YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI

Sağlıklı yaşam ve iyi olma halini günümüz şehir hayatında destekleyebilmek her zaman o kadar da kolay olmayabiliyor. İstanbul’da yer alan sağlık odaklı restoranları, SPA ve sağlık merkezlerini, yoga, meditasyon stüdyolarını sizler için listeledik. İstanbul Wellness Rehberi ile içten dışa sağlıklı ve dengeli bir hayat için ihtiyaç duyabileceğiniz farklı merkezleri keşfedin.


Sağlık Odaklı Restoranlar ve Kafeler

Overdose

Etiler’de bulunan geniş kapsamlı bir sağlık merkezi olan Overdose, adını dopamin, serotonin ve endorfin kelimelerinin baş harflerinden alıyor. Üç katlı bir bina olan işletme, bünyesinde spor salonu, yoga, meditasyon stüdyoları, SPA merkezi ve Overdose adlı sağlık odaklı bir restoranı bulunduruyor. Glütensiz ve vegan ürünlerin çoğunlukta olduğu restoran menüsü, sağlıklı beslenen, spor odaklı besin tüketen veya detoks ürünleri arayanlara hitap ediyor. Smoothie, juice veya protein shake gibi ürünler satın alınabiliyor. Menüdeki tüm ürünlerin yanında kalorilerine ve glütensiz olup olmadıklarına dair bilgilendirmeler de mevcut.

Adres: Etiler, Dilhayat Sk. NO : 10, 34337 Beşiktaş/İstanbul

JAR by Celine

Bebek’te bulunan JAR, her ürünün ya glütensiz ya da vegan olduğu “healthy fine dining” konseptli bir restoran. Mekanda glütensiz ve rafine şekersiz, aynı zamanda tamamen kendi üretimi olan ürünler bulunurken, kahvaltı ve öğle yemeği servisi ile birlikte zengin tatlı menüsü de öne çıkıyor. Menüdeki seçenekler için organik sertifikalı ve yüksek kalitede üretim yapan üreticilerden ürün tedarik edilirken, sebze ve meyveler organik pazarlardan geliyor. Ketojenik beslenenler için de seçeneklerin bulunduğu Jar, rezervasyonlu bir şekilde private dinner konsepti ile akşam yemeği sunuyor.

Adres: Bebek, Selçuk Sokağı No:1, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Kase No.16

Teşvikiye’de bulunan Kase, 2017 yılından beri hizmet veriyor. Sağlıklı ve hafif bowllar sunan restoranda dünya mutfağından özenle seçilmiş ve güncel olarak baştan yaratılmış seçenekler yer alıyor. Her bir yemek, o yemeğe özel bir kasede servis ediliyor. Vegan ve vejetaryen seçimler sunan menüde, tatlı için günlük seçenekler mevcut. Yalnızca kaseler değil lezzetli başlangıç tabakları ile de öne çıkan menü, lezzetli ve hafif ürünler arayanlar için birebir. Mekanda renkli sunumlar ve herkese bir noktada hitap edebilecek kase alternatifleri öne çıkarken sadece mevsiminde olan ürünler kullanılmaya özen gösteriliyor.

Adres: Teşvikiye, Teşvikiye Fırın Sk. No:16, 34365 Şişli/İstanbul

Rustique Mutfak

Arnavutköy’de açılan ilk lokasyonları sonrası Şişli’de büyük bir üretim yeri açan, 2023 Ocak ayında ise Bebek’te ikinci şubesinin kapılarını aralayan Rustique Mutfak, en iyi malzemeleri kullanarak taze pişmiş ürünler yaratıyor. Sadece diyet bir fırın olma algısını kıran mekan sağlıklı, lezzetli ve doyurucu ürünleri ile çoklu damak tatlarına hitap ediyor. Malzeme seçimine, kaliteye, tedarikçi ve üretici sistemine özellikle dikkat ederek özenli bir üretim yapılıyor. Kahvaltılarında kendi yaptıkları ekmekleri, kendi üretimleri olan tabaklarda servis ediyorlar. Gün boyu çıkan sağlıklı tatlılar ve hamur işleri şekersiz ve koruyucu malzemesiz üretiliyor. Özellikle Arnavutköy’deki kafeleri gerçekten rustik bir atmosfer deneyimi yaşatıyor.

Adres: Arnavutköy, Satış Meydanı Sk. No:7, 34345 Beşiktaş/İstanbul

Bi Nevi Deli

2014 yılında açılan ve şu an Etiler’de yer alan Bi Nevi Deli, sezonunda ve zamanında ürünler ile tamamen vegan bir menüye sahip olan bitki-bazlı bir restoran. Kahvaltı-öğlen yemeği ve akşam yemeği sunan mekan, aynı zamanda fermente yemiş-bazlı peynir, yoğurt, et alternatifleri, glütensiz kraker ve ekmek satın alabileceğiniz bir dükkan olarak da işliyor. Catering servisi de bulunan restoran, özel günleriniz için sipariş edebileceğiniz sağlıklı, vegan, doğal şeker içeren pastalar hazırlıyor. Glütensiz, paleo ve keto diyet dostu opsiyonlar bulunduran Bi Nevi Deli, dünya mutfaklarını yaratıcılık ile buluşturarak bitki bazlı harikalar yaratıyor.

Adres: Etiler, Dilhayat Sk. No:10/1, 34337 Beşiktaş/İstanbul

Avokado Bar

Teşvikiye’de bulunan Avokado Bar, yerel ve etik bir şekilde tedarik edilen malzemeleri ile öne çıkıyor. Mevsimsel tabakları hem İstanbul’u hem de Güney Amerika lezzetlerini yansıtıyor ve yalnızca yüksek kaliteli, taze ve işlenmemiş malzemeler sunuyorlar. Menülerinde kahve türlerinin, şekersiz tatlıların, vegan ve vejetaryen seçeneklerin yanı sıra özel avokado burger, bowl ve wrap alternatifleri de yer alıyor. Bunun yanı sıra çorbalar, köri seçenekleri ve elbette ekmeküstü lezzetler gibi iştah açan seçenekler de sunuluyor.

Adres: Teşvikiye, Ahmet Fetgari Sk. No:29 B, 34365 Şişli/İstanbul


SPA ve Sağlık Merkezleri

Only Health.co

Türkiye’de alanındaki ilk merkezlerden biri olan Only Health, “içeriden gelen güçle iyileşme” felsefesinden ilham alıyor. Günlük yaşamda maruz kaldığımız toksinlerden arınmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek gibi misyonlara sahip bu merkez, yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçladığı uygulamaları ile sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmayı amaçlıyor. Bünyesinde uyguladığı son teknoloji programlar ve yer vermeye başladığı biohacking çalışmaları ile doktor, diyetisyen, hemşire ve detoks danışmanlarından oluşan kadrosuyla misafirlerinin yaşam kalitesini yükseltme yönünde çalışmalar yapıyorlar. Jetpeel, Hydrafacial, Emslim gibi güzellik uygulamalarının yanı sıra doktor konsültasyonları, red light theraphy, cold sauna, infrared gibi çeşitli biohacking uygulamaları, detoks programları, fizyoterapi, SPA ve çeşitli IV ve ozon terapileri ile geniş bir yelpazede içten ve dıştan gelen sağlığı destekleyici bütünsel uygulamalar bu merkezde bulunuyor.

Adres: Akat, Cumhuriyet Cd. No:4/1, 34335 Beşiktaş/İstanbul

Infinity Regenerative Clinic

Temel ilkesi; iyileşme ve gençleşme için bağışıklık sistemini ve eş zamanlı olarak tüm bedeni yeniden yapılandırmak olan Infinity Regenerative Clinic, hastalıkları insan doğasına uygun bir biçimde tedavi etmeyi hedefliyor. Beşiktaş, Ulus’ta yer alan bu sağlıklı yaşam kliniği, iyileşme, gençleşme ve uzun yaşam odaklı programlar sunuyor. Bu klinikte vücudunuzun kapsamlı bir genel sağlık haritasının çıkarıldığı konsültasyonlar sonucunda rejeneratif tedavi süreçleri, kişiye özel beslenme programları uygulanabiliyor. Ayrıca nöral terapi ve fizyoterapi ile optimal bir tedavi süreci de mümkün. Bununla birlikte dermokozmetoloji uygulamaları ve akupunktur, IV terapi, ozon, lenfatik drenaj, dermapen, mezoterapi ve PRP gibi tedaviler de yer alıyor. 

Adres: Ulus, THY Sitesi Yolu No:3, 34347 Beşiktaş/İstanbul

The Soho House Cowshed SPA İstanbul

Soho House üyesi olmayanlara da açık olan Cowshed SPA, Soho House İstanbul’un zemin katında yer alıyor. Şehrin içinde huzur ve rahatlama vaat eden ayrıcalıklı ortam, beş bakım odası, geleneksel Türk Hamamı, manikür pedikür istasyonları ve bir erkek bakım alanına sahip. Burada rahatlatıcı masajlar veya organik ürünler kullanılarak özel olarak hazırlanmış bir yüz bakımı ile baştan aşağı yenilenmenin tadını çıkarabilirsiniz. SPA menüsünde hamam paketleri, erkekler için berber ve grooming servisleri, manikür ve pedikür bakımları ile birlikte çeşitli cilt, kaş ve kirpik bakımları, masajlar ve vücudu arındıran terapiler de yer alıyor. 

Adres: Evliya Çelebi, Meşrutiyet Cd. No:56, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Vakko Hotel Sanitas SPA & Wellness

Nişantaşı’nda hizmet veren Sanitas SPA, Türk hamamı, dünya masajları, Uzak Doğu bakımları, Hint Ayurveda ritüelleri, cilt, vücut bakımları ve fizyoterapi seçeneklerini Vakko Hotel & Residence’ın şehrin içindeki konumu, modern mimarisi ve şık tasarımı ile birleştiriyor. Yenilenme garantisi veren bu SPA deneyimi misafirleri için birçok bakım seçeneği sunuyor. Cildin ihtiyacı olan özel peeling’lerin ve maskelerin harmanlanmasıyla hamam ritüeli zenginleştirilirken Sanitas imza masajı, havyar bakımı, kolajen bakımı, altın bakımı, IBeauty ve Aquapeel gibi özel cilt bakımları da SPA menüsünde yer alıyor. 

Adres: Yıldız Çırağan Cad. Çırağan Palace Kempinski No:32, 34349 Beşiktaş/İstanbul

İstanbul’da yer alan şehrin en özel Hamam ve SPA duraklarını okumak için tıklayın. 


Yoga ve Meditasyon Stüdyoları

Cihangir Yoga

2006 yılında Cihangir’de kurulan Cihangir Yoga, bugün Cihangir, Caddebostan, Maltepe şubelerinde ve canlı yayın seçeneği ile çevrim içi olarak hizmet veriyor. İstanbul’un dinamik ruhuna yoganın iyileştirici gücüyle dokunmak ilkesiyle yola çıkan mekan, en gelişmiş ve doğru Hatha yoga yöntemlerini uzmanlar eşliğinde sunuyor. Kitlesini genişletirken aynı zamanda yeni uzmanlar da yetiştiren bu yapı “herkese yoga” felsefesiyle yoga ve yaşam yolculuğunu destekliyor. Gün boyu farklı seviyelerdeki CY1, CY2 ve CY3 ile restoratif yoga derslerine katılabileceğiniz gibi aylık üyelik ve tanışma paketlerinden yararlanabilirsiniz. Farklı kültürlerin birleştirildiği yenilikçi ve dinamik anlayışı ile birçok etkinlikte de yer alan Cihangir Yoga uzmanları, yogayı herkese ulaşılabilir kılmaya çalışıyor. 

Adres: Caddebostan, Bağdat Cad. No:270, 34728 Kadıköy/İstanbul

Smarana Healing

House of Smarana, İstanbul’da yer alan bir meditasyon, ses ve nefes stüdyosu. 10 kişilik kapasitesi ile Arnavutköy’de yer alan stüdyo merkezi zihni yavaşlattığımız, duygularımızı anladığımız, hislerimize bağlandığımız ve bedenlerimize geri döndüğümüz bir alan yaratmayı hedefliyor. Birebir seans ve grup atölyeleri sunulan Smarana’da somatik nefes, ses banyoları, meditasyon, somatik deneyimleme, terapi masajı, astromeditasyon ve sanat terapisi gibi çalışmaları deneyimleyebilirsiniz. 3 özel seans odası ve grup seans alanına sahip olan merkezde şehrin içinde sessiz bir mabet yaratılmış. Ayrıca mekanda bulunan butiğinde wellbeing odaklı, pratiklerinizde kullanabileceğiniz ürünler de bulabilirsiniz.

Adres: Arnavutköy, Beyazgül Sk. No:32, 34345 Beşiktaş/İstanbul

7.15 Units 

Bir antrenman stüdyosu olan ve Maslak’ta bulunan 7.15 Units’in ismi, günün en güçlü, enerjinin en yüksek olduğu ve aynı zamanda en zorlayıcı antreman saati olan 7:15’ten geliyor. Bootcamp, Recovery ve Cycle olmak üzere üç farklı antrenman çeşidi ile ders veren merkez, sürdürülebilir ve gerçekçi bir spor anlayışı kazandırmayı hedeflerken dijital veya fiziksel grup dersleri, çevrim içi dersler, dış mekan antrenmanları ve personal training imkanı ile farklı ihtiyaçlara göre ulaşılabilir bir hizmet sunuyor. Grup antrenmanları ile enerji paylaşımı, motivasyon ve sınırları zorlamak üzerine bir felsefe oluşturulurken 7.15 Units Bootcamp ile kuvvet ve vücut yapılandırma, Recovery ile hareket kabiliyeti ve Cycle ile kondisyonun geliştirildiği bir sistem sunuluyor.

Adres: Maslak, Nazmi Akbacı Ticaret Merkezi No: 67, 34398 Sarıyer/İstanbul

Urban Active

Indoor cycling ve group training stüdyosu olan Urban Active, bootcamp, pilates, yoga, strength, ABS ve streching gibi dersler sunuyor. Canlı antrenman programları ve çevrim içi seans seçenekleri ile yüksek enerjinin ve atletik performansın eğlence ile birleştirilmesi hedefleniyor. 42 Maslak’ta yer alan stüdyo, yıllar içinde hem dersleri hem de gerçekleştirdikleri etkinlikleri ile sporu aynı zamanda bir eğlence ve sosyalleşme aracına dönüştürürken bunu disiplin, saygı ve gelişim odağında ele alarak hareket etmeyi sürdürülebilir kılıyor.

Adres: Maslak Mahallesi, Ahi Evran Caddesi, Ofis Blok 4 42 Maslak No:16, 34485 Sarıyer/İstanbul

Nati Yoga      

Zekeriyaköy, İstinye ve Yeşilköy’de stüdyoları bulunan ve çevrim içi dersler ile içeriklerine ulaşabileceğiniz Nati Yoga, “Yoga’ya Davet” sloganı ile yola çıkmış. Hem bir yoga stüdyosu hem de bir buluşma alanı olarak konumlandırdıkları stüdyolarında grup derslerinin yanı sıra atölyeler, etkinlikler ve uzmanlaşma programları veriliyor. Yoga pratik alanlarını artırma hedefi ile uzmanlar tarafından verilen yoga seansları dışında yoga kampları ve atölyeler ile daha fazla insanı yoga ile tanıştırmaya niyet ediyorlar.

Adres: İstinye, Çayır Cd. No: 65, 34460 Sarıyer/İstanbul

ONG Center

Frekans yükselten ve bilinç geliştiren çalışmalar ile öz şefkati artıran, içsel şifalanma ve farkındalıklar yaratmayı hedefleyen Ong Center, Gümüşsuyu’nda bulunan bir yüksek farkındalık merkezi olarak tanımlanabilir. Burada yaşamda dilediğiniz enerjileri yaratabilmeniz için gerekli araçları sunarak rehberlik sağlanırken farklı disiplinlerden frekans yükselten çalışmalar ve kişiye ya da küçük gruplara özel uzmanlar ile pratikler sunuluyor. Atölye çalışmalarının ve terapilerin yer aldığı Ong Center’da aile dizimi, numeroloji, dişil enerji dengeleme çalışmaları, Human Design workshop, mindfulness atölyelerinin yanı sıra Soundhealing, kristal yatak terapisi ve mevsimsel Ayurvedik arınma gibi çeşitli terapiler de uygulanıyor.

Adres: Gümüşsuyu, Mutlu Apartmanı, Dümen Sk. No:7, Daire:1, 34427 Beyoğlu/İstanbul

Aletya Studio

Zekeriyaköy’de bulunan Aletya, haftalık çevrim içi ve stüdyo yoga dersleri, reformer pilates, direk dansı, mat pilates, bodywork, meditasyon ve terapi sunan yoga stüdyosu. Butik bir stüdyo olan Aletya’da grup derslerinin yanı sıra özel ders ve workshop imkanları da sunuluyor. 

Adres: Zekeriyaköy, Akşam Sefası Sokağı No:2, 34450 Sarıyer/İstanbulDilan Günaçtı

1998 yılında İzmir’de doğan Dilan, lisede Türk Alman Kültür ve Eğitim Vakfı’nda eğitim gördü, lisansını ise Koç Üniversitesi'nde Arkeoloji ve Sanat Tarihi üzerine yaptı. Pandemi ile birlikte kişisel gelişim ve meditasyona yönelirken, David Cornwell’den Mindfulness eğitimi alarak bilinçli farkındalık pratiği ve nefes teknikleri üzerine araştırmalarına devam etti. Editör olarak çeşitli...BLOOM SHOP