YAZAN: BAŞAK BİNGÜLER

Yaşam yolunda bir türlü yeterli hissetmediğimiz, telaşlı, hızlı adımlar atarken hem çevremizde hem de kendimizde olup bitenlerin farkında olmadan ilerliyoruz. Bilinçli olarak bu hızı yavaşlatmayı seçemediğimizde hayat bir yolunu buluyor ve yavaşlamamız için takılıp tökezleyebileceğimiz bir sebep çıkarıyor yolumuza. Bu tökezlemeleri “uyarı” olarak değerlendirebilirsek kendimize dönüp biraz soluklanabilir ve acele etmeden, öz sevgimizi ihmal etmeden, akışta kalarak da yaşayabilmenin yollarını keşfedebiliriz. Bu konuda size yol arkadaşlığı yapabilecek, bütünsel bir yaklaşım ile kendinizi tanımanızı ve kabullenmenizi sağlayacak kitap önerilerini Bloom Kitap Kulübü’nün nisan ayı için derledik. 


Kendini Terk Etme – Sheleana Aiyana

Uzun yıllar ilişki kalıplarını iyileştirme ve dönüştürme üzerine çalışan Rising Woman kurucusu Sheleana Aiyana, deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı Kendini Terk Etme kitabında geçmişimizi iyileştirerek ilişki kalıplarımızı dönüştürmenin yollarını anlatıyor. Beş bölümden oluşan iyileşme yolculuğu kendinizi yeniden keşfedebilmenize; zihniniz, bedeniniz ve öz şefkatiniz ile ilgili yepyeni bir sayfa açabilmenize olanak sağlıyor. Özünde “Kendinin farkında olan bir insan ile olmayan bir insan arasındaki görünür tek fark, zihne meydan okumak ve düşünceler ile gerçek arasındaki farkı ayırt edebilme yeteneğidir.” diyen bu kitap sayesinde gerçekliğinizle yeniden uyumlanabilir, öz sevginizi hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. 


Esen Kal İyi Yönet – Sibel Yücesan

Kurumsal Esenlik Danışmanı / Eğitmeni ve Fonksiyonel Wellness Koçu olan Sibel Yücesan, bizi hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz iş yaşamımızda kaybettiğimiz dengeyi yeniden bularak tüm hayatımıza esenlik sağlayabileceğimiz bir yolculuğa davet ediyor. Bütünsel yaklaşım ile dokuz adımda tamamlayabileceğiniz bu yolculuğun anlatıldığı kitap, aynı zamanda da bir wellbeing çalışma kitabı. Her bölümün sonunda yer alan “Düşünme Molası” ve “Uygulama Molası” bölümü okurun kendine belli soruları yönelterek bu yolculuğu öznel yanıtlarla sürdürebilmesine olanak sağlıyor. Esen Kal İyi Yönet kitabı bedeninizin bilgeliğine kulak vermeniz ve zihninizin özgürlüğüne sınır tanımayarak esenliğinizi bulabilmeniz için bir rehber niteliğinde.


Akış – Prof. Dr. Mihaly Csikszentmihalyi

Mutluluğun bir sırrı olmadığını mı düşünüyorsunuz? Dünyaca ünlü akış teorisi, mutluluğun bilinçli bir adanmışlıktan geçtiğini savunuyor. Konuya bu açıdan yaklaşan Akış kitabı, mutluluk biliminin kapılarını aralıyor. Bilincinizin sınırlarının farkında olarak akışta kalabilmeyi öğrenebileceğiniz bu kitapta hayatınızda anlam yaratabilmenin yollarını da bulabileceksiniz. Akış teorisinin ve mutluluk biliminin derinliklerini örnekler eşliğinde keşfedebileceğiniz Akış kitabı, mutluluk hakkında düşündüklerinizi sağlam temeller üzerinde baştan yaratacak. 


Zihin Tasarımı – Ryan A. Bush

Kendimizi olduğu gibi kabullenmek; öz sevgimizi yeniden kazanmak ve zihnimizde buna engel olan şeyleri fark etmekten geçiyor. Değişmez sandığınız özelliklerinizin, kalıplarınızın, korkularınızın ve dikkat dağınıklığınızın zihninizle yakından ilgilendiğinizde yeniden programlanabileceğini anlatan felsefi bir manifesto niteliğindeki bu kitap, kendinizde bir devrim yaratmanıza rehberlik edecek. Düşünür ve Tasarımcı Ryan A. Bush’un dediği gibi: “İsteyen ve karar veren herkes kendi beyninin heykeltraşı olabilir.”


Kuantum ve Spiritüellik – Paul Levy

Sizce gerçeklik tam olarak nedir? Kuantum teorisinin ortaya koyduğu gibi “gerçeklik” dediğimiz şey aslında bir rüya mıdır? Nesnel bir gerçeklikten söz edilemez mi? Paul Levy’nin Kuantum ve Spiritüellik kitabı bu soruların yanıtlarını kadim bilgelik anlatılarını modern fiziğin kavramlarıyla harmanlayarak okuyucuya aktarıyor. Gerçekliğin derin doğasına yapacağınız bir yolculukla kendi gerçekliğinizi ve yaşam amacınızı yeniden gözden geçirebilirsiniz. Fizik bilmeyen okurların bile kolayca anlayabileceği bir dil ile yazılmış bu kitap, Albert Einstein, David Bohm, Richard Feynman, John Wheeler gibi son yüzyılın en büyük fizikçilerinin bilgeliği ve spiritüelizmin kadim öğretilerini bir arada sunuyor. 
Başak Bingüler

1987 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı lisans ve Halkla İlişkiler yandal eğitimi aldı. Ardından Anadolu Üniversitesi Medya ve İletişim bölümünü tamamladı. Kariyerine sektörel bir yayın grubunda sırasıyla Editör Yardımcısı, Editör ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak başladı. Daha sonra Kurumsal İletişim ve Pazarlama alanında yönetici...BLOOM SHOP