZERLAND
Yenileyici Gece Kremi
KEŞFET

Detoks yapın

Yılbaşı partisinde porsiyon kontrolü yapmakta zorlanmış olabilirsiniz. Bu sebeple bir gün sonra “hiçbir şey yememeliyim” diye düşünmeyin! Aksine sağlıklı beslenme düzeninizi koruyun ve cildinizi içten güzelleştirip vücudunuzu atıklarından arınmak için detoks yapın.

Örneğin su alımınızı vücudunuzun sesini dinleyerek 2 litreden 3 litreye çıkarmaya çalışın. Şekerli ve yağlı yiyecekler sebebiyle kendinizi oldukça şişkin hissediyor olmanız da mümkün. Bu sebeple beslenme terapisti Natalie Lamb‘ın karaciğerinizi desteklemek için sebze sularını ve limonlu sıcak suyu içmeye yönelik tavsiyesine kulak verin.

Karaciğerin doğal detoks sürecini desteklemek için iyi bir protein alımının gerekli olduğuna da dikkat çeken Lamb, az yağlı, düşük glisemik endeksli sağlıklı karbonhidratları tercih ederek yorulan midenize daha fazla yüklenmenizi de öneriyor. Yürüyüş veya yoga gibi hafif egzersizlerle toksinlerden kurtulabileceğinizi de sözlerine ekliyor.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP