YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: RONAY’S DELI

Bu sene 12.si Dude Table tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk gastronomi festivali Restoran Haftası, Hellmann’s ana sponsorluğunda 1 Haziran’da başladı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de “Paylaşacak Çok Şey Var” mottosu ile yola çıkan 100’ü aşkın seçili restoran etkinliğe özel paylaşımlık tabaklar hazırlıyor. 25 Haziran’a kadar bütün gastronomi tutkunlarını menülerini tatmaya davet eden mekanlardan İstanbul’da bulunan 5 tanesini sizin için denedik! Sizler de samimi masalarda güzel bir sohbet kadar eşsiz lezzetleri paylaşmak istiyorsanız 25 Haziran’a kadar Restoran Haftası 2023 kapsamındaki restoranları mutlaka ziyaret edin!


Restoran Haftası 2023: Atığı azaltılmış bitki bazlı paylaşımlık tabaklar

Etkinliğin ana sponsoru Hellmann’s yarattığı yepyeni ve heyecan verici soslar ile bu Restoran Haftası’nda şef ve katılımcı restoranlara ilham oluyor. Uniler Food Solutions’un yayınladığı Geleceğin Menüleri 2023 global raporunda ve Hellmann’s gıda prensiplerinde öne çıkan atıksız mutfak uygulamaları Restoran Haftası’nın menülerine de sürdürülebilir bir zemin veriyor.

Şefler ve katılımcı restoranlar bu sene “Paylaşacak Çok Şey Var” mottosu etrafında toplanıyor ve her biri kendine özgü yorumları ile uygun fiyatlı, paylaşımlık tabaklar yaratıyor. Yaratılan menüler atığı azaltılmış ve bitki bazlı seçenekler de içeriyor.

Restoran Haftası’nda hangi restoranları denedik?

Live to Bloom olarak “Paylaşacak Çok Şey Var” mottosu Restoran Haftası’na katılan, İstanbul merkezli 5 restoranı sizin için ziyaret ettik.

Ronay’s Deli

Başarılı şef Ali Ronay‘ın Göztepe’de, Bağdat Caddesi üzerinde yer alan Ronay’s Deli restoranı zengin şarküteri bölümü, lezzetli pizzaları, farklı sandviç, tatlı ve günlük olarak çıkardıkları mezeleri ile tanınıyor. Restoran Haftası’nda da birbirinden lezzetli bitki bazlı seçenekleri ile günlük yemekleri tadabiliyor, özel Baba au Rhum tatlısını yiyebiliyorsunuz.

Alaf2Tek

Alaf’ın da başında olan başarılı şef Murat Deniz Temel rakının en güzel eşlikçisi bu topraklara özel sokak lezzetleridir diyerek Alaf2Tek’i oluşturuyor. Siz de Kuruçeşme’de, eşsiz Boğaz manzarası karşısında rakı kültürünün temelini oluşturan paylaşımalık mezeleri bu kez yeni bir yorum ile; Restoran Haftası menüsü ile deneyebilirsiniz.

Chop’t

Şu sıcak günlerde ferahlatan bir lezzet yok mu diyenlere en güzel cevabı Chop’t veriyor. İncecik doğranan malzemeleri ile zengin ve lezzetli salatalar yaratan Chop’t, Restoran Haftası için de çok lezzetli bir menü sunuyor. Sustainability Bowl içerdiği çıtır falafeli, susamlı hellim çubukları ve daha nice leziz malzemesi ile en sevdiğiniz salata olacak!

Beeves

Şef Sidar Budak etin en iyisini vermek için çıktığı yol bizi Beeves Steak’e götürüyor. Ataşehir’de yer alan Beeves gerçekten de birbirinden lezzetli et yemekleri ve hamburgerleri ile çok seviliyor! Restoran Haftası kapsamında da Şef Budak bizlere daha önce denemediğinize emin olduğunuz Antrikot Burger’ı ve Black Angus Smash Burger’ı sunuyor.

Katılımcı diğer restoranları öğrenmek için Restoran Haftası’nın web sitesini ziyaret edin!

Restoran Haftası’nda sizi neler bekliyor?

  • 3-4 Haziran boyunca DEKK’te Antakya sokak lezzetlerini deneyebilir, bölgeye özgü gıdaları satın alabilirsiniz. Restoran Haftası menülerine ek olarak Antakya’nın seçili restoranları da lezzetli yemekleri ile kısa bir süreliğine DEKK’te olacak.
  • Restoran Haftası için menü geliştiren 3 ünlü şef, menülerini açık mutfak formatında deneyimletmek ve hazırlatmak için atölye düzenliyor. Ronay’s Deli’nin şefi Ali Ronay, Banko Burger’ın şefi Bora Bozankaya ve FireRoom’un şefi Hazer Amani’nin 20 katılımcıya özel atölyesine katılıp menülerini deneyimlemek için Restoran Haftası’nın Instagram hesabını takip ederek detaylı bilgi alabilir ve etkinliğe rezervasyon yapabilirsiniz!
  • Ayaküstü Lezzetler’den Oğuz Yenihayat Ronay’s Deli’nin şefi Ali Ronay ile Seyahat ve Yaşam Kültürü Yazarı Bahar Akıncı ise ise BigChefs’te, restoranın mutfak koordinatörü Murat Aslan ile keyifli sohbetler gerçekleştirecek. 20 katılımcıya özel sohbetlere katılmak için Restoran Haftası’nın Instagram hesabını takip edip rezervasyon yapabilirsiniz!


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP