Düzenli bir regl döngüsüne sahip olmak pek çok açıdan nimettir. Elbette şişkinlik, karın ağrısı ve değişen ruh halleri hepimizin problemi, ancak düzenli regl olduğumuzda üreme organlarımızın sorunsuz çalıştığını biliriz ve hatta tatil günlerimizi bile önceden belirleyebiliriz.

Eğer hamile kalmaya çalışmıyorsanız ve buna rağmen regl döngünüzde gecikmeler oluyorsa, bu durum bir sağlık sorununa işaret ediyor olabileceği gibi sadece stresten de kaynaklanabilir. Biz de Doktor Alyssa Dweck’in “V Is For Vagina” kitabında yazdığı, regl gecikmesinin en yaygın 7 sebebini derledik. 

Aşırı kilo kaybı ya da yoğun egzersiz

Dweck, bunun regl gecikmesinin en yaygın sebeplerinden biri olduğunu söylüyor. Eğer vücut kitle endeksiniz 18,19 seviyelerinin altına hızla düşerse, regliniz gecikmeye başlayabilir. Ayrıca anoreksia ve blumia gibi önemli hastalıklar da regl döngüsünde değişimlere sebep olabilir. Ancak herhangi bir hastalık söz konusu olmasa da bir maratona hazırlanma döneminde ya da her zamankine göre daha yoğun egzersiz yaptığınız zamanlarda regl döneminizde gecikmeler olabilir.

Dr. Dweck bu durumu, “Doğa, vücudunuz aşırı stres altında olduğunda sizi hamile kalmaktan korumaya çalışır. Bu nedenle eğer vücudunuz ovulasyon için yeterince östrojen salgılayamıyorsa hamile kalamazsınız ve regliniz gecikir” sözleriyle özetliyor.

Stres, stres, stres!

Aşırı stresli durumlarda “Hipotalamik Amenore” yaşanabilir. Bu durum, regl kanamasının hiç olmaması ya da başladıktan sonra hemen kesilmesi anlamına gelir. Doktor Dweck bu durumu şöyle açıklıyor: “Beyindeki hipotalamus alanı, hormonlarınızın çoğunun düzenlendiği yerdir. Hipotalamus stresten çok etkilenir.” Yani eğer büyük bir değişimden geçiyorsanız, bir ayrılık yaşadıysanız ya da ailevi bir probleminiz varsa; bunlar reglinizin gecikmesine neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Stresi Azaltan Nefes Egzersizleri

Tiroid bozuklukları

Boynunuzda bulunan tiroid bezleri metabolizmanızı düzenler. Bu bezler vücudunuzdaki işleyişi sorunsuz sürdürmek için farklı sistemlerle de etkileşime girer. Doktor Dweck, tiroid bezlerinden kaynaklanan herhangi bir sorunun, regl gecikmesine neden olabileceğini söylüyor. Eğer böyle bir şüpheniz varsa, mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

Polikistik over sendromu

Polikistik Over Sendromu, yumurtlama eksikliğine neden olan bir hormon dengesizliğidir. Doktor Dweck, polikistik overin regl gecikmesine neden olabileceği gibi, regl döneminizi tamamen kaçırmanıza da neden olabileceğini söylüyor. Yüz ve göğüs bölgelerinde tüylenme, kilo verme zorluğu ve potansiyel doğurganlık sorunları polikistik over sendromuna işaret ediyor olabilir. Bu belirtileri taşıyorsanız bir kadın doğum doktorundan randevu alarak tedavi planınızı oluşturmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Adet Döngüsü ve Genel Sağlık Durumumuz

Kronik hastalıklar

Teşhis ve tedavi edilmemiş kronik hastalıklar, vücudunuzda stres yaratır. Doktor Dweck bu konuyu şu şekilde açıklıyor: “Çölyak benzeri kronik rahatsızlıklar, regl gecikmesine ve hatta regl döneminin tamamen kaçırılmasına neden olabilir”.

Doğum kontrol yöntemleri

İronik olsa da, doğum kontrol yöntemleri de regl döneminin gecikmesine neden olabilir. Doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar hormon içerir. Bu ilaçlar, regl gecikmesi de dahil olmak üzere bazı yan etkilere neden olabilir. Doğum kontrol ilaçlarından kaynaklanan regl gecikmesi problemi, genellikle ilacı bıraktıktan sonra kesilir. Yine de regl döngünüzün tamamen normale dönmesi birkaç ayı bulabilir.

Erken menopoz

40’lı yaşlarının altındaki kadınlarda, hormon düzensizliğinden kaynaklanan erken menopoz meydana gelebilir. Erken menopozun regl gecikmesi, sıcak basmaları ve gece terlemeleri gibi belirtileri vardır. Doktor Dweck: “Bu çok da yaygın bir sebep değil, bunun için endişelenmeyin” diyor. Yine de bu belirtileri taşıyorsanız, kadın doğum doktorunuzdan bir randevu almanızda fayda var.

İlginizi çekebilir: Erken Menopoz Hakkında Tüm Bilinmesi GerekenlerLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP