Instagram @yanina

Yeni yılda dünyaya bambaşka bir gözle bakmak için kalıplarınızı fark etmenizi sağlayacak, beyninizin çalışma prensiplerini sorgulatacak ve size aradığınız mutluluğun içinizdeki anahtarını gösterecek kitaplara başucunuzda yer açın. İşte farkındalığınızı yeni bir boyuta taşıyacak 5 kişisel gelişim kitabı önerisi!

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı: İyi Bir Yaşam Sürmek İçin Sezgilere Aykırı Bir Yaklaşım – Mark Manson

“Dünya bazen berbattır.” diyerek bunu kabul eden kişilerin aradığı mutluluğu bulacağını savunan Manson, oldukça yapıcı ve akıcı bir dille günümüzdeki mutluluk algısını baştan yapılandırıyor.

Sanılanın aksine, daha pozitif bir deneyim arzu etmek negatif bir algı, negatif bir deneyimi kabul etmek ise pozitif bir algı olduğunu belirtiyor. Negatif duyguları inkar etmenin, insanın daha derin ve uzun ömürlü negatif duygulara boğulmasına ve gerçekleri sürekli inkar etmesine yol açacağını söyleyen Manson, bu kişilerin zaman içinde duygusal bozukluklar deneyimleyeceğini ifade ediyor. Hayatta önemli olan şeyin değerler olduğunun altını çizerken, problemlerin doğru bir yaklaşımla kişiye zindelik, kuvvet ve şevk vereceğini belirtiyor.

Manson kitabında, gerçek hayatın, şartlar ne olursa olsun, alınan kararlar ve risklerle bağlantılı olduğunun dolayısıyla durumun ne kadar kötü olduğundan bahsetmenin veya yok saymanın kişiye hiçbir şey kazandırmayacağının altını çiziyor.

Hızlı ve Yavaş Düşünme – Daniel Kahneman 

“Hızlı ve Yavaş Düşünme”, Nobel Ekonomi Ödüllü yazarın insanların karar verme sürecini detaylıca analiz ettiği ve bir çok araştırmacının bilimsel örnekliyle destekleyerek açıkladığı bir kitap.

İnsan beyninin otomatik olarak veya enerji harcayarak karar verebildiği 2 farklı mekanizması olduğunu açıklayan Kahneman, sohbet havasında ilerleyen kitap boyunca okurların karar verme mekanizmalarını defalarca irdelemesine ve bu konuda farkındalık geliştirmesine neden oluyor. Beynin çalışma prensiplerini, analiz yeteneklerini ve gözlem becerilerini ortaya koyan kitap, her gün farkında olmadan verdiğimiz kararların oluşum sürecini basit bir dille açıklıyor.

Hayır Diyebilme Sanatı: Sınırların Kadar Özgürsün- Müthiş Psikoloji

“Gerçekten özgür müsün?” sorusunu okurlarına defalarca sorarak, özgürlük kavramının ne olduğunu ve ne noktada özgür olunabildiğini açıklayan ve kişinin kendi hayatına bambaşka bir gözle bakmasını sağlayan bir kitap.

Özgürlük kavramının sanılanın aksine güçlü sınırlardan beslendiğini savunan yani “hayır” kalimesinin kişiyi özgürleştirdiğini söylen kitap, okurlarına kişisel sınırlarını doğru noktalardan çizerek kendilerine geniş bir özgürlük ve özgüven alanı yaratabilmenin anahtarını sunuyor.

Önemsiz görünen küçük ayrıntıların aslında hiç de küçük olmadığını, çünkü onların kişiyi kendi yapan sınırlar olduğunu gösteren bir rehber.

Felsefenin Kısa Tarihi: Varoluş hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı! – Nigel Warburton

Batı felsefesinin büyük düşünürlerinin kronolojik sırayla tanıtıldığı, herkesin anlayabileceği, keyifli ve kapsamlı kitap.

Kitabında, günümüz dünyasını da daha iyi anlayabilmek için, aşina olduğumuz kavramların altında yatan fikirlerin kökenini açıklayan Warburton, alışılmış felsefe kitaplarının aksine sade bir anlatımla geniş bir okuyucu kitlesini felsefenin etkileyici dünyasıyla tanıştırıyor. Görünüş ve gerçek, benliğin doğası, tanrının varlığı ve hem birey hem de toplumun bir üyesi olarak nasıl yaşamamız gerektiği gibi temel kavramların dünyaya fikirleriyle yön veren filozoflar tarafından nasıl ele aldığının açıklandığı kitap 2000 yıllık batı felsefesinin bir özeti niteliğinde.

Niçin Uyuruz? Yeni Uyku ve Rüya Bilimi – Matthew Walker

Nörobilimci ve uyku uzmanı Profesör Matthew Walker’ın bilimsel araştırmaları ve kendi klinik tecrübelerini bir araya getirerek yenilikçi bir bakış açısıyla uykunun fiziksel ve zihinsel sağlığımızı nasıl etkilediğini inceliyor.

Vücudumuzun ve zihnimizin kendini baştan ayarladığı uyku süresininden nasıl daha fazla fayda sağlayabileceğimizi açıkladığı kitabında detaylı olarak spesifik hastalık ve durumlara değiniyor. Yazar, Alzheimer’dan hormon kontrolüne, yaratıcılık arttırmaktan ruh durumu iyileştirmeye ve hatta kansere karşı uykuyla güçlenmenin anahtarını sunuyor. Aynı zamanda daha iyi uyuyabilmek için tavsiyelerde de bulunuyor.

Hayatın en önemli ama en az anlaşılan durumlarından bir tanesi olan uykunun ve beynin görsel gerçekliği olan rüyanın bilimsel bir çerçeveden okurlara aktarıldığı kitap, fizyolojik ve psikolojik olarak insan bedenini de çözümlüyor.

İlginizi çekebilir: Christmas Filmleri: Noel Ruhunu Evinize Getirecek 8 ÖneriSıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP