YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI

Her mevsimin vücudumuza farklı etkileri olduğu gibi, kış aylarının da -özellikle cildimizde- dikkat etmemiz gereken birkaç negatif etkisi olabiliyor. Soğuk hava, iç ve dış sıcaklık farkı, ısıtmadan kaynaklanan nem eksikliği ve sert, adeta yüzü ısıran rüzgarlar cildimizi kurutsa da kış aylarında cildimizi koruyabilmek rutinimizde yapacağımız birkaç değişiklik ile mümkün. Siz de kış aylarında cildinize ihtiyaç duyduğu ekstra özeni sağlamak istiyorsanız okumaya devam edin.


Dışarıda yüz uyuşturan bir soğuk, iç mekanlarda kuru bir yapay sıcak, düşük nem seviyeleri ve rüzgarlar cildimizdeki nem dengesini birden bozabilir. Kuru bir cilt yapınız olmasa dahi kış aylarında cildinizi olduğundan daha az canlı, esnek ve hayat dolu bulabilirsiniz. Sadece yüzünüz değil bütün cildinizin karşı karşıya olduğu bu etkiler döküntü, kızarıklık, sert doku, kaşıntı, iritasyon ve yanma hissi gibi kuru cilt semptomları göstermenize sebep olabilir. Özellikle kış aylarında cildimize karşı daha şefkatli olmayı öğrenebilir ve cildimizi korumamıza yarayacak ufak tavsiyelerden faydalanabiliriz.

Slugging metodu

Bir Kore cilt bakım metodu olan bu teknik aynı zamanda geçtiğimiz kış sosyal medyayı çalkalamış bir bakım trendi. Slugging kelime anlamı olarak salyangozdan geliyor ve cildin emeceğinden çok daha fazla ürünün uygulanmasını ifade ediyor. Yüze gece yatmadan önce sürülen bir vazelin tabakası ile gece boyu nemlenen cildiniz, bu uygulama sonucunda nemli, dolgun ve parlak yapısına kavuşuyor. Cildi gece boyunca yoğun bir şekilde nemlendirmek için adeta vazelinden bir bariyer oluştururken, ciltte nem depolanıyor. Vazelinin içeriğindeki gliserin ve petrol jeli adı verilen madde cilde nemi hapsetmeye yarayan tıkayıcı içerikleri oluşturuyor.

Cilt bariyerini onar

Cildin uyguladığımız ürünlere ve müdahalelere karşı iyi bir tepki verebilmesi için öncelikli olarak sağlıklı bir cilt bariyerinin olması gerekir. Cildin en dış katmanı olan cilt bariyeri, içeriğindeki keratin ve doğal nemlendiriciler ile cildi dış etkenlerden korur. Nemsiz, elastikiyetini ve esnekliğini kaybetmiş cildin cilt bariyeri güçsüzleşmiştir.

Özellikle soğuk havalarda ve kış aylarında ekstra özen gösterilmesi gereken cilt bariyerini sağlıklı bir baz olarak düşünebilirsiniz. Korunmasız bir cilt hem hava koşullarına hem de alkol ve parfüm içerikli ürünlere çok daha hassas olacak, normalde sorun yaşamadığınız durumlar cildinizi irrite edecektir.

Cilt bariyerini onarmak için cildi nem açısından besleyecek hyalüronik asit, seramid ve niacinamide gibi içeriklere sahip serum ve nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Avene Cicalfate, bu noktada hassas ciltlerin nem ihtiyacını karşılarken cilt bariyerini güçlendirerek yıpranmış hassas ciltlerin onarılmasına, yatışmasına ve güçlenmesine yardımcı olan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Cream Co. Cloud Milk Serum ise sekiz çeşit hyalüronik asit, üç çeşit seramid, on bir çeşit amino asit ve çok daha fazlası ile sağlıklı, güçlü bir cilt bariyeri oluşmasına yardımcı oluyor.

Bol su iç

Yaz aylarında çok daha kolay edindiğimiz su içme alışkanlığını kış aylarında da sürdürmeliyiz. Vücudun gereksindiği su miktarı yaz ve kış fark etmeksizin değişmiyor ve suya aynı oranda ihtiyaç duyuyoruz fakat daha az hareket ettiğimiz ve daha az terlediğimiz için soğuk havalarda dehidre olduğumuzu fark etmek biraz daha güç olabiliyor. Özellikle de su içme alışkanlığınız yoksa… Su kaybının ekstra fazla olmadığı normal bir günde sekiz ila on bardak arasında su tüketmek gerekiyor.

