YAZAN: ASTROLOG MERAL ERDURAN

Astrolog Meral Erduran, yıldızlara bakarak kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuların burçlarınıza etkilerini yorumluyor. İlkbahar mevsiminin ilk ayında sizleri nelerin beklediğini merak ediyorsanız Mart 2021 astroloji yorumlarına mutlaka göz atın!


4 Mart saat 6:30’da

Mars İkizler Burcuna giriyor.

Mücadele ve savaş gezegeni Mars, Boğa burcundan çıkıp İkizlere girdiği zaman üzerimizdeki rehaveti atıyoruz. Mars’ın Boğa burcunda olduğu süre boyunca harekete geçmek, hedef belirlemek ya da ilerleme konusunda tıkanıklık hissetmiş olabiliriz. Pandeminin ve kış döneminin de etkisiyle yavaşlamış, hatta durmuş da olabiliriz. Hevessizlik ve isteksizlik ağır basmış olabilir.

Şimdi ise, önceki dönemki beklemenin verdiği sıkışıklığı üzerimizden atarak bir an önce içerideki enerjiyi dışa vurma isteğiyle her şeye bir anda atlayıp, oradan oraya koşuşturmak isteyebiliriz. Planlar yapmak ya da daha önceden yaptığımız planların uygulama stratejilerini belirlemek, etkileşimleri hızlandırmak, iletişim bağlantılarını kurmak, kısacası hızlanmak ve hedefimize adım atmak isteyebiliriz.

Zihinsel enerjimizi ve odağımızı tek bir konuya odaklamakta zorlanabiliriz ve sanki kaybettiğimiz zamanı yakalamak istercesine konudan konuya, düşünceden düşünceye atlamak isteyebiliriz. Bu da zihinsel olarak huzursuz hissetmemize sebep olabilir.

Bu dönemde aynı zamanda iletişim, eğitim ve seyahat gibi konularda sabırsızlık iyice artabilir. İçinde bulunduğumuz ortamın belirsizliği ve değişkenliği bu konularda acelecilik ya da huzursuzluk getirebilir. Özellikle eğitim ve seyahat konularında sabırsız davranmamaya ve düşünmeden hareket etmemeye dikkat etmek gerekmekte.

23 Nisan’a kadar devam edecek bu dönemde İkizler Burcu ve yükselen burcu İkizler olan kişiler fiziksel olarak güçlendiklerini ve hareketlendiklerini hissedebilirler.

İkizler Burçları kendilerini ortaya koyma konusunda her zamankinden daha cesur davranırken ilişkilerinde hem girişken, hem de talepkar olabilirler. Terazi ve Kova Burçları da dönemden olumlu etkilenecek kişiler arasında.

Terazi ve Kova Burçları fiziksel enerjilerinin yükseldiğini, kendilerine güvenlerinin ve çekiciliklerinin arttığını hissedebilirler.

13 Mart saat 13:20’de

23⁰ Balık Burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor.

Balık Burcunda gerçekleşen Yeniay yaratıcılığı, sanatı, ruhsallığı ve duygularla teması sembolize ediyor. Tüm soyut kavramlar daha fazla gündeme gelerek, gerçek ve rüya arasındaki çizgiyi silikleştiriyor. Hayallerimiz zenginleşerek, fantezilerimiz güçleniyor. Böylece yaratıcılığımız artıyor. Bu Yeniay özellikle sanatla ilgili projelere başlamak için oldukça güzel bir dönem olabilir. Aynı şekilde maneviyatla ilgili konularda da güçlü açılımlar mümkün olabilir.

Su elementinin temizleyen etkisi adeta ruhsal bir detoks etkisi yaratabilir. Özellikle sanatla birlikte içerde ne varsa dışa yansıyarak ifade bulabilir.

Yeniay’ın Balık burcunun yöneticisi olan Neptün’le birleşiyor olması, ideal olanı ararken bizi tanrısal bir enerjiyle karşılaştırıyor. Kalbimizi açmak, kabul etmek ve affetmek her zamankinden daha kolay olabilir.

Aynı zamanda neyin gerçek olduğunu, illüzyonlarımızın nerelerde olduğunu anlamak için de güzel bir dönemdeyiz. Neptün bir taraftan yanılgılarla ilgili bir gezegenken, bir taraftan da yanılgılar içinde olan kişileri uyandırmaya vesile oluyor.

Balık Burcunda yücelen pozisyonda yer alan Venüs, yeniay derecesine yakın bir pozisyonda tüm Balık özelliklerini yüceltiyor. Sanat, yaratıcılık ve aşkta her şeyin en üst seviyesini, yani tanrısal sevgiyi gösteriyor. Ve tabi her birimizin içinde yer alan Allah sevgisini de bize hatırlatırken kendimizi sevmek ya da sevmeme konularını da gündeme geliyor.

Başkalarını olduğu gibi kabul ederken ya da affederken kendimizi de olduğu gibi kabul edip affedebiliyor muyuz?

Bu Yeniay’da bu soruya odaklanmak ruhsal detoksumuzun başlangıç sorusu olabilir.

Ateş elementinin Yeniay haritasında hiç olmayışı, hırs ve arzuların ikinci plana atılmasına sebep olacak. Burada bencillik ve benmerkezciliğe yer olmayacak. Bütünün faydasına olan niyetler gerçekleşebilir; diğerleri ise ego duvarına toslayabilir!

Hava elementinin ikinci baskın element oluşu niyet etmenin ve zihinsel olarak odaklanmanın önemini vurgulamakta… Ne dileğimize dikkat etmek gerekiyor, çünkü dileklerimiz gerçekleşebilir. Fakat bu niyetler bütünün ve kendi yüksek benliğimizin faydasına olmalı. Niyet ederken arzuları ve istekleri bir tarafa bırakarak enerjimize en uygun olana niyet edersek, limitli zihnimizin istediğinin ötesinde hayatın bize çok daha güzel bir alternatif sunduğunu fark edebiliriz.

16 Mart saat 1:27’de

Merkür Balık Burcuna giriyor.

İletişim gezegeni Merkür, su elementi olan Balık burcuna girdiği zaman günlük konuşmalarımız daha çok duygular, sezgiler, yaratıcılık ve evrensel konular üzerine odaklanıyor. Böylece iletişim, zihinsel süreçten çıkıp sezgisel sürece giriyor. Telepati ve empati güçleniyor.

Yeniayın hemen ardından Merkür’ün de Balık burcuna girmesiyle 4 gezegen birden su elementine girmiş oluyor. Böylece hayatın soyut alanıyla daha fazla temas içinde olabiliriz. Günlük hayatın içinde duygular ve sezgiler bizi her zamankinden daha fazla yönlendirebilir. Bu süreçte rüyalara odaklanmak, rüyalarımızı yazmak ve bunların günlük hayatımızla olan bağlantıları üzerinde düşünmek derinleşmemize yardımcı olabilir.

4 Nisan’a kadar Balık burcunda kalacak olan Merkür başta Balık burçları ve yükselen burcu Balık olan kişileri etkiliyor. Balıklar günlük iletişimlerinin daha akıcı olduğunu fark edebilirler. Sezgileri keskinleşirken duygularını daha rahat ifade edebildiklerini fark edebilirler.

İkincil olarak da Yengeç ve Akrep burçları bu dönemi olumlu olarak kullanabilirler. Yengeç ve Akrepler sezgilerine güvenerek günlük iletişimlerini daha rahat yürütebilirler.

20 Mart saat 12:38’de

Güneş Koç Burcuna giriyor.

Güneş’in Koç burcuna girmesiyle baharın ilk habercisi olan bahar ekinoksuna geçmiş oluyoruz. Böylece Zodyak’ın başlangıç noktasına geliyoruz. Balık Burcunun bitiren ve her şeyin gelip geçici olduğunu bize hatırlatan enerjisinden sonra, Koç Burcunun getirdiği tazelikle her zaman yeni bir başlangıç olduğunu fark edebiliriz.

Bir projeyi, bir işi veya bir ilişkiyi bitirdikten sonra her zaman bir yenisine, ilkinin heyecanıyla başlayabilir miyiz?

Koç Burcu bize bunu hatırlatıyor.

Bu süreçte kendimizi daha canlı, daha iyimser ve harekete geçmeye hazır hissedebiliriz. Koç Burcunun temsil ettiği ilk olmanın heyecanını içimizde hissedebiliriz. Hayata yeniden başlıyormuşçasına bir heves ve heyecanla hayata bağlanabiliriz. Balık dönemini hakkıyla kullandıysak ve duygusal ve ruhsal detoksumuzu tamamladıysak şimdi içsel alanımızda açılan yerleri taze enerjilerle doldurmanın zamanı geldi demektir. Dolayısıyla şimdiye kadar ertelediğimiz ya da başlamaya cesaret edemediğimiz konularla kolaylıkla ilgilenebiliriz.

Bu dönemde Koç Burçları ve yükselen burcu Koç olanlar parladıklarını fark edebilirler. Yaşam enerjileri artarken kendilerini daha güçlü bir şekilde gösterebilirler. Fiziksel olarak güçlenen Koç’ların motivasyonları ve hevesleri de artacaktır.

Şimdi Koçlar için kolları sıvamanın tam zamanı… Bildik ve tanıdık bir atmosferi solurken onlara neyin heyecan verdiğini ve heveslendirdiğini fark edebilir, hayatlarına yeni bir tat katabilirler.

Koç döneminden olumlu olarak etkilenecek ikinci grup ise, Aslan ve Yay burçları olacak.

Aslan ve Yayların motivasyonları artarken kendine güvenleri yükseliyor. Aslan ve Yaylar uzun zamandır erteledikleri projelere başlamak için kolları sıvayabilirler. Geçen dönem hareket konusunda tereddütte kaldılarsa şimdi güçlü destek ve motivasyonu kolaylıkla bulabilecekler.

21 Mart saat 17:17’de

Venüs Koç Burcuna giriyor.

Venüs yüceldiği burç olan Balık’tan çıkıp, ateşli ve Mars yönetimindeki Koç’a girdiğinde adeta yandığını hisseder. Venüs, Koç Burcunda ‘düşük’ durumdadır, çünkü yöneticilerinden biri olan Terazi Burcunun karşısında, kendine çok yabancı bir enerjiyi deneyimler. Burada Koç’un aşk ve sevgi arayışı, farklı bir boyuta ulaşarak aşkta macera isteğini arttırabilir. Gelip geçici ilişkiler, yoğun yaşanan fakat çabuk tükenen aşklar bu dönemde gözlemlenebilir.

Balık Burcunda yücelen Venüs; maneviyatı ve koşulsuz sevgiyi tattıktan sonra sanki tüm döngüyü tamamlıyor ve gölgesine geri düşüyor. Burada Venüs’ün gölge özelliklerini çokça görebiliriz. Kıskançlık ve elde etme isteği fazlasıyla yoğunlaşabilir. İlişkilerde aceleci ve umursamaz bir şekilde, flörtçü bir hava esebilir. Venüs, kendi değerini bulmak ya da sınamak için kendini fazlaca ortaya koyacaktır.

Venüs’ün bu konumu ilişkiler kadar finansal konularda da düşünmeden aceleci davranmamıza, bu nedenle hatalar yapmamıza yol açabilir. Bu sebeple yatırım kararlarında dikkatli olmakta fayda var!

Venüs’ün Koç burcunda kalacağı 14 Nisan’a kadar, başta Koç Burçları olmak üzere, tüm Ateş Elementi burçlarında doğanlar (Aslan, Yay), cazibelerinin arttığını fark edebilirler. Koç Burçları etraflarında artan hayranlarından memnun bir şekilde, güzel bir dönem geçirebilirler.

Koç burçları ve yükselen burcu Koç olan kişiler parladıklarını ve yaratıcılıklarının arttığını hissedebilirler. Bu dönem Koçların ilişkilerini düzenlemeleri açısından oldukça olumlu bir dönem olacaktır. Eğer bozulmuş ilişki dinamikleri varsa Koçlar bu dönemi değerlendirebilirler.

Bununla birlikte bu dönemde olumlu olarak etkilenecek ikinci grup Aslan ve Yay burçları. Aslan ve Yaylar kendilerini daha rahat ifade edebilirler, çekiciliklerinin arttığını fark edebilirler. Bozulan ilişki dengeleri varsa bu dönem tamir için uygun olacak.

28 Mart saat 21:48’de

Ay 8⁰ Terazi Burcunda, Dolunay Fazı gerçekleşiyor.

Dolunay zamanı enerjinin en üst düzeye yükseldiği bir hasat zamanıdır. Hangi tema vurgusu varsa bu temayı apaçık ortada görürüz. Kaçmak ve saklanmak mümkün olmaz. Ay ışığının geceyi aydınlatan etkisi gibi bizler de içsel konuları ortaya çıkarır, görmezden gelemeyiz.

Bu Dolunay teması “Ben” ve “Sen” kavramlarını vurgulamakta. Yani ilişki konularımız gündeme geliyor. Güneş Koç burcunda ‘Ben’ temasını ve benlik duygusunu gösteriyor. Var olmak ve bunun gerekliliği ile bağlantımızı sembolize ederken, Ay Terazi burcunda ‘Sen’ temasını sembolize ediyor. Karşımızda olanlar, ben ve sen arasındaki dengeyi vurguluyor.

Güneş’in Koç burcuna girmesiyle ister istemez kendimize, kendi isteklerimize yoğunlaşmış olabiliriz. İçinde bulunduğumuz bu dönemde çoğu kişi hem kendine hem de hayatın öncelikli konularına odaklanmaya başlamış olabilir.

Terazi Ay, tam bu noktada bize karşı tarafı düşünmeyi hatırlatıyor. İlişki ve uyum isteğini gösterir. Dolayısıyla dolunay bize orta yolu bulabilmeyi ve denge arayışını hatırlatıyor. Bireysellik ve paylaşım arasındaki dengeyi bulabilenler dolunayın yoğun enerjisiyle kolaylıkla başa çıkabilecekler.

Tabi buradaki en önemli soru: “Kendi ihtiyaçlarımı karşılarken bir taraftan da başkalarının ihtiyaçlarına duyarlı olabilir miyim?”

Dolunay dönemi Kiron ve Venüs Koç Burcunda Güneş’le aynı derecede, hem Güneş’in kalbinde hem de yanan durumda. Burada Venüs’ün düşük durumda olduğunu düşünecek olursak değerler konusunun çok hassas olabiliriz.

Tüm hassasiyetlerimiz ve yaralarımız Venüs’ün değer duygusuyla birleşince her birimiz kendi değerimizi sorgulayacağımız bir dolunay yaşayabiliriz. Venüs burada değerli hissetmek için kendini fazlaca ortaya koymak ve göstermek için çaba sarf edecektir. Hep aktif olma isteği Venüs’ün doğasındaki dişil enerjiyle uyuşmadığı gibi burada oldukça yorgun ve bitkin olabilir.

Bu süreçte kendimize dürüst olarak gerçek ihtiyaçlarımızı belirlememiz çok önemli. Çünkü yaralı öz değerlerle ilişkilerimizde denge kurmamız mümkün olmayacak. Burada ya fazlaca bencil ve sorumsuz davranarak travmalarımıza geri dönebilir ya da karşı tarafı memnun etme uğruna kendimizden fazlaca verebiliriz.

Uranüs’ün Dolunay derecesiyle yaptığı açı oldukça dikkat çekici… Bize kalıpları kırmaya cesaretlendirebilir ve açık olmaya zorlayabilir.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP