Fotoğraf: Jacob Wackerhausen/Getty Images

Geleneksek Çin Tıbbı’nın bir parçası olan akupunktur, geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde iyileştirici bir rol oynamakta. Sadece bütünsel sağlık ile sınırlı kalmayıp güzellik alanında da güçlü bir yer edinmiş durumda. Yüz akupunkturu, yaşlanma karşıtı etkileri ve akne önleyici özelliğiyle artık günümüzde yeni bir botoks yöntemi olarak biliniyor.

Beden ve ruh sağlığına iyi gelen uygulama

Akupunktur, uzun yıllardan beri kullanılan, vücudun belirli noktalarına iğne batırılmasıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemi olarak birçok hastalığın çözümünde önemli rol oynamakta.

Geleneksel Çin Tıbbı’nın bilinen doktorlarından Dr. John Tsagaris, akupunkturun sadece basit bir iğne uygulaması olmadığını ve vücudun her yerine de uygulanamayacağını söylüyor. Akupunktur için bedende çeşitli enerji noktaları bulunmakta olup özel uzunlukta, genişlikte iğnelerle bu özel alanlara dikkatle işlem yapmak gerektiğini vurguluyor.

Akupunkturun sadece bedeni değil ruhu da iyileştirdiğini söyleyen doktor Tsagaris; organ sağlığının, kan dolaşım, sindirim ve bağışıklık sistemlerinin yanı sıra hormon dengesinin ve psikolojik olarak iyi hissetme halinin de bu mucizevi iğnelerle desteklenebildiğini anlatıyor.

İlginizi çekebilir: Kadın Sağlığında Akupunktur: İğnelerin Gücünü Keşfedin

Yüz akupunkturu nedir?

Yüz, vücudun diğer bölgelerinden farklıdır. Yaşa bağlı etkenler, güneş ışınları, sigara kullanımı, stres gibi nedenler yüzde derin çizgilere ve kırışıklıklara neden olabilir. Yüz akupunkturu ise deride yapısal bir değişim yaratarak çizgileri ve kırışıklıkları onarmak ve cilt yüzeyini aktif hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Dr. Tsagaris’e göre, akupunkturla cilt yenileme işleminde hücre onarımı ve kolajen takviyesi öne çıkarılmaktadır. Bu sayede yüzde ve boyunda kan akışı hızlandırılarak ciltteki esneklik artırılmakta ve hidrasyon seviyeleri yükseltilmektedir.

Kozmetik akupunktur olarak da bilinen yüz akupunkturu, yaklaşık olarak yüze 40, vücuda 12 tane iğne uygulamasıyla gerçekleştirilir. İğneler ciltte 20-25 dakika kadar kalırlar.

Yüz akupunkturunun faydaları

Ciltteki kan akışını hızlandıran, hasar görmüş hücreleri onaran ve vücudun Qi enerjisini yükselten akupunkturun birçok faydası bulunmaktadır. Akupunktur sayesinde kalp, karaciğer ve akciğer gibi önemli organları esas alan “zang fu” organları Qi enerjisiyle harekete geçerek çok daha sağlıklı bir beden ve dolaylı olarak cilt görünümü için çalışmaya başlarlar.

Kalp sağlığı kan dolaşımıyla bağlantılı olarak cilt güzelliğini etkilerken, akciğer sağlığı da ciltteki gözeneklerin sağlıklı ve sıkı görünümü açısından önem taşır. Bu nedenle holistik bir güzellik için yalnızca yüz değil tüm vücudun enerjisinin ve optimum sağlığının göz önünde bulundurulması gerekir.

Ciltteki sebum dengesini koruyan yüz akupunkturu; yüzde pürüzsüzlük, yumuşaklık, kontrollü gözenek görünümü ve esneklik yaratmaya yardımcı olur. Hücre yenilenmesini hızlandırarak ciltteki derin çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasına destek sağlar. Sağlıklı kan akışı ve hormon dengeleyici destekleriyle akne izlerinin ve güneş lekelerinin de düzelmesini sağlar.

İlginizi çekebilir: Akupunktur Tedavisine Başlamanız İçin 5 Neden

Yüz akupunkturu botoksa alternatif mi?

Akupunkturun botokstan farklı olarak yüz kaslarına herhangi bir etkide bulunmadığını belirten akupunktur uzmanı Kacie Krecolowich, yüz akupunkturunun botoksla benzediği ve ayrıştığı noktalar olduğunu söylüyor. Botoksta yüz kaslarının sabitlenmesi hedeflenirken akupunkturun temel amacı yüzdeki kolajen miktarını arttırmak ve kan akışını hızlandırmak olduğunu vurguluyor.

Bu nedenle botoks yaptırmak yerine akupunktur gibi doğal bir yöntemle de yüzünüze genç bir görünüm sağlayabilirsiniz. Krecolowich, ona gelen müşterilerinin birçoğunun daha önce botoks yaptırmış olduğunu ama akupunkturla tanıştıktan sonra botoks yaptırmaktan vazgeçtiklerini veya seanslarını çok aza indirgediklerini de söylüyor.

Dermatolojist Hadley King’in bu konudaki görüşü de Krecolowich’ten farklı değil. Akupunkturun çok daha doğal yollarla gerçekleştirilen bir gençleşme tekniği olduğunu söyleyen King, botoksla akupunktur arasındaki farkın “zaman ve hız” olduğunu vurguluyor. Botoksun çok daha kısa sürede, etkili bir sonuç alma yöntemi olarak kabul edildiğini fakat yüz akupunkturunun düzenli olarak uygulandığında çok daha doğal ve uzun süreli etkilerle cilt görünümünde farklılıklar yarattığını açıklıyor.

Bu nedenle zaman ve devamlılık seansları açısından kararın size ait!

İlginizi çekebilir: Aromaterapi Yağları Yeni Botoks Yöntemi Mi?

BLOOM SHOP