Yalnızca su tüketmek ile kalmayarak yediğimiz besinlerin yüksek antioksidan ve omega 3 yağları içermesi de bir o kadar önemli. Unutmayın cildin dışarıdan nemini koruyabilmek için içeriden gelen nemi eksik etmemek gerekiyor.

Haftada bir nem maskesi uygula

Kış aylarında cilt bakımınıza ekleyebileceğiniz ve sizi koruyacak olan başka bir adım ise nem maskesi uygulamak. Haftada bir veya iki defa uygulayabileceğiniz nem maskesi kâğıt maske, overnight maske veya uygulayıp yıkayacağınız bir formda olabilir. Hatta evdeki malzemelerden kendiniz bile basit bir şekilde yapabilirsiniz. Avokado, zeytinyağı, bal, yoğurt gibi içerikler ve aloe vera ile kolayca kendi karışımınızı oluşturabilirsiniz.

Kullanacağınız hazır maskelerde ise yine bu doğal içerikler ile birlikte hyalüronik asit ve E vitamini gibi nem yönünden besleyici bileşenlere yönelebilirsiniz. Kızarıklığı yatıştıran ve uyku sırasında hasar gören cildi onaran gece maskesi Dr. Jart + Cicapair Sleepair Instensive Mask cildin canlılığını iyileştirmek için cilt bariyerini ve nemlendirmeyi güçlendirir. Tahrişi azaltmak ve daha fazla cilt hasarını önlemek için gece boyunca cildin onarıcı işlevlerini güçlendiren hafif jel-krem dokusuna sahiptir.

Bunun yanında Laneige Lip Sleeping Mask Peppermint ile dudaklarınızın kuruluğunu da giderebilirsiniz.Hidrasyonu en üst düzeye çıkarmak için dudakları saran yumuşatıcı bir balsam olan maske, içeriğindeki güçlü antioksidanlar ile uyku sırasında kuru dudakları besler ve yeniler.

Kalın yapılı bir nemlendirici kullandığından emin ol

Yüzünüz ile birlikte cildinizi de nemlendirirken yaz aylarında kullandığımız hafif ve jel yapılı nemlendiricilerden kaçınarak daha yoğun yapıda, yüksek nem vaat eden ve emilimi biraz daha vakit alan içeriklere yönelebiliriz. Yumuşatıcı özellikte içerikler yerine daha nemi hapsetmeye yönelik, onarıcı ve besleyici içerikteki ürünler tercih edilebilir. Shea, kakao, jojoba, argan gibi yağlar ciltte fiziksel bir bariyer oluşturarak nemin uzun süre depolanmasına yardımcı olur.

Byoma Moisturizing Gel Cream bu noktada yardımımıza koşuyor. Cilt bariyerini güçlendiren Tri-Creamide kompleksini arttırarak cildi yatıştıran ve yüksek antioksidan içeriği ile besleyen krem, düzenli kullanımda dengeli, parlak ve sağlıklı bir cilt vaat ediyor.

Güneş kremini atlama

Nemsiz cildimizi beslerken bir yandan da korumak çok önemli. Yalnızca yaz aylarında değil yılın her günü güneş kremi kullanmanın önemi ve gerekliliği uzmanlar tarafından sıklıkla tekrarlanıyor. Özellikle c vitamini ve retinol gibi içerikler kullanıyorsanız, her sabah gününüze başlamadan güneş kremi sürmeyi atlamamalısınız. Zaten bu dönemlerde ekstra hassas olan cildimizi güneşin sebep olabileceği herhangi bir dış etkene karşı korumak için güneş kremi her mevsim değişmeziniz olsun.

Clinique Super Defense City Block SPF50, UVA/UVB ve diğer cilt tahriş edici maddeler dahil olmak üzere modern çevresel faktörler ile mücadele eden SPF koruyucu etkisiyle günlük güneş kreminiz olmaya aday.

BLOOM SHOP