Eylül ayının gelmesiyle birlikte resmen yaz bitti ve sonbahar mevsimine girdik. Bu aydan itibaren, güneşin yoğunluğunun ve zararlı etkilerinin nispeten azalması nedeniyle ciltteki lekeler ile savaşabiliriz.

Cilt lekeleri genellikle yanlış güneşlenmeden, hormon tedavileri ve ilaç kullanımından, ilerleyen yaştan veya akne tedavilerinden dolayı oluşabilir. Ciltteki lekeler için lazer ile cilt yüzeyi soyma, kimyasal peeling ve daha birçok klinik tedavi yöntemi var. Bunların yanı sıra evde uygulayabileceğiniz doğal ve dermokozmetik ürünler ile de cilt lekelerini tedavi etmeye çalışabilir ve yüksek oranda sonuç alabilirsiniz.

Ancak başta uyarmak isterim ki cilt lekelenmesi ve renk değişikliği hücresel bir olaydır; dışarıdan müdahaleler ile azaltılabilir ama tamamen yok edilemez. Ayrıca özellikle yaz aylarında cilt lekelerinin tekrarlaması ve artması muhtemeldir. Bu durum size lekelenmenin çözümsüz olduğunu veya emeklerinizin boşa çıktığını düşündürmesin.

Yaz aylarında artan lekeleri sonbahar ve kış aylarında azaltabilir, düzenli cilt bakımı ve güneş koruması ile bakımınızı sürekli hale getirebilirsiniz. Önemli olan pes etmeden mücadeleye devam etmek.

Klinik tedavi yöntemleri için uzman doktor ve estetisyenler ile görüşmenizi tavsiye ederim. Evde tedavi için yine bir dermatolog yorumu almanız ve güvenilir bölgeden uzaklaşmıyor olmanız gerekir. Ayrıca zararlı olmayan ve haftalık cilt bakımı rutinine rahatlıkla ekleyebileceğiniz çok etkili ve doğal bir peeling tarifim var.

Meyve asidi peelingi

Son yıllarda cilt bakımında meyve asitlerinin kullanımı oldukça yoğunlaştı. Etkisi yüksek asitler cildi yeniliyor ve canlandırıyor.

En popüler cilt bakım asidi, C vitamin oranı yüksek, cilde ışıltı ve parlaklık kazandıran sitrik asit gibi AHA grubu asitleridir. Limonda ve turunçgillerde yüksek oranda bulunan bu asidi, dermokozmetik markalardan alabileceğiniz gibi evde de ufak karışımlar ile elde edebilirsiniz. Ancak özellikle asit içerikli ürünleri başka asitler ile karıştırmamanızı, sık sık kullanmamanızı ve ilk kullanımdan önce bilek içinde alerji testi yapmanızı öneririm. Aksi halde, cildi tedavi etmek isterken daha kötü sonuçlar doğurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hyalüronik Asit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evde hazırlayabileceğiniz peelingin malzemeleri ve tarifi çok basit. 1 limon ve 1 kaşık karbonat ile cildinizi nazikçe lekelerden ve ölü deriden arındırabilirsiniz.

Peeling için uygulama adımları

  1. Pazar akşamı yapmanızı önereceğim maskeye başlamadan önce cildinizi yıkama jeli ile temizleyip durulayın. Özellikle jel kullanılmasını önermemim sebebi, cilt pH dengesinin korunmasını istemem.
  2. Ardından 1 limonu ortadan ikiye bölün ve üzerine 1 tatlı kaşığı karbonat dökerek yüzünüzü sağ kısmına dairesel hareketler ile uygulayın. Çok bastırmadan ve göz çevrenize getirmeden, çeneden yukarı doğru 2 dakika kadar dairesel peeling yapın.
  3. Limonun kalan yarısı ile aynı işlemi yüzünüzün sol kısmına da uygulayın. Bütün yüzünüz karbonatlı limon suyu ile kaplandıktan sonra 5 dakika kadar C vitaminin cildinizde çalışmasına izin verin.
  4. Ardından cildinizi su ile durulayın.
  5. Son olarak yapılandırıcı ve nemlendirici bir krem uygulayın ve uygulama sonrası güneşe çıkmayın. Ertesi gün güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

Düzenli uygulama sonucunda 3-4 hafta içinde cilt lekelerinde azalma, ciltte parlaklık, ışıltı ve renk açıklığı görmeniz mümkün.

İlginizi çekebilir: Parlak Cilt İçin Ne Yemeli?

Uygulama esnasında yüzünüzde hafif yanma ve karıncalanmalar olması normal. Ancak bu his rahatsız edecek kadar artarsa ve yüzünüz çok fazla kızarırsa uygulamayı kesip yatıştırıcı bir krem sürerek cildinizi rahatlatmanızı tavsiye ederim. Kızarıklık ve yanma hissinin geçmemesi durumunda, mutlaka eczacınıza ve doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP