Matcha’lı içecek ve yiyeceklere aşinaysanız, bir diğer yeşil renkteki içecek moringa çayı da favoriniz olacaktır. Matcha gibi moringa da yeni yeni duymaya başladığımız çay türleri olsa da Asya ve Afrika’da uzun yıllardır ilaç niyetine kullanılmaktadırlar. Moringa bitkisi, sahip olduğu bileşenleri ile güçlü bir anti enflamatuar, antioksidan ve doku koruyucu olup “süper gıda” olarak adlandırılabilir.


Moringa çayı nedir?

Moringa çayı, Moringa Oleifera isimli bitkinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Moringa bitkisi çiçekleri, tohumları ve kabukları yenebiliyor olmasına rağmen, bu bitkinin çay olarak içilebilen yaprakları daha popüler. Moringa bitkisi her gün çay olarak tüketilebileceği gibi, sabah smoothie’lere katılarak da içilebilir.

Moringa çayı faydaları nelerdir?

Bilimsel olarak desteklenen doğal ilaç olarak tüketebileceğiniz moringa çayı faydalarını derledik.

Tam bir besin deposu

Moringa çayı zengin bir vitamin, mineral ve amino asit kaynağıdır. İçeriğinde ayrıca önemli miktarda A vitamini, C vitamini, E vitamini, kalsiyum, potasyum ve protein bulunur.

Serbest radikallerle savaş

Moringa bitkisinin yapraklarında flavonoid, polyphenol ve askorbik asit isimli antioksidanlar bulunuyor. Bu antioksidanlar serbest radikaller, strese neden moleküller ve hücre hasarlarına savaş açıyor.

Yapılan araştırmalarda, çayın yapraklarında çiçeklerine nazaran daha yüksek oranda antioksidan bulunduğu görüldü. Her gün çayı içtiğinizde, yapraklarda bulunan bu antioksidan vücudunuzdaki serbest radikallerin hücrelerinize verdiği zararı önleyerek organlarınızın daha sağlıklı kalmasını sağlıyor.

İltihap önler

İltihap; diyabet, solunum problemleri, kalp hastalıkları ve obezite gibi kronik hastalıklara yol açmaktadır. Moringa, vücuttaki enflamatuar enzimleri ve proteinleri baskılayarak hücrelerdeki iltihabı önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bazı diyabet semptomlarını azaltmaya yardımcı olur

Moringa yaprakları tozu, şeker ve glikoz seviyesini düşürmede, diyabet hastalarında oksidatif stresi düzenlemede etkilidir. Kan şekerini ve kolesterol seviyesini düşüren bu çay, hücre hasarına karşı da koruma sağlar.

Kalbi korur

Moringa çayı alterlerde plak oluşumunu önler ve kolesterol seviyelerini düşürerek kardiyovasküler sistemi korur.

Beyin sağlığını destekler

Moringa yaprakları tozu, sahip olduğu yüksek miktarda E ve C vitaminleri sayesinde beyin fonksiyonlarını güçlendirirmeye yardımcı olur. Ayrıca beyindeki serotonin ve dopamin hormonlarını normalleştirerek depresyon ve psikoz tedavisine yardımcı oluyor.

Karaciğeri korur

Yüksek oranda polifenol konsantrasyona sahip olan moringa, bu bileşen sayesinde karaciğeri korumada önemli bir role sahiptir. Ayrıca moringa yağı da karaciğer enzimlerini normal seviyelere geri döndürerek karaciğerdeki protein içeriğini artırır ve vücudumuzun genel işleyişinden sorumlu olan bu önemli organın değerlerinin normal seviyelerde kalmasına yardımcı olur.

Zerdeçallı moringa çayı tarifi

Malzemeler

  • Bir avuç kurutulmuş moringa yaprağı
  • ½ çay kaşığı zerdeçal
  • ½ çay kaşığı zencefil
  • 5 su bardak su
  • ½ taze limon
  • Bal, tatlandırmak için

Tarif

Su, zerdeçal ve zencefili bir cezvede kısık ateşte kaynayınca kadar pişirin. Kaynadıktan sonra moringa yapraklarını atın ve 15 dakika kadar daha pişirin. Bardağa alırken çayı süzgeçten geçirin, taze limon ve bal ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Kaynak: Mercola, MindBodyGreen

BLOOM SHOP