Karnıyarık otu veya diğer adıyla psyllium husk, yüzyıllardır Ayurveda’da iyi olma halini desteklemek amacıyla kullanılan içeriklerden bir tanesi. Özellikle Hindistan ve Asya kıtasının kalanında sıklıkla rastlanan “Plantago ovata” bitkisinin kabuklarından üretilen psyllium lif bakımından oldukça zengindir. Sindirim sistemi üzerindeki faydaları bilinen bu lif zengini içeriğinin olumlu etkileri bağırsak sağlığıyla sınırlı değil.

Psyllium nedir?

“Plantago ovata” bitkisinin kabuklarından üretilen bu içerik bağırsaklarda jelimsi bir tabaka oluşturarak laksidatif bir etki yaratarak dışkılama sistemini rahatlatır. Fakat psylliumun insan sağlığı üzerindeki etkisi bundan çok daha fazlası.

İşte psylliumun faydaları!

Bağırsak sağlığı ve boşaltım

Bağırsaklara dışarıdan su götürerek jelimsi bir yüzey oluşturur ve bu yüzey sayesinde boşaltım sistemi rahatlar. Su emici özelliği sayesinde sadece kabızlık konusunda değil ishal konusunda da bağırsaklardaki fazla suyu çekerek etkili olur. Ayrıca mikrobiyata tarafından diğer liflere göre çok daha kolay sindirildiği için şişkinlik ve gaz gibi istenmeyen durumlara sebebiyet vermez.

Kan şekeri ve kilo kontrolü

Oluşturduğu jelimsi doku sayesinde şekerin daha yavaş metabolize edilmesini ve kana daha yavaş karışmasını sağlayan psyllium, kan şekerini dengede tutmak konusunda da olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca su emici özelliği ve midede zor sindirilen yapısı nedeniyle psyllium, tokluk hissini destekler ve acıkmayı geciktirir.

Kolesterol ve kalp sağlığı

Lif tüketiminin bireylerin kolesterol seviyelerini kontrol altına almasında etkili bir yol olduğu bilinmektedir. Obez ve fazla kilolu bireyler üzerinde yapılan bir araştırmada, en az altı hafta psyllium kullanmanın kolesterol seviyelerini düşürdüğü ortaya koyulmuştur.

Başka bir araştırmada ise beslenmenin içine eklenen psylliumun bireylerde kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini azalttığı ve kalp kaslarını geliştirdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca tansiyon seviyesini düşürdüğü de çıkan bulgular arasındadır.

İlginizi çekebilir: Besin Mayası Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Psyllium kullanımı

Farklı formlarda bulunabilen psyllium gellikle kapsül halinde ve toz olarak tercih edilir. Kullanımında önerilen doz, en fazla günde 3 kere 5’er gram şeklindedir. İdeal olarak da günde 2 kere 5’er gram olarak önerilir. Kronik rahatsızlıklar durumunda uzman bir doktorla beraber doz ayarlaması yapılması önerilmektedir. Psyllium kullanırken bol su tüketmeye de özen göstermek gerekmektedir.

Olası yan etkileri

Bağırsaklar üzerinde oldukça etkili olan psylliumun olası yan etkileri de genellikle bağırsaklar ve sindirim sistemi üzerinde görülmektedir. Genellikle doz aşımı durumunda, yeterli su tüketilmediği durumlarda veya zaman zaman beraber tüketildiği gıdalar nedeniyle ortaya çıkabilen bu etkiler şu şekildedir;

  • Karın ağrısı ve kramp
  • İshal
  • Gaz
  • Kusma ve baş dönmesi
  • Mide ağrısı

İlginizi çekebilir: Karabuğday Nedir? Karabuğday Nasıl Tüketilir?

** Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini almaz veya olması amaçlanmamıştır ve özel tıbbi tavsiye için asla güvenilmemelidir. Bu makalede hekimlerin veya tıp pratisyenlerinin tavsiyelerini içerdiği ölçüde, ifade edilen görüşler atıfta bulunulan uzmanın görüşleri olup Live To Bloom’un görüşlerini temsil etmemektedir.

Fotoğraf: Kilo.co.nzSıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP