YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI
FOTOĞRAF: KURNA SPA, FOUR SEASONS HOTEL

Kendinize ayırdığınız zaman dilimlerinin iyileştirici ve iyi hissettiren bir gücü olduğuna inanıyoruz. Ailemize, işimize, arkadaşlarımıza ve sorumluluklarımıza ayırdığımız zamanı, ilgiyi ve şefkati kendimize de ayırmaya başladığımız anda gündelik sorunlardan daha çabuk sıyrılabiliyoruz çünkü her anın gelip geçiciliğini hatırlamak, kendimizi zihnen, ruhen ve bedenen dinlenmiş hissettiğimizde çok daha kolay. SPA ve hamam gibi deneyimler ise bedenimiz ve ruh sağlığımız için yapabileceğimiz en zevkli kaçamaklardan. Düzenli SPA ve hamam ziyaretlerinin faydalarını öğrenmek ve İstanbul’daki en iyi hamam ve SPA duraklarını keşfetmek için okumaya devam edin!


SPA terapisi ve hamam terapisi nedir?

Gündelik şehir hayatı koşturmacası, sorumluluklar ve karşı karşıya kaldığımız stresle başa çıkmak her zaman kolay olmayabiliyor. Karşılaştığımız stres tetikleyicileri sinir sistemimizde savaş ya da kaç tepkisini ortaya çıkarırken bedenimizi uzun süreli maruz bıraktığımız stres; konsantrasyon, uyku problemleri, kaygı bozukluğu, kas ağrısı, ritim bozukluğu ve kronik sağlık durumları şeklinde ortaya çıkıyor. 

Stresin vücudumuzdaki ve mental durumumuzdaki etkilerini azaltmak için birebir olan SPA terapisi ve Hamam gibi deneyimler ise yalnızca bedenimizi temizlemek ile kalmıyor, aynı zamanda bütünsel olarak iyi olma halimize de katkıda bulunuyor.

Suyun yol açtığı arınma ve rahatlama hissi sayesinde hamamlar yalnızca bedensel temizliğe değil, hamamda geçirdiğimiz vakit boyunca zihinsel ve duygusal yenilenmeye de alan açar. Suyun şifalı gücü ile yenilenmek ve mental açıklığa kavuşmak için hamam deneyimi önerilirken masaj, hidroterapi, cilt bakımı, ayak bakımı, aromaterapi ve akupunktur gibi birden çok tedavi sunan SPA merkezleri ise bedeninizin biriken gerginliğini atabileceği yerlerden biridir.

SPA’nın ve hamamın faydaları nelerdir?

  • Düzenli bir şekilde rutininize dahil ettiğiniz takdirde SPA ve Hamam deneyimleriniz fiziksel, mental ve duygusal iyi olma halinize katkı sağlayacaktır.
  • Düzenli masaj yaptırmak sinir sistemini yatıştırmanıza yardımcı olur ve derin bir dinginlik sağlar.
  • Düzenli yaptırılan SPA tedavileri sayesinde düşük seviyeye indirilen gergin olma hali, kaygı ve mod bozuklukları azalır.
  • Kan dolaşımını tetikleyen SPA tedavileri, kan akışının hızlanması ile hücrelerdeki oksijen miktarını arttırır.
  • Lenf drenaj masajı gibi işlemler, lenf sisteminizi tetikleyerek vücudun toksinlerden arınma sürecine olumlu katkı sağlar.
  • Hamam ve SPA’ya yapılan düzenli ziyaretler kaslarınızı ve vücudunuzu gevşetirken, serotonin salgılamanızı sağlar. Üretilen fazla serotonin, melatonin hormonuna dönüştürüleceği için daha iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur.
  • Hamam deneyiminde kullanılan mineralli kaynak suyu ve buhar, gözeneklerinizin açılmasını, ölü derilerden arınmanızı ve toksinleri atmanızı sağlar.
  • Sıcak su ve buhar etkisinde olan hamamda geçirdiğiniz süre kaslarınızı gevşetmeye; keselenmek ise kan dolaşımınızı arttırmaya yardımcı olur.
  • SPA deneyiminin bir parçası olan aromatik yağlar ve kokular sinir sisteminizi regüle ederken cildinizi besleyerek yumuşatır. Kurumuş cildinizin nem dengesini kazanmasına yardımcı olur.
  • SPA ve Hamam tedavileri esnasında kendinize ayırdığınız zaman, vücudunuza bakmanız ve düzenli yapacağınız bakımlar sizi iyi hissettirecek, öz güveninize katkı sağlayacaktır.

Siz de kendinizi şımartmak ve dinlenmeye ayırdığınız zamanı SPA ve Hamam terapisi ile taçlandırmak isterseniz, İstanbul’da deneyimleyebileceğiniz en iyi lokasyonlara göz atabilirsiniz.

Kılıç Ali Paşa Hamamı

İstanbul Tophane’de yer alan Kılıç Ali Paşa Hamamı, Kılıç Ali Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış olan yapılardan biri. 16. yüzyılda inşa edilen hamam, Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olarak kubbesi ve dış silueti ile oldukça özel bir yapıdır. 7 yıl süren restorasyondan sonra misafirlerini ağırlamaya başlayan hamam, konuklarına tam anlamıyla bir Türk hamam deneyimi sunuyor.

Dinlenme bölümü, mekânın özgün yapısına uygun olarak tasarlanmış oturma yerleri ve yastıklar ile sizi karşılıyor. Şerbetinizi yudumladıktan sonra ısının ve sıcak suyun etkisiyle rahatlamak ve Osmanlı döneminden bugüne uygulanan ritüeller ile yıkanmak için bu hamamı deneyimlemelisiniz.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Hamam Sk. No:1, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Chi, The Spa, Shangri-La Istanbul

Shangri-La’nın mistik ve uyumlu enerjisinden ilham alan Chi, The Spa, Shangri-La İstanbul otelinde bulunuyor. Huzurlu, büyülü ve iyileştirici bir deneyim vaat eden SPA, masaj ve tedavilerinin yanı sıra geleneksel Türk SPA ritüellerini, Asya kültürlerinin doğal iyileştirici metotları ile birleştiriyor. Kişiselleştirebileceğiniz SPA deneyiminiz, kişisel sağlığınız ve wellness hedefleriniz dikkate alınarak oluşturuluyor.

Adres: Sinanpaşa, Hayrettin İskelesi Sk. No:1, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Kurna Spa, Four Seasons Hotel Istanbul, Sultanahmet

İstanbul’un tarihi yarımadasında yer alan Four Seasons Sultanahmet, asırlar boyunca simge yapılara ev sahipliği yapmış bölgede misafirlerini Kurna Spa ile buluşturuyor. Türk hamam yapısı ve bulunduğu bölgenin mimarı özelliklerinden ilham alınarak tasarlanan Kurna Spa, masaj ve hamam terapisi haricinde cilt ve vücut bakımları ile SPA deneyimini lokal bir atmosferde sunuyor. Balili ve Türk masaj terapistlerinin hizmet verdiği bu SPA, otantik ama bir o kadar da dinlendirici bir deneyim vadediyor.

Adres: Sultanahmet, Tevkifhane Sk. No:1, 34122 İstanbul

The Spa at Mandarin Oriental Bosphorus

İstanbul Boğazı’nın görkemi karşısında, Mandarin Oriental Bosphorus otelinde yer alan The Spa at Mandarin Oriental Bosphorus, Asya mimarisinden ilham alırken boğazın büyüleyici atmosferini de deneyiminize katıyor. Bir Zen bahçesi tasarımına sahip olan alan, lüks bir inziva olarak konumlanıyor. Güzellik odaları, meditasyon salonu, jakuzi ve daha birçok tedavinin yapıldığı 11 lüks bakım odası ile masajdan, sauna ve buhar odalarına ve Türk hamamına kadar geniş bir yelpaze sunuyor.

Adres: Kuruçeşme, Muallim Naci Cd. No: 62, 34345 Beşiktaş/İstanbul

Sanitas Spa, Çırağan Palace Kempinski İstanbul

Çırağan Palace Kempinski içerisinde yer alan Sanitas Spa, uzman terapistlerin oluşturduğu terapi ve bakımları yıllardır sunmaya devam ediyor. Masaj çeşitleri, fizyoterapi uygulamaları, kişiye özel jakuzi deneyimi ve bakım paketleri yer alan Sanitas Spa’da Uzak Doğu’nun mistik ve iyileştirici dokunuşu bir saray lüksü ve görkemi içerisinde sunuluyor.

Adres: Yıldız Çırağan Cad. Çırağan Palace Kempinski İstanbul No:32, 34349 Beşiktaş

BLOOM SHOP