Kış mevsimi geç de olsa bütün keskinliği ve donduruculuğu ile geldi. Mevsim gecikmeleri ve aniden aşırı soğuyan hava vücudumuz için adapte olması güç ve oldukça zorlayıcı bir dönem anlamına geliyor. Sağlığımızı bütünsel olarak hem içten hem de dıştan korumak ve desteklemek adına immün (bağışıklık) sistemimizi güçlendirecek bir beslenme ve bakım düzenine geçmemizin tam zamanı.

Soğuyan havalarla beraber zorlayıcı koşullara maruz kalan ve dolayısıyla ihtiyaçları artan cildimiz için de gereken bakım ve korumayı sağlayacak ürünler tercih etmeye başlamalıyız. Özellikle kış aylarında severek kullanabileceğiniz ürünleri sizler için derledim. İşte kış aylarında cilt bakımı rutinine dahil edebileceğiniz ürün önerilerim!

Bioderma Sensibio Foaming Gel 500 ml

Kuru havalarda kullandığımız yüz temizleme jelleri ekstra önem taşıyor. Çünkü cildi kurutup pH dengesini bozduktan sonra kullanacağımız nemlendirici ve serumlar, yeterince verim göstermiyor. Özellikle kış aylarında hassas ciltlere uygun ve tercihen sabun içermeyen temizleme jelleri kullanmak önemli. Bioderma Sensibio serisi, en hassas ve kuru ciltleri dahi yatıştırdığı için kış favorilerim arasında ilk sıralarda yer alıyor.

The Body Shop Vitamin E – Nemlendirici Tonik

Cildimizi temizledikten sonra, nemlendiriciye hazırlayacak ve cilt pH değerini dengeye sokacak bir tonik kullanmak gerekiyor. Tonik bir temizleme değil geçiş ve denge adımıdır. Bu nedenle cildi kurutan ve yoğun alkol içeren toniklerden uzak durmamız gerekiyor. E vitamini cildin ihtiyaç duyduğu nemi ve besinleri yeterince karşıladığı için, The Body Shop vitamin E tonik, kış aylarında cildimiz için yeterli olacaktır.

Skinceuticals Hydrating B5

Cildimizi temizleyip tonikledikten sonra, onarıcı ve yapılandırıcı bir serum kullanmamız gerekiyor. Serumlar, küçük moleküllü ve kompleks ürünler olduğu için, cilt tarafından kolaylıkla emiliyor ve kısa bir zamanda sonuç vermeye başlıyor. SkinCeuticals ürünleri anti alerjik ve kompleks olduğu için özellikle kış soğuklarında cilt elastikiyetini ve nemini korumak için rahatlıkla kullanılabiliyor. Kullandığımız ürünün kalitesi ve cildimizin ihtiyaçlarına uygunluğu da oldukça önemli.

Kiehl’s Pure Vitality Skin Renewing Cream

Kiehl’s’ın Manuka balı içeren nemlendiricisi özellikle gece bakımı için ideal. Kış aylarında cildimizde kuruluk, hassasiyet ve nem ihtiyacı gibi belirtiler hissettiğimizde rahatlıkla kullanabileceğimiz oldukça güçlü bir nemlendirici. Manuka balı cilt ve saç için gerekli olan vitamin ve minerallerin büyük bir kısmını barındırdığı için tedavi etme ve nemlendirme gücü de oldukça yüksektir.

Bonus: Göz Çevresi

Darphin Intral De-Puffing Anti-Oxidant Eye Cream

Cildimizin en ince ve hassas bölgesi olan göz çevresini kış aylarında yeterince nemlendirmek çok önemli. Erken kırışma, kuruluk, koyu halkalar ve kızarıklık gibi problemlerin oldukça sık görüldüğü bu hassas bölge kış aylarında yüksek miktarda nem içeren bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle gündüz ve gece göz çevremizi derinlemesine nemlendirip besleyecek ürünler tercih etmemizde fayda var. Özellikle nemlendirme konusunda oldukça güçlü bir marka olan Darphin’in bu ürünü , göz çevremizi yağlandırmadan nemlendiren ve aydınlatan hafif bir içeriğe sahiptir.

Kış aylarında bakımınızın içeriğini ihtiyaçlarınıza göre değiştirmeyi ihmal etmeyin. Hem güzelliğiniz hem de sağlığınız için bol bol su tüketin ve nemlendirici kullanın.

İlginizi çekebilir: Koyu Halkalara Savaş: 4 Adımda Göz Çevresi BakımıSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP