Kısa sürede sağlıklı hissetmek istiyorsanız bilimsel olarak etkileri kanıtlanmış, bu kolay değişikliklere hayatınızda yer açın!

Her gün karşımıza, sağlık konusunda vaatler veren pek çok bilgi çıksa da bunları kalıcı olarak hayata geçirmek zorlayıcı olabiliyor. Bu duruma çözüm ise bilimden geliyor. İnsan bedenini ve çalışma prensiplerini göz önünde bulundurarak, hangi davranışların bizi en kısa süre içinde hayal ettiğimiz iyi ve sağlıklı olma haline ulaştırabileceği saptayan araştırmalar, bizlere hayallerimizin sandığımız kadar uzakta olmadığını müjdeliyor!

Bu listedeki maddeler, hayata kolaylıkla adapte edilebiliyor ve nispeten etkili sonuçlar yaratıyor. Kendinizi en kısa sürede müthiş hissetmeye hazır olun!

Tuzdan ve işlenmiş gıdalardan uzaklaşın.

Tuz ve işlenmiş gıdaları beslenme planımızdan mümkün oldukça uzaklaştırmak, kısa sürede gözle görülür ve rahatlıkla hissedilebilir sonuçlar yaratıyor. Çok fazla tuz tükettiğimiz zamanlarda böbreklerimiz, kanımızdaki tuz oranını dengelemek için daha fazla çalışmaya başlıyor ve bu durum tansiyonumuzun yükselmesine neden olabiliyor. Tuzlu atıştırmalıklar ve tuz oranı yüksek olan işlenmiş gıdalar yerine, potasyum deposu olan avokado ve muz gibi daha sağlıklı ve işlenmemiş olan alternatifleri tercih etmek, tuz nedeniyle yükselme eğilimi gösteren tansiyonu düşürmek konusunda etkili oluyor.

Tabağınızı lifle doldurun.

Kan şekerimizi dengeleyerek enerji seviyemizi stabil ve yüksek tutmanın en etkili yolu bol bol lif tüketmekten geçiyor. Hızla sindirilen şeker ve karbonhidrat yüklü gıdaları, lifli versiyonlarıyla değiştirmek, tokluk hissinin uzamasına ve sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı oluyor. Tercihimizi tam tahıl, meyve, kuruyemiş ve sebze gibi besin gruplarından yana kullanmak, enerjimizin sürdürülebilirliği konusunda bize destek olsa da düşük glisemik indeksli olanlara yönelmekte fayda var.

İlginizi çekebilir: Lifli Besinler Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?

Yeterli ve düzenli uyku uyuyun.

Düzensiz ve yetersiz uykunun kalbimiz üzerinde fazladan stres yarattığı, bağışıklık sistemimizi güçsüzleştirdiği ve beyin fonksiyonlarımızı zayıflattığı uzun süredir biliniyor. Uykusuzluk, ruh durumu dengesizlikleri ve karar verme mekanizmalarımız üzerinde de oldukça yıpratıcı etkiler oluşmasına yol açıyor.

Sadece 1 hafta boyunca günde 4 saat uyuyan bireylerin kan şekerleri seviyelerindeki değişimin, şeker hastası olan bireylerinkine benzerlik gösterdiği de bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Uykusuzluk Mu Yaşıyorsunuz? Nöroloji Uzmanı Uyumanızı Kolaylaştıracak Önerileri Açıklıyor

Su tüketimine gerekli özeni gösterin.

Bedenimizin ortalama yüzde 60’ı sudan oluşuyor, dolayısıyla yeterli su tüketmek, sağlığımız üzerinde çok büyük etkiler yaratıyor. Yeterli miktarda su tüketmek, bedenimizin kendini temizlemesi, enerjik kalması, sağlıklı olarak terleyebilmesi ve kan akışını sağlayabilmesi konusunda kilit bir rol oynuyor. Ayrıca kilo kontrolü konusunda da olumlu etkiler yaratıyor.

Günlük olarak yeterli miktarda su tüketen bireylerin daha az kalori, şeker, yağ, tuz ve kolesterol tüketme eğiliminde olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Cildinizi nemlendirmeyi, korumayı ve temizlemeyi atlamayın.

Cilt sağlığı için önerilen en öncelikli uygulama cildi, en başta güneş ışınlarından korumak. Pek çok dermatolog, “olmazsa olmaz” kozmetik ürün olarak güneşten koruma özelliği olan nemlendirici kremleri gün boyu düzenli olarak kullanmayı öneriyor. Fakat herkesin cildi farklı süreçlerden geçiyor. Dolayısıyla hemen ve kesin çözümler beklemek çok da gerçekçi olmuyor. Yine de ciltte gözle görülür ve kalıcı bir değişimin anahtarı bu 3 aşama olarak öne çıkıyor.

Sporun amacını unutmayın.

Sağlık kavramını fiziksel bedenimizle sınırlı tutmak kesinlikle yanlış olur! Ruh halimiz, duygu durumumuz ve zihinsel sağlığımız da fiziksel bedenimiz kadar önemli. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ruh halimiz ve bedensel hareketimiz birbiri ile doğrudan ilişkili ve haftalık olarak 50 dakika spor yapmak duygu durumunda önemli bir gelişme için yeterli oluyor. Uzun dönemli mutlulukla da ilişkilendirilen bedensel egzersiz, olumlu zihin yapısını korumak ve ruh halini yükseltmek konusunda anahtar rol oynuyor.

Kısa uyku molaları ile üretkenliğinizi arttırın.

Sirkadiyen ritmimizle alakalı olarak saat 14.00 civarında kendimizi yorgun hissetmemiz oldukça normal karşılanıyor. Bu durumun sonucunda, öğleden sonra saatlerinde de verimliliği sürdürebilmek için genellikle kahve içmeyi tercih ediyoruz. Fakat verimliliği gerçekten arttırmak için, kahve yerine 20 dakikalık bir uyku çok daha etkili oluyor.

Yapılan bir araştırmada, kahve içmek yerine 20 dakikalık uyku molaları veren öğrencilerin, uyandıktan sonraki 1 saat boyunca görevlerini daha verimli şekilde yerine getirdiği kanıtlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Kısa Uyku Molaları ile Zihin Performansınızı Artırın

Her zaman iyi hissedemezsiniz.

Kendimize karşı, duygusal anlamda dürüst olmak ve duygularımızı kabul etmek iyi olma halinin temel taşlarından iki tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Yapılan bir bilimsel çalışmada, olumsuz duygularını kabullenen kişilerin kendilerine karşı daha şefkatli oldukları ve depresif semptomları daha az gösterdikleri saptanmıştır.

Unutmayın, alışkanlık edinmek uzun sürer.

Alışkanlıklarımız kim olduğumuzu belirliyor! Daha iyi hissetmek ve daha sağlıklı olmak da daha iyi ve sağlıklı alışkanlıklarla mümkün oluyor. 3 haftanın bir alışkanlık edinmek için yeterli olduğu konuşuluyor olsa da yapılan bir araştırma bu sürenin aslında 254 gün olduğunu ortaya koyuyor. Yapmamız gereken şey, ne olursa olsun, kendimize karşı anlayışlı ve sabırlı davranmak. Tabii kararlılığımızı da koruyarak!

Gün içinde; aynı zamanda, aynı yerde ve aynı şeyi yapmak alışkanlık edinmenin kolay noktalarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. “Uyanır uyanmaz ilk iş” olarak veya “spor salonunda” spor yapmak, fiziksel aktiviteyi alışkanlık edinmemize yardımcı oluyor.  

İlginizi çekebilir: Motivasyonu Alışkanlık Edinerek Hayatta KazanmakSıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP